arama

Eşimin Banka hesaplarını nasıl öğrenebilirim?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ekonomi Uzmanı

Evli çiftler arasında bazı zamanlar ekonomik güvensizlik durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle bayanlar işlerinin banka hesaplarını sürekli olarak merak ettikleri için eşimi banka hesaplarını nasıl öğrenebilirim bu şekilde sorular sonra bilmektedir bizlere.

Yasal kanun ve bankacılık kanuna uygun olarak eşinizin banka hesaplarını nasıl sorgulayabileceksiniz ve nasıl öğrenebileceğinizi burada size belirtiyoruz.

Eşimin bankadaki parasını öğrenebilir miyim?

Aslında bankadaki bireysel hesaplar tamamen kişiye özgüdür. Her ne kadar banka memurun bu hesapları görevlisi de aslında kişinin kendisi bankaya gitmeden banka memuru bile bu hesapları kontrol edemez.

Ama çoğu zaman halk arasında şöyle bir iş davranış mevcuttur: tanıdık bir memur aracılığıyla eşini Banka hesaplarını kontrol edebiliyor. Yani bankaya gittiğinizde eğer bakmayın burası tanıyorsa bu memur aracılığıyla yine aynı bankada veya aynı bankanın farklı bir şubesinde eşinizin hesabı varsa bu memur bu bütün hesap hareketlerini kredi kartı ödemelerini çekilen kredileri a’dan z’ye her şeyin dökümünü size verebilir.

Bu davranışlar ne kadar yasak olsa da ve hatta memurun işine son verilmesi ne derece olsa da birçok kişi maalesef bu hatalı davranışı sergilemeye devam ediyor.

Eşlerin birbirini hesabını görme yetkisi

Eşler her ne kadar kanunen evli olup ortak ekonomik bir çatı altında yaşasalar da bankadan eşlerin birbirlerini hesaplarını gömleğini izin vermiyor. Yani eşler birbirinin hesabını görme yetkisine sahip değillerdir. Ancak eşim bir tanesi diğer işine noter kanalıyla vekaletname verirse bu sefer eşler birbirinin hesaplarını rahat bir şekilde kontrol edebilir ve takip edebilirler.

Eşimin Bankadaki Parasını Nasıl Öğrenebilirim?

En çok sorulan sorulardan biri de eşimin bankadaki parasını nasıl öğrenirim sorusudur. Normal kanunlara göre banka müşteri gizliliğini esas almak zorunda. Yani banka müşteri hesap bilgilerini 3. şahıslar ile paylaşamaz. Paylaşan banka görevlileri hakkında suç duyurusunda bulunma hakkı doğar. Aynı zamanda banka içinde idari soruşturma başlatılabilir. Bu nedenle banka gidip eşinizin hesap bilgilerini, bakiyesini ya da parasını öğrenemezsiniz.

Pek tavsiye etmesek de şöyle bir yol deneyebilirsiniz. Banka şube müdürü ya da banka banko görevlisi sizin tanıdığınız ise o zaman eşinizin hesabını o şekilde kontrol edebilirsiniz. Ama bunu tavsiye etmiyoruz.

Avukatların Eşlerin Hesaplarını Kontrol Etme Yetki ve İzni

Avukatlar ister boşanma durumunda olsun ister evlilik birlikteliğinde olsun hiçbir şekilde eşlerin banka hesaplarını kontrol edemez. Banka hesap hareketlerini hiçbir avukat kontrol edemez ve göremez. Yapan varsa suç işlemiş olur.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.