arama

EMSAL DANIŞTAY KARARI (89)OHAL SONRASI İHRAÇ EDİLENLER GÖREVE DÖNDÜRÜLMELİ

  • Ekonomi Uzmanı

Kamudan ihraç edilen kişilerin OHAL bitmesine rağmen görevlerine döndürülmemesi gözleri 1980 darbesi sonrası görevlerinden ihraç edilen memurların Danıştay Büyük Kurulu kararı ile görevlerine döndürülmesine çevirdi. Danıştay tarafından 1989 yılında alınan karar sonrası KHK ile ihraç edilen binlerce memur görevlerine dönmüş ve tüm özlük haklarına kavuşmuşlardı.

OHAL SONRASI DİLEKÇE İLE GÖREVE DÖNME

İdari mahkemelerde emsal kararlar baz alınmaktadır. 1989 yılında alınan Danıştay emsal kararının geçerli olduğunu ifade eden hukukçular, ihraç edilen kişilerin de bu kapsamda değerlendirilmeleri gerektiğini belirtmektedir. Oda TV’nin yaptığı habere göre OHAL sonrası kişilerin göreve dönmesi için iki önemli şartın yerine getirilmesi gerekmektedir.

İlgili Haber:  İhraç Davalarına Bakan Hakimler Artık AİHM Kritelerine Uymak Zorunda.

“En sonunda Danıştay Büyük Genel Kurulu 07.12.1989 tarihli ve E:1988/6 K:1989/4 sayılı içtihadı birleştirme kararıyla meseleyi çözerek aşağıdaki iki şartın birlikte oluşması halinde görevine son verilen kamu görevlilerinin görevlerine geri dönebileceklerine karar vermiştir:

1) Sıkıyönetimin kalkmış olması (Bugünkü anlamı: OHAL’in sona ermiş olması)

2) İlk kez kamu görevine girdikleri tarihte bu görev için yasa ve yönetmeliklerde öngörülen nitelikleri kaybetmemiş olmaları (Bugünkü anlamı: Darbe girişimi davaları sonucunda hapis cezası ile cezalandırılmamış olmaları)”

Danıştay’ın 89 yılı kararının uygulanması durumunda, darbeye karışmamış kişilerin yaptıkları itirazların Danıştay tarafından kabul edilmesi ve bu kararların da idare mahkemelerde bekleyen dosyalarda uygulanması gerekmektedir.

www.ekonomistr.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
  • Yargı Reformu İhraç Kararlarına Nasıl Etki Edecek? – Ekonomist Türkiye – Ekonomist Türkiye
    1 sene önce

    […] Danıştay: OHAL Sonrası Memurlar Göreve Döndürülmeli […]

    2
    yorum beğen