AİHM Tutuklamalar İle İlgili Türkiye’ye 6 Nisana Kadar Süre Verdi

AİHM Tutuklamalar İle İlgili Türkiye’ye 6 Nisana Kadar Süre Verdi

Daha önce uzun tutukluluk süresi ile ilgili AİHM’ye başvuru yapılmış ve AİHM de konu ile ilgili Türk Hükümetine bazı sorular yöneltmişti. Ara çözüm yolu ve dostane formül bulma arayışında olan AİHM hükümetin yeniden zaman istemesine yeşil ışık yaktı.

AİHM 546 Hakim ve Savcı İçin 6 Nisanı Gösterdi

AİHM dostane çözüm yolu için hükümete yeni bir süre verdi. Buna göre hükümet savunma istemek için 6 nisana kadar süre istedi. 6 nisana kadar tutuklamalar ile ilgili savunma verecek olan hükümet yetkililerinin savunması sonrası hak ihlali olması durumunda ne yapacakları merak bekleniyor.
İhlal kararının çıkması durumunda sadece 546 hakim-savcı değil on binlerce kişinin bundan etkilenmesi bekleniyor.


Emsal Karar Bekleniyor

6 nisan tarihi itibari ile AİHM yeni bir karar verecek. Bu kararın hak ihlali şeklinde çıkması durumunda, hükümetin buna uyup uzun tutukluluk sürecine son verip hakim ve savcıları serbest bırakıp yeniden yargılama yolunun açılmasını sağlaması gerekecek. Aynı durum diğer tutuklular için de geçerli olacak. Uzun süredir tutuklu kalan kişilerin de emsal karardan yararlanıp serbest kalması gündeme gelecek.
Av. Leventmazılıgüney konu hakkında büyük ihtimal ihlal kararı çıkacağını; ama AİHM’nin ve hükümetin de bunu bilmesine rağmen zamana oynadıklarını belirtti.

ekonomistr.com

Etiketler:

Yorum Yaz