Corona virüsü 2020 vergi borcu erteleme müjdesi

Corona virüsü 2020 vergi borcu erteleme müjdesi

Coronavirüsü salgını tüm dünyayı esir almış durumda. Türkiye’ye etkileri her ne kadar geç zamanda uğrasa da şu anda korona nedeniyle tüm Türkiye’de büyük bir seferberlik hali baş gösterdi. Sağlık önlemlerin yanı sıra bazı ekonomik önlemler de koronanın etkisini kırılmasında etkili olacağı ifade edilmektedir. Bunların başında vergi borcu erteleme gelmelidir.

Şu anda birçok firmanın iş yerinin ya da şahısların başta SGK prim ödemeleri diğer vergi borçları olmak üzere birçok vergi borcu bulunmaktadır. Bu vergi borçlarının ertelenmesi müjdesi hazine bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Vergi ertelemesi hangi sektörlere uygulanacak hangi sektörler vergi ertelemeden yararlanabilecek bu yazımızda belirttik.

Corona virüsü sebebiyle GİB (Gelir idaresi başkanlığı) KDV ödemeleri 6 ay ertelendi

Türkiye’de vergi ödemeleri GİB yani gelir idaresi başkanlığı tarafından takip edilmektedir. Berat albayrak’ın yapmış olduğu açıklama neticesinde borcu olan,  prim borcu olan ya da diğer herhangi bir vergi borcu olanların ödemeleri 6 aya kadar ertelendi.

Mücbir sebep denilen hukuki terim son dönemlerde çok da sıklığı olmaya başlamasının nedeni de tam da budur. Hukukumuzda yer alan mücbir sebep nedeniyle kişinin dış etkenler nedeniyle var olan vergi borçlarını ödeyememesi durumunu ifade etmektedir.

Aşağıda mücbir sebep nedeniyle vergi erteleme imkanından yararlanacak olan esnaflarımızı mükellef gruplarını açıkladık.

corona nedeniyle vergi affı gelecek mi 2020

Mücbir bir sebep nedeniyle vergileri ertelenecek esnaflar:

Perakende sektörü
AVM ve dükkanlar
Demir Çelik otomotiv
Lojistik ve ulaşım iletişim
Sinema tiyatro eğlence
Konaklama gecelerine tatil
İçecek
Tekstil konfeksiyon ve benzeri tüm sektörlerde muhtasar ve KDV tevkifatı SGK primleri Nisan Mayıs ve Haziran ödemeleri 6 ay boyunca ertelendi.

Corolla gelir vergisi ödemeleri uzatıldı

Normal zamanlarda 2019 yılına ait gelir vergisi ödemeleri 1 Mart ile 31 Mart arasında beyan verilmesi gerekiyor. Ama koronavirüsü ile ortaya çıkan ekonomik sorunlar nedeniyle gelir belgesi ödemeleri süresi uzatıldı.
Gelir vergisi borçlarının ödenmesi beyan edilmesi 30 nisan’a kadar uzatılmış oldu.

Corona vergi borcu erteleme başvurusu 2020

İş yerinin korna virüsünün etkileri nedeni ile kapatılması durum ile karşı karşıya kalanlar, sokağa çıkma yasağı nedeniyle işleri durma noktasına gelenler ve buna benzer sorunlarla karşılaşan kişiler, bu durumlarını kanıtlayan belgeler ile beraber gelir idaresine başvurmaları durumunda vergi yapılandırma ya da vergi erteleme başvurusu yapabilirler.

Her ne kadar şu an vergi affı ya da vergi yapılandırma ve erteleme açıklaması yapılmamış olsa da bununla ilgili yapacağınız başvuru için olumlu sonuçlar doğurabilir. Vergi dairesinin bakanlıktan alacağı görüş yazısı doğrultusunda vergilerin iptal edilmesi, yapılandırılması, ertelemesi hatta vergilerin silinmesi söz konusu olabilir.

Bunları da okuyun:

Banka Kredileri Ertelendi Mi?

Vergi Borçları Ertelendi Mi?

İş Yeri Kapananlara Devlet Desteği

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma 2020

Kredi Kartı Borçları Ertelendi Mi?

Coronayı İlk Bilen Türk Doktor KHK İle İhraç Edilmiş

Kredi Borçları Ertelenir Mi?

Koruma nedeniyle vergi affı gelecek mi 2020

Şu anda birçok kişi Corona virüsü nedeniyle iş yerini kapatmak zorunda kaldı. Bunun yanında serbest çalışan kişilerin de işleri duruma  noktasına geldiği için vergi ödemeleri de ak sayacağı gözükmektedir.

Koronanın etkileri nedeniyle vergi affı gelir mi? 2020 yılı içerisinde vergi affı düşünüyor mu? Bununla ilgili şu anda resmi bir açıklama yapılmadı; ama Erdoğan olsun Berat Albayrak olsun bu konuda sürekli istişare halinde oldukları için alınan kulis bilgilerine göre vergi ödemeleri ilgili bir yeni imkan tanınacak ve bunun bir af mı, vergi silinmesi mi ya da farklı bir durum olacağı henüz netlik kazanmış değildir. Corona nedeniyle vergilerin silinmesi vergi affı ile ilgili son gelişmeleri en güncel son dakika haberlerini sizlerle burada paylaşmaya devam edeceğiz.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz