Corona virüs nedeniyle kredi borçları ertelenir mi?

Corona virüs nedeniyle kredi borçları ertelenir mi?

Corona virüs nedeniyle banka kredileri, konut kredileri, ihtiyaç kredisi, araba kredisi, çiftçi kredisi, kredi kartı borçları, çiftçi borçları senet ödemeleri, çek ödemeleri ertelenir mi? Borçlar kanununda yer alan mücbir sebep nedeniyle krediler ertelenebiliyor? İşte detaylar.

Korona virüs nedeniyle çalışamayan işe gidemeyenlerin borç ödemeleri

Corona virüs salgını sonrası işine gidemeyenler, çalışamayanlar ve maaş alamayanlar kredilerini ve kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma geldiler. Peki banka kredilerini ödeyemeyenler ne yapmaları gerekmektedir? Herhangi bir başvuru yapmalarına gerek var mı? Şu anda olası bir sokağa çıkma yasağı, OHAL ilanı ve genel karantina uygulaması durumunda gerekli kanun teklifi verilecek olup banka kredileri ertelenecektir. Çünkü borçlar kanununda mücbir sebep yani elde olmayan zorunlu sebep nedeniyle borçların yapılandırılması,dondurulması,  ertelenmesi hatta silinmesi söz konusu olabilmektedir.

Korona virüs ve kredi erteleme 2020

Bu yazımızda mücbir sebep maddesi gereği; kredi ve kredi kartı borçları, vergi borçları, çiftçi kredi borçları, esnaf kredisi ödemeleri gibi tüm ödemelerin ne olacağı,silinip  silmeyeceği, ertelenmesi durumunda neler yapılması gerektiğini yazdık.

Sokağa çıkma yasağı ve Kredi erteleme kanunu

Türkiye’de sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi beklenirken diğer bir durum olarak çalışmaya yasağını yanında getirecektir.

Çalışamayan kişiler bankaya olan kredi borçlarını nasıl ödeyeceklerini şimdiden düşünmeye başladı. Peki sokağa çıkma yasağı sonrası banka kredileri ertelenecek mi? Kredi kartı borçları ertelenecek mi? Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taksitleri ödemesi gelen kişiler maaş alamadıkları için bu ödemeleri nasıl yapabilecek işte tüm detaylar yazımızda.

Bunları da okuyun:

Banka Kredileri Ertelendi Mi?

Vergi Borçları Ertelendi Mi?

İş Yeri Kapananlara Devlet Desteği

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2020

Kredi Kartı Borçları Ertelendi Mi?

Coronayı İlk Bilen Türk Doktor KHK İle İhraç Edilmiş

Kredi Borçları Ertelenir Mi?

Corona virüs ve kredi borçlarının dondurulması

Sokağa çıkma yasağı sonrası banka kredi taksitleri erteleme başvurusu yapılacak mı? Şu anda kafeler, kahvehaneler, barlar,gece kulüpleri ,kahvehaneler,marketlerin  çocuk oyunları kısaca toplu olarak alışveriş yapılan mekanlar kapatıldı.

Bu yerlerde çalışıp kredi borçlarını ödeyen kişiler şu an uzun bir süre maaş alamayacaklar. Kişilerin kredi borçları bankalarca dondurulacak mı? Bununla ilgili borçlar hukukunda mücbir sebeple ilgili bir madde vardır.
Mücbir sebeplere göre; kişinin kendi elinde olmadan çalışamaması durumunda, banka mevcut konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı borçlarını ertelemek zorundadır. Aynı şekilde devlete olan vergi borçları da mücbir sebep doğrultusunda dondurulup ileri bir tarihe kadar ertelenir. Bu süre 30 gün yani 1 ay, 3 ay 6 ay, 1 seneye kadar uzatılabilir.

Corona virüs nedeniyle banka kredileri ertelendim ertelenecek mi?

Şu anda Türkiye genelinde her ne kadar bir virüs salgını genel anlamda olmasa da ileriki haftalarda genel bir sokağa çıkma yasağının gelmesi konuşulmaya başlandı. İnsanların bu durumda kredilerin ödeyemeyeceği ve mağdur olacakları  konuşulmaya başlandı.

Türkiye Büyük millet meclisi,bakanlar kurulu, bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu bu ilgili kurumlar merkez Bankası herhangi bir borç erteleme ya da Kredi dondurma gibi bir açıklama yapmadılar.

Ama sokağa çıkma yasağının gelmesine sonrasında mücbir sebep doğrultusunda başta konut kredisi, ihtiyaç ve taşıt kredileri kredi kartı taksitleri,çiftçi kredileri, esnaf kefalet kredileri KOSGEB kredileri, senet ödemeleri ve çek ödemeleri başta olmak üzere gel tüm vergi borçlarının ertelenmesi ya da dondurulması söz konusu olacaktır.

Corona virüs nedeniyle kredi borçlarını erteleyen bankalar

Corona virüs salgını nedeniyle evde ya da hastanede karantina altına alınan hasta ve hasta yakınlarının Banka borçlarının ertelenmesi gündeme geldi. Peki coronavirüs sebebiyle hangi bankalar kredi borçlarını erteledi?

Şu anda Ziraat Bankası Halk Bankası VakıfBank kamu bankaları olması nedeniyle borç erteleme yapacak olan bankaların başında gelecektir. Çünkü bankalar devletin ya da ilgili bakanlık yetkililerinin direktifleri ve talimatları doğrultusunda borç erteleme başvuruları alacaklardır. kanun çıkması ya da genelgenin yayınlanması sonrası ister özel olsun ister kamu Bankası olsun bütün bankalar kredi borç erteleme başvurularını kabul etmek zorunda kalacaklardır.

Corona virüs karantinası ve konut kredisi taksitleri

Türkiye’de şu anda milyonlarca kişi konut kredisi ödemelerini devam ettirmektedir. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi sonrasında milyonlarca konut kredisi taksitlerinin ödeyemeyecektir.
birçok kişi 3 taksit ödenmemesi sonrasında bankadan el koymasına korkmaktadır. Şu anda olağanüstü bir durum söz konusu olduğu için ve Corona virüs OHAL durumu söz konusu için banka kredisini ödeyemeyenler için hiçbir banka haciz ya da faiz el koyma gibi bir yaptırım uygulayamaz.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz