arama

IBAN numarasına nasıl para gönderilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ekonomi Uzmanı

Elinizde sadece IBAN numarası varsa sadece IBAN numarasına para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Gerek internet bankacılığı gerekse ATM’den IBAN numarasına EFT IBAN numarasına havale işleminize kaç dakikada gerçekleştirebilirsiniz. IBAN numarasına para transferi nasıl yapılır? Bu konuda aşağıda kısa bir bilgilendirme yaptık.

IBAN numarası yine eft yapmak

IBAN numarası sadece 26 haneden oluşan bir numaradır. Onun başında TR bulunup daha sonra 24 rakamdan oluşan bir rakam tutuyor IBAN numarasını oluşturmaktadır. IBAN numarasının genellikle son 7-8 hanesi hesap numarasını oluşturduğu için birçok banka ayrıca hesap numarası istemez.

Sadece bazı bankalar alıcı kişinin IBAN numarası yanısıra kişinin t.c. numarasını isteyebilir. Garanti Bankası şu anda IBAN numarasının yanında t.c. numarası isteyen bankalar arasında yer almaktadır. Ama Ziraat Bankası, olsun Halk Bankası VakıfBank, Türkiye ekonomi Bankası, Yapı Kredi, iş Bankası,  bunlar IBAN numarasını transferi yeterli görmektedir.

Yani para transferi menüsü Gülten sonra IBAN numarası kısmına sadece IBAN yazma nasıl alıcı kişinin adını soyadını yazmanız yeterli olacaktır. Bazı bankalar sadece onay kodu gönderip bunu girmenizi isteyecektir.

ATM’den ıban’a para gönderme

ATM’ler kullanılarak IBAN hesabına para gönderilebilir. IBAN numarası yanınızdaysa hemen ATM kartsız işlemler ister kartlı olan işlemler menüsünden para transferini hemen yapabilirsiniz.

Kartınız yerleştirildikten sonra para transferi ve ekibine transfer seçeneğine tıklayınız Sinop’ta IBAN kutucuğuna TR ile başlayan ve toplamda TD ile beraber 26 haneden oluşan IBAN numarasını eksiksiz ve tam olarak giriniz. IBAN girdikten sonra ATM de istemesi durumunda kişinin adını soyadını ve kişinin telefon numarasını girip kendi numaranızı girmeniz gerekmektedir.

Kendi numaranızı girdikten sonra size bir doğrulama kodu gelecek olup bu doğrulama kodunu da girdikten sonra ATM deki bana para transferi işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Not: girmiş olduğunuz 26 haneli IBAN numarasının sadece 1 rakamını bile hatalı yada eksik girmemiz paranın kesinlikle karşıya geçmesi engelleyecektir. Para Büyük ihtimalle bu durumda yanlış hesaba gidecek yani yanlış bir kişinin hesabına gidecek ya da para bankanın havuzuna kalıp EFT askıda kalacaktır. Bundan dolayı bana doğru yazmaya gayret gösteriniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.