Corona virüs nedeniyle işyeri kapatanlara devlet desteği

Corona virüs nedeniyle işyeri kapatanlara devlet desteği

Şu anda Türkiye’de olağanüstü bir hal söz konusu. Corona virüs nedeniyle kahvehaneler, lokantalar, pastaneler, gece kulüpleri, barlar ve buna benzer acil ihtiyaç olmayan iş yerleri kapatılmış durumdadır. Peki bu iş yerlerinin kira ödemeleri, esnaf kredisi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri, sigorta ödemeleri, prim borçları diğer tüm giderler toplandığında muazzam bir gider ortaya çıkmaktadır.

İş yeri sahipleri iflas etmemeleri için ve borçlarını ödemeleri için bir devlet desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Peki esnafımıza yönelik coronavirüs kapsamında bir devlet desteği verilecek mi? Esnaf kredileri ertelenecek mi? Kredi kartı borçlarına yapılandırma erteleme ya da dondurma söz konusu olacak mı? Ücretsiz izne gönderilen işçilerin sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak mı? İş yeri kira desteği devlet tarafından verilecek mi? Bu ve buna benzer daha onlarca cevabını bekleyen soru sorulmaktadır. İşte bu yazımızda korona virüs kapsamında devletin iş yerlerine sunacağı yardımlar imkanları listeledik.

CORONA DEVLET KREDİ DESTEĞİ 2020

Cumhurbaşkanı Erdoğan coronavirüs desteklerini açıkladı

Covid-19 corona desteği kapsamında Erdoğan tarafından 100 milyar liralık bir kaynak desteği açıklandı. Bu destek, başta perakende, AVM, demirçelik, otomotiv sinema-tiyatro, konaklama, yiyecek- içecek, konfeksiyon, tekstil, organizasyon ve buna benzer alanlarda destek paketleri açıklandı.

Buna göre KDV erteleme, SGK primlerinin ertelenmesi kanunu maddeleri arasında yer aldı. Primler örneğin 6 ay ertelendi. Bazı ürünlerin KDV yüzde 18’den % 1’e indirildi.

CORONA DEVLET DESTEKLERİ

İşyeri kapatılan esnafa kredi ertelemesi müjdesi

Özellikle valilik genelgeleri, bakanlık kararları nedeniyle kapatılan iş yeri sahiplerinin esnaf kefalet kredi borçları 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelendi. Burada sadece iş yeri kapatılan esnafların kredi borçları ertelenmiş oluyor. Diğer iş yeri aktif olarak çalışan esnafların iş yerlerini kredi borçlarını ödenmeye devam edecektir.

Esnaf sanatkarların Halk bankası’na olan esnaf kredisi borçları nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayacak şekilde hem anapara hem de faizden muaf tutulmuştur yani 3 ay boyunca tamamen faizsiz bir şekilde ertelenmiştir.

Corona virüs nedeniyle işyeri kapatanlara devlet desteği

KOBİ firmalarından ödemeleri ve borçları 3 ay ertelenecek

Kovid -19 yani Corona virüs salgını nedeniyle firmaların ödeme akışı bozulduysa bunları belgelemeleri şartıyla KOBİ kredi borçları 3 ay süreyle erteleniyor. İhracat ve ithalat ürünleri üreten ve satan firmaların ödemelerinin aksaması durumunda yapacakları başvurular neticesinde kredi borçları ve diğer ödemeleri 3 ay süreyle faizsiz bir şekilde ertelenerek devlet desteği sunulacaktır.

Kredi Garanti fonu limiti artırıldı

Daha önce kobi’lere yönelik olarak finansman nakit para akışı sağlayan Kredi Garanti fonu limiti 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkartıldı. Bu limit daha çok virüsten iş yerinde sorun olan kobi’lere dağıtılacaktır. Kobilere verecek parasal destek sayesinde iş yerlerinin kapatılması ve işçileri işsiz kalması önlenecektir.

Bunları da okuyun:

Banka Kredileri Ertelendi Mi?

Vergi Borçları Ertelendi Mi?

İş Yeri Kapananlara Devlet Desteği

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2020

Kredi Kartı Borçları Ertelendi Mi?

Coronayı İlk Bilen Türk Doktor KHK İle İhraç Edilmiş

Kredi Borçları Ertelenir Mi?

İhracat ithalat firmalarını destek

Coronavirüs nedeniyle başta tekstil olmak üzere birçok firma üretimi neredeyse durdurma kararı aldı. Çünkü yurt dışından ürün olan firmaların neredeyse tamamı şu an lojistik taşıma noktasında sorun yaşadıkları için nakit akışları bozulduğu için ürün siparişi vermiyorlar. Ürünler üretirse bile bu sefer limanlardan ürünler için ihracat konusunda problem yaşanıyor ve bu arada tekstil firmalarının üretimi durdurma kararı almaktadırlar.

Burada şu an Türkiye’de yaklaşık 1 milyondan fazla tekstil işçisi bu işten ekmek kazanmaktadır. Bu firmaların ayakta kalabilmesi ve krizden en az etkilenebilmeleri için devletten destek beklediklerini ifade edilmektedir. Peki fabrika düzeyinde üretim yapan tekstil firmaları başta olmak üzere diğer ihracatçı ve ithalatçı firmalara devlet desteği verilecek mi? Bununla ilgili kredi Garanti fonu tarafından bazı desteklemeler yapılacaktır bunun için ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecektir.
Stok finansmanı ne demek? bunun için üretilen ürünlerin satılması da stoklanması olup işçilerin işsiz kalmaması amaçlanmaktadır. Stok yapılacağı dönemde devlet hem prim desteği hem de bazı nakit desteği sağlayarak üretim devamlılığını sağlayacak.

Etiketler: ,

Yorum Yaz