Yargı Reformu İhraç Kararlarına Nasıl Etki Edecek?

Yargı Reformu İhraç Kararlarına Nasıl Etki Edecek?

Önümüzdeki günlerde TBMM gündemine alınacak olan 2. Yargı Paketinde bazı maddeler ortaya çıktı. Basına sızan maddeler içinde göze çarpan en önemli madde Hakim ve Savcı terfilerinde aranan kriterler arasına, Hakimlerin vermiş oldukları kararların AİHM ve AYM kararları ile çelişmemesi şartı oldu.

İdari anlamda sorunlu olduğu tartışılan OHAL ihraçlarının inceleneceği idari mahkemelerde bu durumun çok daha önemseneceği belirtilmektedir. Hukukçu Vural Ergün bu gelişmenin hem adli hem de idari kararları önemli derecede etkileyeceğini belirtti.

Hakimler Karar Verirken AİHM ve AYM Kriterlerine Uymak Durumunda

Yargı reformunun ikinci ayağı olan 2. yargı paketinin Abdülhamit Gül tarafından yapılan açıklamaya göre yakın zamanda görüşülmek üzere Meclise gelmesi bekleniyor. İlk yargı reformunda beklenen geniş ölçekli af beklentisi çok fazla karşılanmamıştı.

Şimdi gözler artık 2. yargı paketine çevrilmiş durumda. Meclise gelmesi beklenen bu yargı paketinde en önemli hususlardan biri de Hakim terfileri ile ilgili açık şekilde belirtilen bir maddedir. Bu maddeye göre artık hakimlerin vermiş oldukları kararların daha sonra AİHM ve AYM kararları ile çelişmemesi gerekmektedir.

İlgili Haber:

Danıştay: OHAL Sonrası Memurlar Göreve Döndürülmeli

KOMİSYON İTİRAZLARI İDARİ MAHKEMELERE YAPILIYOR

OHAL İnceleme komisyonundan ret cevabı alanların itiraz için ikinci adresleri Ankara İdare Mahkemesi olmaktadır. Genelde Komisyon kararlarına paralel karar veren bu mahkemeler, 2. yargı paketinde belirtilen terfi kriterlerine dikkat etmeleri durumunda artık karar verirken AİHM ve AYM kriterlerine uymak durumunda kalacaklar.

www.ekonomistr.com

Etiketler:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

Yorum Yaz