arama

Kredi kartı son kullanma tarihi nedir nerede yazar?

  • Ekonomi Uzmanı

Kredi kartları basın tarihinden itibaren belli tarihleri arasında geçerlidir. Yani her kredi kartının ve banka kartının bir son kullanım tarihi mevcuttur. Banka kredi kartını kişilere gönderdi tarihten itibaren ortalama 7 sene veya 10 sene gibi bir süre zarfında bu kartların son kullanma tarihini belirmektedir.

Peki kredi kartı son kullanma tarihi nedir ve son kullanım tarihi kartın neresinde yazar?

Kart son kullanım tarihi nedir?

Banka kartı olsun her kartın bir son kullanım tarihi mevcuttur. kredi kartının son kullanma tarihi genelde 4 tane olarak yazılır. Bunların ilk 2 hanesi ay cinsinden ifade edilir. Örneğin 04 yazıyorsa bu nisan ayını ifade etmektedir. Son iki hanesi de son kullanım yılanın ifade etmektedir burada örneğin 22 yazıyorsa bu kartın sokağın tarihi 2022 olarak belirlenmiştir.

Kart son kullanım tarihi örnek olarak gerekirse 05/27 olarak belirtilmişse bu kart 2027 yılının mayıs ayına kadar geçerlidir ve son kullanma tarihi bu tarihtir anlamına gelmektedir.

Son kullanma tarihi kredi kartın neresinde yazar?

Kredi kartlarının son kullanım tarihleri kartın ön yüzünde yazmaktadır. Kartın ön yüzünde bulunan 16 haneli kart numarasının hemen sağ altında bulunan ve 4 haneden oluşan rakam kartın son kullanım tarihini belirtmektedir. Kredi kartlarının son kullanma tarihinde gün bulunmaz.

Kredi kartlarının son kullanım tarihleri de sadece ay ve yıl tarihleri mevcuttur. Kredi kartının sağ alt tarafında 4 rakamdan oluşan ve 2 rakamla soruyu arada sıraç olan rakamlar bir türlü kredi kartının son kullanım tarihini belirten rakamlardır. Örnek olarak verecek olursak 10/25 tarihi bir kredi kartının sokulan tanınabilir ve bu da Ekim 2025 yılında bu kartın son kullanım ömrünü dolduracağı anlamına gelmektedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.