Halkbank Esnaf Kredisi Hesaplama ve Esnafa Geri Ödemesiz Kredi Destekleri

featured
esnaf kredisi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkbank esnaf kredisi, devlet destekli olarak esnaflarımıza dağıtılan, faizi düşük bir kalkındırma kredisidir. Halk Bank esnaf kredilerinin birkaç değişik türü vardır.  Esnaf kefalet kredisi, faizsiz iş yeri açma kredisi, KOSGEB destek kredisi ve özellikle Halk Bankası esnaf kefalet kredisi olarak sınıflandırılır. Halkbank esnaf kredileri 2021 ile birlikte faizlerin yükselmesi nedeni ile daha da önem kazanmış ve birçok esnaf tarafından Halk Bankası’na kredi başvurusu yapılmaktadır. Peki kredi hesaplama faizleri, kredi şartları ve istenen belgeler nelerdir? Bunları da sizin için güncel hali ile yeniden inceledik.

Halk Bankası 25 Bin TL Esnaf Kredisi 2021

Koronavirüs salgını ile iş yerini kapatan esnaflarımıza ve henüz iş yerini kapatmayan esnaflarımıza yönelik olarak 25 bin TL acil destek kredisi paketi açıklandı. Ayrım yapılmadan başvuru yapan tüm esnaflara verileceği ifade edilen esnaf kredisi başvuruları başladı.

6 Ay Ertelemeli Halk Bank Esnaf Kredisi

25 milyar limitli olarak sunulacak olan kredi paketinde dikkat çeken en önemli detay kredi süresinin 36 ay vadeli olmasına rağmen 6 süre ile hiçbir ödemenin alınmayacak olmasıdır. Yani esnaf kredisinde 6 ay erteleme imkanı olacaktır. 25 bin tl Halk Bank esnaf kredisini mart 2020 tarihinde kullanacak olan bir esnaf ilk ödemesini eylül 2020 tarihinde yapacaktır.

Faiz oranı olarak da şu anda mevcut esnaf kefalet kredisi faiz oranları geçerli olup, kredi limiti de 25 bin olarak güncellenmiştir. Faizsiz ve devlet destekli olarak sunulan bu krediden yararlanmak isteyen işletme sahipleri bağlı oldukları esnaf kefalet kredisi başkanlığına başvuruda bulunup gerekli şartları taşıdıktan sonra paralarını Halk Bank veznelerinden alabileceklerdir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’deki kamu bankaları belli kesimlere çok daha fazla düşük faizli ya da faizsiz kredi desteği vermektedir. Nasıl ki çiftçilerimize Ziraat Bankası tarafından düşük faizli krediler veriliyorsa, aynı şekilde Halk Bankası tarafından da Esnaflara özel düşük faizli krediler verilmektedir. Bu kredilerin çeşitleri şunlardır;

 • Halk Bankası KOSGEB Kredileri
 • Halk Bankası Esnaf Kefalet Kredisi
 • Halk Bankası Genç Girişimci Kredisi
 • Halkbankası Unutulan Mesleklere Özel Faizsiz Krediler

Bu kredi çeşitlerinin her birinin ayrı ayrı şartları ve istenen belgeleri vardır. Örneğin, Esnaf kefalet kredisi %4 ile kredi verilirken, unutulan meslekler için 0 faizli krediler verilmektedir.

halkbank esnaf kredisi 2019
Halkbank Esnaf Kredisi 2021

Faizsiz Halk Bankası Kredisi 2021

Halkbankası faizsiz kredilerinden yararlanmak isteyen kişilerin belli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Aşağıda hangi meslek erbaplarının bu sıfır faizli kredilerden yararlanabileceklerini yazdık. İşte Sıfır Faizli Esnaf Kredisinden Yaralanacak Olan Esnaflar;

 • Yorgancılık
 • Nalıncılık
 • Kalaycılık
 • El Gümüş İşçiliği
 • Eski Usul Demir Ustalığı
 • Halı Dokuma
 • El Dokuma Tezgahı
 • Deri Ayakkabı Ustalığı

Verilen meslek erbaplarına tamamen faizsiz esnaf kredisi dağıtılacak olup, bu meslek gruplarının hali hazırda başka bir bankadan ya da Halk Bankasından daha önce bu faizsiz kredilerden yararlanmamış olması şartı aranacaktır. Dükkanını kapatan ustalara bu kredi verilmez. Dükkanı açık olan ve çekeceği krediyi dükkanda kullanacağını taahhüt eden kişilere bu krediden faydalanma hakkı verilmektedir. Kredinin üst limiti olmayıp ihtiyaca göre verilmektedir.

Devlet Destekli Halkbank Esnaf Can Suyu Kredisi

Devlet destekli olarak esnaf ve iş adamlarına belli dönemlerde destekleme kredileri verilmektedir. Bu KOSGEB ve KOBİ kredilerinden hariç olarak can suyu kredisi olarak bilinmektedir. Can suyu kredisi devlet destekli olarak verilip, diğer bankalardan yüksek faizle kredi çeken esnafların tüm borçlarını sıfırlaması ve temizlemesi için verilmekte ve temel amaç da esnafın dükkanını kapatmasını engellemektedir.

Can suyu kredisi genelde seçim öncesi verilmektedir. Kredi limiti olarak da 500 bin TL’ye kadar kredi verilmektedir. 2020 Yılında yeni bir can suyu kredisi verilmedi ve esnaf da en azından seçim sonrası bir can suyu kredisi istemektedir. Ekonomi ve Maliye Bakanlıklarının ortaklaşa verecekleri karar sonrası, Bakanlar Kuruluna teklif götürülecektir. Bakanlar Kurulunun kabul etmesi durumunda esnafa yeni bir can suyu kredisi çıkacaktır. En son 2 sene önce bu kredi verilmiş olup geri ödemeleri de devam etmektedir.

Halkbank Genç Girişimci Kredisi

Diğer bir kredi türü olarak da genç ustalara Halk Bankası tarafından genç girişimci kredisi verilmektedir. Yeni dükkan açan ve dükkanını büyütmek isteyen gençlere ve daha dükkan açmayıp gerekli evraklara sahip olan genç ustalara bu esnaf kredisi ve destekleme kredisi verilmektedir. İşte genç girişimci kredisi için istenen şartlar;

 • Ustanın daha önce başka bir dükkan açmamış olması
 • En fazla 3 yıllık ustalık belgesinin olması
 • Başka ustaların yanında ortak olarak çalışmaması
 • Açacağı dükkanın ruhsatlı olması
 • Satın alacak olduğu malzemelerin faturalandırılıp bankaya sunulması
 • Kredinin çıkması durumunda kredinin nereye kullanıldığına dair faturalandırma işlemlerinin yapılması

Bu şartları taşıya genç ustalar Halk Bankasından genç girişimci kredisi başvurusu yapabilir ve kredi sahibi olabilir. Kredi limiti 100.000 TL olarak belirlenmiş olup, düşük limit isteyenlere de düşük limitli krediler verilebilmektedir.

Halkbank’tan İş Yeri Açma Kredisi 2021

2020 yılı birçok esnafın dükkanını kapattığı kötü bir sene oldu. Bu nedenle devlet teşviki ile Halk Bankası tarafından, devlet destekli iş yeri açma kredisi verilmektedir. İş yeri açma kredisi faiz oranı diğer kredilerden düşük olup yıllık %8 olarak belirlenmiştir. Halk Bankası iş yeri açma kredisi başvuruları;

 • Halk Bankası internet bankacılığı
 • Halk Bankası Mobil Şube Bankacılığı
 • Halk Bankası Tüm Şubelerinden Yapılabilmektedir.

Halk Bankası tarafından verilen iş yeri açma kredilerinde faizsiz kredi seçeneği yoktur. Sadece KOSGEB destekli olarak iş yeri açma kredisi başvurusu yapıp Halk Bankası üzerinden bu krediyi kullanabilirsiniz. KOSGEB çıkması durumunda hiç faiz ödemeden 200 bin TL’ye kadar kredi imkanı elde edebilirsiniz. Üstelik geri ödemesi de 1 sene sonra başlamaktadır.

Geri Ödemesiz Esnaf Kredisi

Geri ödemesiz esnaf kredisi çekmek isteyenlerin yapması gereken tek şey, KOSGEB’e başvuru yapıp genç girişimci belgesi almasıdır. Yeni dükkan açacak olan kişilerin KOSGEB’e başvuru yapmaları sonrası, girişimci kursuna katılım sağlanacak ve başarılı olanlara %90’lara varan geri ödemesiz esnaf kredisi verilecektir. Bu oranlar bölgelere ve cinsiyete göre değişmektedir. İşte geri ödemesiz kredilerde geri ödeme oranının hesaplanması;

Destekleme Bölgeler Bayanlara Erkeklere
Güneydoğu %90 Geri ödemesiz Hibe %70 Hibe
Doğu Anadolu %90 Hibe %70 Hibe
Ege Bölgesi %70 Hibe %50 Hibe
Marmara Bölgesi

 

%70 Hibe

 

%50 Hibe

 

KOSGEB Esnaf Kredisi

KOSGEB tarafından iki türlü kredi verilmektedir. Bunlardan birincisi; Daha önce hiç iş yeri açmayıp ilk defa iş yeri açacak olan kişilerin bir kısmı geri ödemesiz olan ve bir kısmı da faizsiz krediler olan esnaf kredileridir.  Başvuru için bağlı olunan KOSGEB müdürlüğüne şahsen T.C kimlik ile gidilmesi yeterlidir. KOSGEB girişimcilik formu doldurulup ilgili kursa kayıt olunacaktır.

İkinci kısım da; esnaf ve iş adamı olan devletin bazı zamanlarda ilan ettiği 5 sene ödemeli ve faizsiz esnaf kredileridir. Bu kredilerin bazıları da 1 sene hiç geri ödemesiz olmaktadır. Bu kredilerden yararlanmak isteyenler bulundukları KOSGEB merkez müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

halkbank esnaf
Esnaf Kredisi ve Şartları

Halk Bankası Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Halkbankası esnaf kefalet kredisi yıllım %7 ve %8 faiz oranı ile kredi verdiği için çok fazla başvuru almaktadır. Şu anda İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Antalya, Mersin, Aydın, Diyarbakır, Samsun, Manisa, Eskişehir, Adana ve Mersin illerinde rekor başvurular alınmaktadır. Bu yerlerde oturan esnaflar, borçlarını kapatabilmek ve iş yerlerini büyütebilmek için esnaf kefalet kredisi çekmek için sıraya girmiş durumdadır.

Seçim öncesine kadar esnaf kefalet kredisi durdurulmuştu. Ama seçimler ile birlikte tekrar esnaf kefalet kredileri dağıtılmaya başlandı. Bu kredilere çok fazla talep olduğu için kefalet kooperatiflerinin de istedikleri şartlar değişmektedir. İşte en güncel hali ile esnaf kefalet kredisi yeni şartları;

 1. Kişinin ruhsatlı şekilde dükkanını açık tutuyor olması
 2. Kredi limitine göre 5 adet kefil göstermesi
 3. Kefillerin kesinlikle kara listede olmaması
 4. Kefillerin imza verirken istenmesi durumunda eş rızasının alınması
 5. Kefillerin yetmemesi durumunda dükkan ve arsa ipoteklerinin verilmesi
 6. Esnafın kefaletteki kredi limitini doldurmamış olması

Yeni kredi çekme şartları biraz daha ağır olmakla birlikte birçok esnafın borcunu ödeyememesi kooperatifi zor durumda bırakmıştır. Bu da yeni ek önemler alınarak kefalet kredisinin şartlarını 2019’a göre güncelleme zorunluluğu getirmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama 2021

Esnaf kefalet kredisi faiz hesaplaması 2019 yapmak isteyenler için, kredi çekilmeden hem %4 faiz oranı ile hem de%5 faiz oranı ile ayrı ayrı hesaplamalar yaptık. İşte 2019 yılı Mart, Nisan, Mayıs, Haziran dönemlerini kapsayan esnaf kefalet kredisi faiz hesaplama tabloları;

Esnaf Kefalet Kredisi Vadeye Göre Faiz Oranları

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti

 

Vade

 

 

Faiz Oranı

 

50.000 TL

12 Ay

 

%4

 

50.000 TL 12-60 Ay %5

Örnek Hesaplamalar

12 Aylık ve 50 Bin TL Kredi Limitli Esnaf Kredisi Hesaplama 2020

Kredi Türü: Esnaf kefalet Kredisi
Kredi Tutarı: 50.000,00 TL
Faiz Oranı: %0,4
Taksit Sayısı: 12 ay
Taksit Tutarı: 4.275,79 TL
Geri Ödenecek Toplam Tutar: 51.309,52 TL
Aylık Maliyet Oranı: %0,4000
Yıllık Maliyet Oranı: %4,9071

TAKSİT NO TARİH TAKSİT ANAPARA FAİZ KKDF BSMV KALAN ANAPARA
1 20.04.2019 4.275,79 4.075,79 200,00 0,00 0,00 45.924,21
2 20.05.2019 4.275,79 4.092,09 183,70 0,00 0,00 41.832,12
3 20.06.2019 4.275,79 4.108,46 167,33 0,00 0,00 37.723,66
4 20.07.2019 4.275,79 4.124,90 150,89 0,00 0,00 33.598,76
5 20.08.2019 4.275,79 4.141,39 134,40 0,00 0,00 29.457,37
6 20.09.2019 4.275,79 4.157,96 117,83 0,00 0,00 25.299,41
7 20.10.2019 4.275,79 4.174,59 101,20 0,00 0,00 21.124,82
8 20.11.2019 4.275,79 4.191,29 84,50 0,00 0,00 16.933,53
9 20.12.2019 4.275,79 4.208,06 67,73 0,00 0,00 12.725,47
10 20.01.2020 4.275,79 4.224,89 50,90 0,00 0,00 8.500,58
11 20.02.2020 4.275,79 4.241,79 34,00 0,00 0,00 4.258,79
12 20.03.2020 4.275,83 4.258,79 17,04 0,00 0,00 0,00
TOPLAM: 51.309,52 50.000,00 1.309,52 0,00 0,00

12-60 Ay Arası Vadeli  ve 50 Bin TL Kredi Limitli Esnaf Kredisi Hesaplama 2021

Kredi Türü: Esnaf Kefalet Kredisi
Kredi Tutarı: 50.000,00 TL
Faiz Oranı: %0,4
Taksit Sayısı: 60 ay
Taksit Tutarı: 938,99 TL
Geri Ödenecek Toplam Tutar: 56.339,40 TL
Aylık Maliyet Oranı: %0,4000
Yıllık Maliyet Oranı: %4,9072

Yukarıda görüldüğü gibi esnaf kefalet kredilerinde faiz oranları kredinin limiti değil, kredinin vadesine göre değişmektedir. Esnaflarımız genelde 60 aylık esnaf kredisi çektiği için faiz oranları da %5 üzerinden hesaplanmaktadır.

%8 Faizle Kredi İmkanı Sağlanmaya Devam Edilecek Mi?

Halk Bankası tarafından verilen esnaf kefalet kredilerinde faiz oranları;

 • 1 yıla kadar olan esnaf kredileri için yıllık %4 faiz oranı
 • 1 yıldan fazla olan esnaf kredileri için yıllık %5 faiz oranı talep edilmektedir.

Normalde Merkez Bankasının yıllık bankalara önerdiği faiz oranı yıllık olarak %30’lara dayanmışken, Halkbankası esnaf kredisi faiz oranlarının %4’lerde olması çok büyük bir avantaj sunmaktadır. Ama bankaya aradaki farkı devlet ödemektedir. Bu da devleti zor durumda bıraktığı için, devlet belli dönemlerde bu kredide kısıtlamaya gidebilmektedir. Seçim sonrası Halkbankası esnaf kefalet kredisi tekrar durdurulabilir. Bu nedenle, kredi başvurusu yapacak olan esnafların acele etmesi gerekmektedir.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ataşehir escort pendik escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler
instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi promosyon çakmak İnstagram takipçi satın al
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.

error code: 523