arama

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor?

 • Ekonomi Uzmanı

Kredi için kaç ay sigortalı çalışmak gerekiyor. Bu konut kredisi için gerekli sigortalılık süresi ve ihtiyaç kredisi için gerekli sigortalılık süreleri farklılık göstermektedir. İşe yeni girenler kredi çekmek istediklerinde karşılarına sigortalılık süresi sorunu çıkabilmektedir. Bazı bankalar konut ve ihtiyaç kredisi için belli bir süre sigortalı çalışma zorunluluğu getirmektedir. Başta konut kredisi olmak üzere diğer kredilerde, 1 aylık sigortaya, 2 aylık sigortaya ve 3 aylık sigortaya kredi veren bankaları yazdık.

Yeni iş yerine birkaç ay önce işe başlayan kişiler konut kredisi çekmek istediklerinde, özel bankalar genelde 3 aylık sigortaya kredi çıkartırken, devlet bankaları ise genelde 6 ay sigorta zorunluğu getirmektedir. Banka banka hangi bankanın ne kadar sigorta süresine ne kadar kredi verdiğini yazdık.

Kredi Çekmek İçin Gerekli Sigortalılık Süresi 2020

Sigortalılık süresi; bir kişinin bir iş yerinde kesintisiz çalıştığı süreyi gösterir. Birçok kişi toplam sigortalılık süresini yanlış anlamaktadır. Kesintili ve gir çık şeklinde yapılan sigorta girişleri sigortalılık süresi hesaplanırken toplanmaz.

Bir kişi işe girip işte devam ettiği süresi için geçerlidir. Bu süre genelde konut kredilerinde bankalar tarafından çok önemsenmektedir. 1 ay ya da 6 ay sigortalı olarak çalışıp da kredi çekmek istiyorum diyenlerin işe girdikleri tarihi baz alarak geçmişe dönük bir gün hesabı yapması gerekmektedir. Maaş bordrosu süresi bu şekilde ortaya çıkar.

2020 yılında, Halk Bankası konut kredileri için genelde 6 aylık bir sigorta süresi şartı aramaktadır. Ama bu 6 aylık süre özel bankalarda 1 aya kadar düşebilmektedir.  Birçok kişi işe yeni girmesine rağmen hemen kredi başvurusu yapmaktadır. Bu 2 ya da 3 ay gibi ortama bir süre olabilir. Peki 2 aylık maaşa kredi çıkar mı?

2 – 3 Aylık Sigortalıya Kredi Verilir Mi?

Özel bankalar 2 aylık sigortaya kredi vermektedir. TEB Bankası, Finans Bank, Garanti Bankası ve Burgan Bank 2 aylık sigortalılara kredi çıkartmaktadır. Ama kişilerin maaş durumu ve kredi sicilleri de bu noktada banka tarafından incelenmektedir.

Çekilmek istenen kredi limiti yüksek ise o zaman banka sizden ayrıca kefil ve ek ipotek isteyecektir.  Şu anda 2 ve 3 aylık sigortalılara TEB Bankası kolay şekilde kredi çıkartmaktadır. Bunun yanı sıra, Yapı Kredi Bankası da 2 aylık çalışan kişiler için kredi kolaylığı sağlamaktadır.

İşe yeni girenlerin çekmek istedikleri kredi türü de önemli bir konudur. Konut, araç, tarla, arazi ve ihtiyaç kredilerinde sigortalılık süresi şartları değişmektedir.

Konut kredilerindeki faiz indirimlerinden yararlanıp kampanyayı kaçırmak istemeyenler acele edip kredi başvurusunu hemen yapabilir. Konut kredisi faiz oranları yazımızda detayları okuyabilirsiniz.

1 Aylık Sigortalıya Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredilerinde kişilerin daha uzun süre sigortalı çalışmaları gerekmektedir. Ama Finans Bank şu anda %2 gibi faiz oranı ile 1 aylık bile olsa SGK girişi olanlara konut kredisi vermektedir. Kredi sicil notu 1300 üstü olanların başvuru yapabileceği bu krediden yararlanmak için iş yeri maaş bordrosu yetecektir.  Banka şubesinde giderek yapılacak konut kredisi başvurusunda istenecek şartlar ve belgeler;

 • Gelir belgesi
 • İş yeri görev belgesi
 • Kimlik Fotokopisi
 • İş yeri adres ve telefon bilgisi
 • İkametgah Belgesi
 • Kredi notunun 1300 üstü olması

Bu belgelerle finansbanka başvuru yapılması durumunda 1 aylık da olsa size kredi çıkması mümkün olacaktır.

İhtiyaç Kredisi İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Lazım

Konut kredilerinde sigortalılık süresi çok önemli olsa da ihtiyaç kredilerinde kaç ay sigortalı olarak çalıştığınızın pek önemi yoktur. Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası en az 3 ay sigorta süresi isterken, Garanti Bankası, Yapı Kredi, Ak Bank, HSCB Bank, İş Bankası gibi özel bankalar sadece maaş belgesin olmasının yeterli olduğunu ifade ederek isteyen kişilere maaşlarına göre kredi verebilmektedir. 1 Ay sigortam var ihtiyaç kredisi çekebilir miyim diyenler söz konusu özel bankaların internet şubelerine girip başvuru yapabilirler.

Başvuru adreslerini aşağıda yazdık;

Akbank Kredi Başvurusu

Yapı Kredi Kredi Başvurusu

Garanti Bankası

İş Bankası

Konut Kredisi İçin Gerekli Sigortalılık Süresi 2020

Konut kredisi için istenen sigorta süresi 3 aydan başlamaktadır. Ev kredilerinde sigortalılık şartı daha da önem kazanmaktadır. Çünkü, vadeler 10 seneyi bulduğu için bankalar daha temkinli hareket ederler. İşe sürekli gir çık yapan birisi ya da henüz işe yeni giriş yapmış birisi bankaya güven vermez. Bu kişilerin kredi taksitleri de sıkıntıya gireceği için bankalar genelde uzun sigortalılık şartı aramaktadır. Genel olarak konut kredisi için bankaların istedikleri sigorta süresi aşağıda banka banka yazılmıştır.

İş Bankası: 3 ay

Garanti Bankası: 3 Ay

Yapı Kredi Bankası: 3 Ay

Ak Bank: 3 Ay

Ziraat Bankası: 6 Ay

Halk Bank:  6 Ay

Vakıf Bank: 6 Ay

Albaraka Turk: 6 Ay

Kuveyt Turk: 6 Ay

HSCB Bank: 3 Ay

Finans Bank: 2 Ay

Sigortasız Çalışanlara Kredi Veren Bankalar?

Sigortasız olarak çalışan kişilere bankaların bazıları kredi vermektedir. Ama bu krediler sadece ihtiyaç kredileridir. Yani sigortasız olanlara konut kredisi veren banka yoktur. Eğer konut kredisi çekmek istiyorsanız o zaman en azından 3 ay bir yerde sigortalı olarak çalışmalısınız. Bu süre sonrasında yukarıdaki bankaların herhangi bir tanesine başvuru yapabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekmek istiyorsanız o zaman biraz daha şansınız var diyebiliriz. Özellikle; TEB Bankası, Finans Bank, Garanti Bankası 20 bin TL’ye kadar kredi imkanı vermektedir. Sigortasız olanlara kredi yazımızda diğer detayları belirtmiştir. Ayrıntıları oradan okuyabilirsiniz.

Gelir belgesiz kredi veren bankalar yazımızda, maaş belgesi olmayan kişilere kredi veren bankaları yazdık.

 • Talha
  2 ay önce

  Merhaba Edenred yemek kartım var 500₺ lik uygun komisyonla bozdurmak istiyorum yer sakarya 05539254454

  2
  yorum beğen