Devlete Elektrik Satmak

featured
Devlete elektrik satmak
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneş enerjisi tarlası kurarak ya da çatıya panel kurarak güneş enerjisinden elektrik üretebilir ve devlete elektrik satmak 2022 yılında mümkün olabilir. Bu yazımızda, güneş tarlası kurmak istiyorum diyenlere yol göstereceğiz. GES’e yabancı olanlar için bu yazımızda; Devlete elektrik satış fiyatı, TEDAŞA elektrik satmak, güneş enerjisi tarlası kurulumu, çatıda güneşten elektrik üretmek hakkında tüm detayları ele aldık.

Yenilebilir kaynaklar içinde güneş en çok tercih edilen kaynak olmaya başladı. Bu tarlaları kurarak şu anda binlerce kişi her ay çok iyi paralar kazanmaktadır. Birçok kişi de evinin ya da apartmanının elektrik ihtiyacını bu şekilde karşılayabilmektedir. Devlete elektrik satmak istiyorum diyorsanız işte size GES yol haritası.

Güneş Enerjisi Elektrik Üretim Maliyeti 2022

Önceleri çok pahalı olan bu sitemlerin kurum maliyeti artık çok daha uygun yapılabilmektedir. Güneş enerjisinden elektrik üretim alanları çok değişkenlik göstermektedir. Şu anda;

Büyük iş yapmak isteyenler 10 dekar alanda Güneş Enerjisi Tarlası Kurmak isterken, bazıları is sadece kendi evine yetecek bir panel kurulumu isteyebilmektedir. Kurulum alanları genişledik de maliyet de artmaktadır. Şimdi ortalama elektrik santrallerinin kurulum maliyetlerini 2022 güncel fiyatları ile yazalım.

Ortalama bir apartman için çatıda elektrik panel kurulumu 90 Bin TL civarında iken, artık bu rakam 40 bin TL civarında yapılabilmektedir. GES tarlası kurumları ise milyonlarca TL’yi bulabilmektedir. Alanın seçimi, alt yapısı, alanın dönüm cinsinden büyüklüğü ve ne kadar elektrik üretileceği konusunda fiyatlarda oynamalar olabilmektedir.

devlete elektrik satmak
Güneş Enerjisi Tarlası Kurma Maliyeti 2022
 • Ortalama 100 metre kare alanda ev için kurulacak bir panel kurulum maliyeti: 30-40 bin TL
 • Ortalama 2 dönüm alanda güneş enerjisi elektrik santrali kurma maliyeti : 500-700 bin TL
 • Ortak alan için apartman çatısına kurum maliyeti: 100 bin TL

Bu fiyatlandırmalar 2022 dolar kurulu baz alınarak belirlenmiştir. Maliyetler, kurulum yapılacak yer ile elektriği satın alacak olan kurum arasındaki mesafeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca, Çin Malı elektrik panelleri ile Almanya Üretimi Solar elektrik panellerinin satın alma fiyatları çok farklı olduğu için maliyetler de çok farklılık gösterebilir. Bu nedenle ortalama fiyatları verdik.

Çatıda Elektrik Üretip Devlete Elektrik Satmak

Evinin çatısında güneşten elektrik üretip bunu evde kullanabilir ve fazlasını da devlete satabilirsiniz. Devlet aracılığı ile Ege Bölgesinde; Osmangazi, Gediz, Aydem Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Dicle elektrik ve tüm Türkiye genelinde Tedaş elektrik alım garantisi vermektedir.

Devlet vermiş olduğu teşvikler ile elektrik satın almak isteyenlere gerekli hibe ve kredi desteği de vermektedir. Yani evinizin çatısında panel kurumlu yapmak için devletten yardım da alabilir ve yapacağınız üretim ile krediyi kendi kendine ödeyen bir ek gelir yolu da bulabilirsiniz.

Tedaşa Elektrik Satmak 2022

Önceden tüm Türkiye’de faaliyette olan devlet kurumu TEDAŞ’tı. Ama elektrik santrallerinin özelleşmesi sonrası TEDAŞ kapatılıp yerine her bölgede bir özel şirket ihale usulü dağıtım hizmeti vermeye başladı. Bunlar; Ege Bölgesinde; Aydem (Denizli, Muğla, Burdur), Osman Gazi ( Eskişehir, Uşak, Afyon),  Gediz (İzmir, Manisa, Çanakkale, Balıkkesir), Güneydoğu’da Dicle elektrik ve ayrıca Ankara, İstanbul, Konya, Adana gibi illerde de yetkili şirketler bulunmaktadır. Normal vatandaşlar ister kendi evlerinin çatısında ister tarlada güneşten elektrik üreterek iyi fiyattan satabilir.

Devlete Elektrik Satış Fiyatı 2022

Şu anda elektrik satış fiyatı 2022 güncel 9-19 kuruş arasında değişmektedir. Kw cinsinden yapılacak satışlarda devletin alım garantisi vardır. Yani ne kadar çok üretim yaparsanız yapın devlet elektrik almak durumunda kalmaktadır. Bunu da kendi belirlediği fiyattan yapmaktadır. Şu anda bölgelere verilen teşvik paketlerinin farklılık göstermesiyle fiyatlar da değişkenlik göstermektedir.

Örneğin, kalkınmada öncelikli olan illerde satılan elektrik daha pahalıya alınmaktadır. Batı illerinde ise 9 kuruştan başlamaktadır. Kw cinsinden yapılan satışlarda 9 kuruş ile 19 kuruş arasında fiyat endeksi söz konusudur.

Devletin Elektrik Alım Garantisi

Devlet şu anda 81 ilde teşvik vermektedir. Bu illerin her birinde üretim yapan çiftçilerimiz ya da normal vatandaşlarımız ürettikleri her bir kw için devletten alım garantisi almaktadır. Yani güneş enerjisi elektrik santrali kuracağım ama devlet benden bunu kesin satın alır mı yoksa satamayıp zarar ederim diye tereddütte kalanlar için şunu net söyleyebiliriz; Devlet elektrik alım garantisi sunmaktadır. Buna güvenerek santral kurabilir ve bu işe kaynak ayırabilirsiniz.

gunes enerji santrali
Güneş Enerjisi Üretim Tesisi

Güneş  Elektrik Üretimi Devlet Teşviki 2022

Şu anda KOSGEB, Kalkınma Ajansları ve Bankalar tarafından üreticilere milyonlarca TL hibe kredi ya da geri ödemesiz krediler verilmektedir. Üretim yapmak isteyen kişiler KOSGEB girişimcilik desteğine başvuru yaparak 500.000 TL’ye kadar geri ödemesiz hibe kredi alabileceği gibi, 200 bin TL de hiç faizsiz kredi çekebilir. Bu kredi de elektrik satışından gelecek olan para ile karşılanabilir.

Normal şartlarda bir evin çatısına solar panel kuran birisi her sene yaptığı harcamanın %25’i kadar gelir elde etmektedir. Bu şekilde her gidere rağmen 7 sene içinde tüm yatırım kendisini amorti edecektir. Normalde eski sitemlerde genelde akü ile yapılan bu çalışmalar artık aküsüz olarak da yapılabilir.

Güneş enerjisi tarlası kurmak isteyenlere TKDK ve Kalkınma Ajanslarından kullanacakları geri ödemesiz hibeler ile bu tarlayı kurabilirler ve dağıtım şirketine satılacak olan elektrik ile maliyetler karşılanabilir.

Güneş Tarlası Kurmak İstiyorum 2022

GES fikri olanlar genelde bu tarlayı kurup hemen elektrik satmak istemektedir. Güneş tarlası kurmak istiyorum 2022 yılında birçok kişinin hayal ettiği projeler arasında diyebiliriz. Çünkü kazanç oranı çok yüksek projelerdir. Güneş tarlası kurmak için gerekli maliyetleri zaten yazdık. Güneş enerjisi santrali ile güneş tarlası kurmak aynı şeyleri ifade ettiği içim maliyet ve kar marjları aynıdır.

7 yılda kendisini amorti etmesi ve çok kazançlı olması nedeni ile artık birçok kişi bu işe merak salmış ve bir şekilde üretim yapmak istediğini belirtmektedir. Ama yanlış bilgiler ile büyük yatırım yapılamaz. Öncelikle her ilde bu üretim uygun olmayabilir. Elinde tapulu arazisi olan herkes buraya güneş tarlası kurma yetki belgesini alamayabilir.

Örneğin, çok verimli sulak ve eğimli olmayan yerlerde tarla kurmak mantıklı olmayacaktır. Bunu  yerine, batı ve güney illerinde ve özellikle güneye bakan yamacı olan tarlalarda bu santraller kurulabilir. Santralin kurulacağı alanın taşlık ve kurak olması teşvik alınabilmesi için daha uygun olacaktır.

Güneş tarlası kurmak için KOSGEB ve Kalkınma Ajansına yapılacak hibe ve teşvik başvurusu sonrası yetkililer tarlayı gelip bizzat kontrol ederler. Eğer tarla verimsiz, taşlık, eğimli ve güneş gören bir yer ise çok daha kolay onay alabilmektedir. Yani GES tarlası kurmak istiyorum diyorsanız kurulum yapmak istediğiniz tarlayı iyi seçmelisiniz. Güney illerinde güneş tarlası kurmak için seçim yapıp özellikle eğimli araziyi kullanırsanız daha uygun olacaktır.

Güneş Enerjisi Tarlası Nasıl Kurulur (Video)

Devlete Elektrik Satarak Ek Gelir Elde Edebilirsiniz

Elektrik tarlası kurarak devlete elektrik satmak oldukça kazançlı bir iş alanı haline geldi. Doğru yatırım bölgesi ve doğru malzeme teçhizat kullanılarak tek seferde yapılacak bir harcama ile uygun maliyet ile bir üretim çiftliği tarlası kurulabilir. Bunu yapan kişiler 7 yıl içerisinden tüm harcamalarının karşılığını misli ile alacaklardır.

Bunu ön gören girişimciler için devlete elektrik satmak iyi bir ek gelir olabilir. Hatta büyük yatırım yapıldıysa ana gelir yolu bile olabilir. Bu yazımızda güneş tarlası kurmak ve devlete elektrik satmak 2021 hakkında her şeyi yazdık. Merak ettiklerinizi yorumlayarak sorabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. 4 sene önce

  100000 lira birikmişim var ben bunu degerlendirmek adına devlete elektirik satmak istiyorum bunun geliri bana ne olur aylık olarak mı veriyor yoksa yıllık olarak mı veriyor devlet biraz aydınlatırsanasız sevinirim

 2. 4 sene önce

  Hocam merhaba herşeyi çok güzel ve basit bir şekilde anlatıyorsunuz ama işin püf noktalarını net vermiyorsunuz. Rakamlarla örnek verin mesela 500 kW lık bir tesis kaç liraya mal olur ? Bunun yüzde kaçını hibe alabiliriz ? Ödenecek hibe tesisi yaparken hangi aşamasında ödenir ? Çünkü paranız olmadan kimse bedava bir şey yapmaz değilmi ? Bu tür sorulara cevap verin lütfen.

 3. Merhaba Halit Bey; öncelikle teşekkür ederim yorumunuz için. Hibe destekleri işin başlangıcında verilmez. Öncelikle bir proje hazırlamalı ve bunu ilgili kuruma sunmalısınız. Projeye göre, KOSGEB girişimcilik kurslarına katılıp, kurs sonrası sınavları geçmeniz gerekmektedir. Sınav sonrası projeniz onaylanırsa o zaman artık harcama yapmaya yani fillen işinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Bu süreçte yaptığınız her harcamayı peyder pey KOSGEB’e sunup harcama faturasını ibraz etmelisiniz. İbraz edilen harcamalara göre size ödemeler çıkartılacak olup işlemler bitinceye kadar bu devam eder. Rakamlara gelince; şu anda günlük bazda dolar kuru değişiyor. Ondan dolayı maliyeti kesin bilemeyiz. KOSGEB destek miktarı da bulunduğunuz ile göre değişmektedir. Örneğin doğu ve güneydoğu, iç anadolunun bazı illerinde oturuyorsanız hibe oranı daha da artacaktır.

 4. 2 sene önce

  günes paneli rüzgar paneli
  Bunlarla cankiri sabanözü caparkayiköyü tarlalalarimiz bar bunlari degerlendirmek kendimizi kazanmasi
  Hemde köylümüzün cevre köylerin kazanmasi icin tarlalarimizi degerlendirmek istiyoruz
  Devletimize günes veya rüzgar paneleri kurmasini ricaediyoruz
  Saygilar selamlar
  Sati Kalaycioglu

 5. 2 sene önce

  Bana yardımcı olurmusunuz abi bn bu işi nasıl yaparım

 6. 2 sene önce

  benim istanbul çatalca köylerinde 13-14 dönüm gibi tarım dışı yamaçta ve güney-güneydoğu ya bakan arazim var. fakat bigi sahibi değilim. bu bölge güneş bakımından verimlimi, güneş ışığı şart mı yoksa gün aydınlaması da katkı yaparmı nereye başvuracam ve 15 dönümde kurulum kaça mahlorum ne kadar elektirik üretilebilir ve satışı kaç lira -kar kaç lira, ayrıntılı olarak aydınlatırsanız çok çok memnun olacam

 7. 1 sene önce

  Sayin
  Ekonomi Uzmani
  Devlete elektrik satmak 2022 baslikli yazinizi ilgiyle ve dikkatlice okudum.
  Ancak verilen bilgiler subat 2019 tarihine dayaniyor.
  Acaba güncel rakamlar ne civardadir merak ediyorum, mesela maliyet ve satis fiyati rakamlari.
  Yazinizda satis fiyati olarak kWh basina 9 – 19 kurus belirtiyorsunuz.
  Bu rakam baska sayfalarda 36 kurus olarak, hatta bir sayfada 13,3 $Cent/kWh olarak belirtilmis.
  Neticede benim merak ettigim bir nokta var.
  Hangi ölcekte bir arazi üzeri GES kurmaliyim ki, buradan ürettigim elektrigi devlete satarak aylik olarak 150 – 200 bin TL ana gelir elde edeyim.
  Bu soruma kaba rakamlarla da olsa E-Mail adresime göndererek cevap verirseniz cok sevinirim.
  Saygilarimla

  Cevapla
canlı bahis siteleri canlı casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu meritroyalbet meritking meritking trcasino giriş madridbet güncel giriş kingroyal giriş
İnstagram takipçi satın al
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.