arama

Findeks Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu nedir ve kredi notunu yükseltme yolları
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Ekonomi Uzmanı

Bu yazımızı okuyanlar şundan KESİN emin olabilir; kredi notu nedir sorusunun yanıtı alınacaktır. Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtı alınacaktır. Ayrıca  kredi notu düşük olduğu için kredi çekemiyorum sorunu son bulacak ve kredi notu yükseltme yollarını kesin öğrenecektir. Findeks kredi notu, bankacılık faaliyetlerinde çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle kredi çekme işlemlerinde artık birçok bankanın ilk sıraya koymuş olduğu kriterdir. Kredi notu nedir ve kredi notu nasıl yükseltilir 2020 güncek bilgileri ile.

Kredi Notu Nedir

Kredi notu findeks tarafından hesaplanan bir sicil algoritmasıdır. Kişinin kredi çekip çekemeyeceği bu puana göre belirlenir. Kredi notu tanımlaması kısaca bu şekilde olur.

Kredi notu bağımsız bir kurum olan Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanmaktadır. Bu hesaplama, kişinin aktif tüm banka işlemlerine bakılarak otomatik olarak yapılmaktadır. Kredi çekemeyenler ya da istediği kadar kredi alamayanların genelde kredi notu ile başı belada olduğu için bu yazımızı kaleme almak ve kişilere yardımcı olmaya çalıştık.

Bu yazımızı okuyan kişiler kesinlikle artık hem kredi notunun ne olduğunu öğrenmiş olacak ve daha da önemlisi kredi notunun yükseltme yollarını bularak, onu nasıl yukarı çekeceğini öğrenecektir. Zaten ilk aşamayı halleden okuyucular daha sonra hem daha etkili hem de hızlı şekilde kredi çekebilir ve istediği ölçüde nakit para bulabilir.

Kredi Notu Kavramı Hakkında Birkaç Detay

Bankalara yapılan finansal başvurularda bankalar öncelikli olarak risk değerlendirmesi yaparlar. Yani pratik olarak her banka şubesi şunu düşünür;

“Krediye başvuru yapan kişiye kredi vermek istiyoruz; ama kişi borcuna sadık mı? Almış olduğu krediyi zamanında ödeyecek gücü var mı? Daha önce çekmiş olduğu kredileri ödeyebilmiş mi? Kredi kartı borçlarını nasıl bir düzen içinde ödüyor? Geliri var mı? Bunları tek tek kontrol etmek yerine onun kredi notuna bakalım ve ona göre kredi verelim ya da riskli ve sorunlu biri ise ona kredi vermeyelim.” Şeklinde bankalar genel bir yaklaşım sergilerler.

İşte tam da bu noktada da kişilerin KKB puanları ön plana çıkmaktadır. Kredi kayıt bürosu bankanın merak ettiği tüm detayları adeta bir analiz tablosu haline getirir ve ortaya net bir kredi puanı çıkartır.

Türkiye’de standart olarak kişilerin KKB puanı 0-1900 arasında gidip gelmekte ve sürekli değişmektedir. KKB bürosu bilgileri tüm bankalardan anlık olarak almakta ve kişinin siciline işlemektedir. Kişilerin artı kredi sicili bu şekilde oluşmaya başlamaktadır. Bankalar da lazım olduğunda KKB’den bu risk raporunu ücretsiz olarak alabilmekte ve kişiye kredi verip vermeyeceğine karar vermektedir.  Not; Merkez Bankası ve BDDK da kkb verilerini kontrol eden kurumlardır.

Özetle; kredi notu tanımını şu şekilde yapabiliriz; Kişilerin kredi çekip çekemeyeceklerine dair bankalara yön veren ve her kişiye özel olarak hesaplanmış bir risk raporudur.

Sizin Kredi Notunuz Kaç Merak Ettiniz Mi?

Puanınızı öğrendikten sonra aslında bankadan istediğiniz parayı çekip çekemeyeceğinizi güçlü şekilde tahmin edebilirsiniz.

Kredi notunuz 1000’in altında ise işiniz zor diyebiliriz. Ama kredi notunuz 1000’în üstünde ise ve gelir belgesi sahibi iseniz o zaman gelirinize göre ödeyebileceğiniz kredinizi çekebilirsiniz. Kredi notunuzu elbette hemen sorgulayabilirsiniz. Bunun için findeks sitesinden not sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Bunun yanında, tüm banklardan internet bankacılığı kapsamında sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir 2021

Kredi notu en hızlı şekilde yükseltmek için bazı ek çalışmaların yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalar kapsamında en hızlı şekilde kredi notu nasıl yükseltilir? 2020 güncel bilgilere göre aşağıda kredi notu yükseltme aşamalarını görebilirsiniz.

Kredi notunuzu öğrendiniz ve düşük olduğunu gördünüz. Şimdi asıl soruna gelelim. Bu düşük puan nasıl yüksek bir noktaya çekilir? Yani kredi notu nasıl yükseltilir? Bunun için birçok teknik vardır. Bunları yazarken hemen anında not yükselme işlemlerinden söz etmiyorum. Bu bir süreçtir. Yani puanınız 3-5 ayda ancak artmaya başlayabilir. Tabi tavsiyelerimizi ve önemli noktalara dikkat ederseniz.

KBB Kredi Notunu Kesin Yükseltme Yolları

Aşağıda birçok değişkenden söz edeceğim. Bazıları sizin için zor olabilir. Bundan dolayı yapabildiklerinizi yapın ve diğerlerini yapamıyorsanız çok zorlamayın. Yani bazı teknikler yapılmasa da diğer yapılacak işlemler not yükseltme söz konusu olacaktır.

 • Kredi kartı borçlarınızı artık aksatmaktan vazgeçin. Eğer her ay borçlarınızı kapatıp, yeninden kontrolsüz kart kullanımı söz konusu ise o zaman kartınızı kapatıp kalan borçlarınızı düzenli ödeyin.
 • Unutmayın kredi notunu düzeltecek en önemli etken sizin düzenli ve istikrarlı ödemeleriniz olacaktır.
 • İhtiyaç ya da araç krediniz varsa taksitlerini aksatmayın. Bunları arkadan ödüyorsanız bunu yapmayın.Yani birçok kişi 1 taksit geriden ödüyor ve bu şekilde her ay siciline olumsuz not düşülmesine neden olmaktadır. Bu alışkanlıklarınızı terk edin.
 • Eğer faturalarınızı dışarıdan ödüyorsanız artık buna da son verin. Tüm faturaları artık bankanız aracılığı ile ödeyin. Hem kredi notunuza çok olumlu etki edecek, hem de ücretsiz ödeneceği için işlem ücreti ödemeyeceksiniz. Her ay 5 faturaya toplamda 10 tl civarı işlem bedeli ödemek yerine daha faydalı bir yerde bu işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca bankaya vereceğiniz otomatik ödeme talimatı ile bu işlemlerden hiçbir banka para almayacaktır. Bunu mutlaka deneyin.

Altın Tavsiye Geliyor!!!

Şimdi önereceğim uygulamayı pek bilen yok. Bakın bankalar kredi notu konusunda şuna çok önem verirler. Kredi notu yükselme yolları ya da teknikleri arasında en ölümcül olanı yani kesin sonuç vereni şudur; Her ay bir tanıdığınız sizin hesabınıza büyük miktarda para yatırsın. Siz de bu parayı birkaç dün sonra bankamatikten ya da ATM’den çekip tanıdığınıza iade edin. Hatta bunu birkaç kişi daha yapabilir. Yani her ay 3 kişi ya da daha fazla kişi size ödeme yapar gibi para aktarsın. Siz de paralarını çekerek iade edin. Bu süreç birkaç ay devam ettiğinde birçok bankanın size ihtiyaç kredisi başta olmak üzere, konut kredisi ve kredi kartı vermeye çalıştığını göreceksiniz.

Kredi notunu yukarı çıkarma

Kredi Notu Kesin Yükseltme Yolu Budur

Bunu günümüzde çokça yapılan bir espri ile tamamlamak istiyorum.

Banka hesabınıza söz gelimi 2 bin tl bir arkadaşınız para yatırdı. Sonra şak bir arkadaşınız daha 2 bin yatırdı. Sonra şak bir kişi daha 2 bin yatırdı. Her yerden para akıyor. Önce şaşırır banka, hani bunun durumu yoktu. Kredi notu yerlerde sürünüyordu, parası yoktu. Sonra banka diyecek ki haaa bu kişi zengin. Demek ki parası varmışşşş. Demek ki durumu iyi. O zaman hemen kredi vermeye çalışır tabi bu arada kredi notunuz da nirvanaya doğru yükselmeye başlayacaktır.

Bu yazımızda kredi notu nedir ve kredi notu nasıl yükseltilir sorularının yanıtlarını verdik. Merak ettiklerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar 2021KANITLANMIŞ YÖNTEM
  8 ay önce

  […] ya da kredi notunuz çok düşükse kredi notunuzu yükseltmelisiniz. Daha önceki yazımızda; kredi notunu yükseltme yolları hakkında yazmıştık; ama ön bilgi osun diye yine birkaç madde halinde Findeks yükseltme […]

  2
  yorum beğen
 • Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar 2021 EMEKLİYE FAİZSİZ KREDİ
  8 ay önce

  […] Kredi notu nasıl yükseltilir? […]

  11
  yorum beğen
 • 800 900 Puana Kredi Veren Bankalar  DÜŞÜK PUANA KREDİ 2021
  8 ay önce

  […] o zaman bankalar sizden kefil de teminat da istemeden istediğiniz kadar kredi verebilir. Kredi notunu yükseltme yollarını yazmıştık; şimdi burada da özet şekliden […]

  8
  yorum beğen
 • Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar En Kolay Kredi Veren Bankalar 2021
  8 ay önce

  […] konulu yazımıza bakıp size uygun olan bankaları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında ayrıca kredi notu yükseltme yolları da kredi yolunu açacak olan önemli bir içerik olarak sizi […]

  12
  yorum beğen
 • Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir? FİNDEKS YENİLENME TARİHİ – Ekonomi ve kredi
  2 sene önce

  […] KKB’nin kişiye özel oluşturmuş olduğu bir sicil notudur. Detaylı bilgi için bakınız: kredi notu nedir? Kredi notuna göre kişilerin kredi çekip çekemeyecekleri belirlenip ona göre bankalar karar […]

  39
  yorum beğen
 • mustafa
  3 sene önce

  SSK- sicil – icra veya puan sorunu olan herkese liderkredim@ gmail.com aracılıgı ile kredi saglanır. 0541 871 41 40

  37
  yorum beğen
 • İşsizlere ve Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar 2019 Bordrosuz Kredi – Ekonomi ve kredi
  3 sene önce

  […] çalışmıyor olsanız bile size kredi çıkartacaktır. Banka Findeks notu hakkında daha önce kredi notu nedir ve kredi notu nasıl yükseltilir konulu bir yazı yazmıştık.  Yazımızı inceleyip puanınız […]

  36
  yorum beğen
 • Kredi Sicil Affı 2019’da Çıkacak Mı? AF KAPSAMI VE NE ZAMAN ÇIKAR – Ekonomi ve kredi
  3 sene önce

  […] İlgili yazımız: Kredi notu düşük olanlara kredi  […]

  37
  yorum beğen
 • Kredi Notu Düşük Olanlara Kesin kredi Veren Bankalar 2019 GÜNCEL – Ekonomi ve kredi
  3 sene önce

  […] “kredi notu nedir?” […]

  40
  yorum beğen
 • Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu En Az Kaç Olmalıdır 2019 TABLOSU İLE – Ekonomi ve kredi
  3 sene önce

  […] önceki yazımızda kredi notu nedir sorusuna yanıt vermiştir. Aynı zamanda kredi notu yükseltme taktiklerini de ele almıştık. […]

  25
  yorum beğen
 • Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar 2018 KREDİ GARANTİSİ – Ekonomi ve kredi
  3 sene önce

  […] notunuz düşük ise” kredi notu yükselme yolları “adlı yazımızı okuyarak bu sorunu hemen aşabilirsiniz. Garantili yöntemleri yazdık […]

  38
  yorum beğen
 • Çok Acil Para Lazım Kredi Çekemiyorum 2018 Para Bulma Yolları – Ekonomi ve kredi
  3 sene önce

  […] Kredi Notu Nasıl Yükseltilir Bu yazımız işinize çok yarayacaktır. Kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. […]

  42
  yorum beğen