arama

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır 2020

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır 2020,Kenevir üretmek yasak mı,Kenevir Yetiştirmek Yasak mı
  • Ekonomi Uzmanı

İçindekiler

Kenevir Yetiştiriciliği Karlı mıdır 2020

Kenevir Yetiştirmek Yasak mı

Kenevir yetiştiriciliği bilindiği üzere devlet tarafından serbest bırakıldı. üretimi serbest bırakılan kenevir en çok karlı bir bitki türü olduğu biliniyor. Özellikle endüstriyel üretim aşamasında kenevirden sık sık yararlanılmaktadır. Bu da kenevir yetiştiriciliğinin çok karlı bir alan olduğunu göstermektedir.çiftçilerimizin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de kemerlerini yetiştirilmesi ve pazarlanması konusunda elde edilecek kar oranlarının ne kadar olduğudur. bu anladık ülkemizde yani Türkiye’de kenevir üretiminin nasıl yapılacağını ve nereye satış yapılacağını ve kazanç olanlarını sizin için araştırdık.

Endüstriyel anlamda kenevir üretimi

Kenevir bildiği gibi uyuşturucuda hammadde olarak kullanılmaktadır. Birçok kişi kenevir üretiminin karlı olup olmadığını sorarken bunun tabii ki uyuşturucu ticaretinde kullanılması değil endüstriyel anlamda bir hammadde olarak kullanılması yönünde soruyordu diye tahmin ediyoruz.

Çünkü çiftçilerimizin sadece ticari anlamda endüstriyel örnek vereyim kenevir kağıdı yani kağıt en çok üretildiği için ve en sağlam kağıtlar kenevirde üretildiği için birçok kişiyi endüstriyel kağıt üretiminde kenevirin kullanıldığını biliyor. Bu kağıtların kar marjı da diğer ağaç türü kağıt üretiminin daha yüksek olduğu bilindiği için daha çok endüstriyel anlamda kenevir kağıdı tercih edilmektedir oda kenevir üreticilerini daha fazla para kazanmasını ve kazanç oranlarının yükselmesine sağlamaktadır.

Kenevir üretimleri nerede kullanılmaktadır?

Aşağıdaki endüstriyel alanların tamamında kenevir bitkisi hammadde olarak bulunmaktadır. Bunlar,
Giyim sektörü
Gıda sektörü
Ağaç kağıt sektörü
İlaç sektörü
Plastik maddeler
Kömür gibi yakıtlar da
Losyon sabun gibi yapım ve temizlik ürünlerinde
Tıbbi anestezi maddeleri yapımında
Hayvan yemeği ve altlık
Otomotiv sektörü
İnşaat malzemeleri

bu kadar geniş alanlarda üretilebilen kenevir en çok güzel para kazandığını artık birçok kişi tahmin edebiliyor. Ama şöyle bir durum var kenevir üretimi maalesef alanlarda yapılabilmektedir. Birçok kişi bu anlamda kenevir üretimi yasak mı diye soru sorabilir buna bakalım.

Kenevir üretmek yasak mı?

 

Kenevir üretimi önceki yıllarda yasaktı bu doğru Ama geçtiğimiz sene yayınlanan bir kanunla artık kenevir yetiştiriciliği yasal hale geldi. Kenevir yetiştirmek isteyenler artık Kanuni bir güvence altına girmiş olurlar. Ama şöyle bir durum var kenevir yetiştirmek isteyen çiftçilerimizin belli illerden ve izne tabi olarak kenevirleri ne yetiştirmeleri gerekmektedir. Yani rastgele bütün illerde serbest bir şekilde kenevir yetiştirilemez. İl tarım müdürlüğünün belirleyeceği arazilerde çiftçilerimiz belli bir kota dahilinde kenevir yetiştirebilirler.

Kenevir yetiştiriciliği izni nasıl alınır ve kenevir üretilebilen iller

Hint keneviri diye binilen kenevir birkaç sene öncesine kadar bütün dillerde yasaktı. Artık hint keneviri bitkisi rahat bir şekilde birçok ilde yetiştirilebilir. Kenevir yetiştiriciliği izni alabilmek için aşağıda sadece illerde tarımsal faaliyetleri yürütmek gerekiyor ve çks belgesi yani çiftçi kayıt sistemine dahil olması gerekmektedir.

Kenevir yetiştiriciliği başvurusu için aşağıdakileri toplamanız gerekmektedir.
çiftçi kayıt sistemine dahil olduğunu belgeleyen çiftçi kayıt sistemi belgesi
tarım Kredi kooperatifine bağlı olduğunu belgeleyen belge
Nüfus kayıt örneği
Sabıka kaydı
Kenevir yetiştireceksiniz arazinin tapusu
belki 7 il tarım müdürlüğü’ne veya ilçe tarım müdürlüğü’ne teslim etmeniz durumunda kenevir yetiştirme izni verilecektir.