Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi Başvurusu

Tarımsal üretim ve ekipman alımları için Ziraat Bankası tarafından çiftçi kredisi uygun geri ödeme seçenekleri ve düşük faizle devlet destekli olarak verildiği için en çok tercih edilen kredi türüdür. Özellikle Ziraat genç çiftçi kredisi devlet destekli besihane kurmak ve tarım yapmak isteyen genç girişimciler için müthiş bir kredi seçeneğidir. Şu anda kredi faiz oranları yıllık %20 civarı olmasına rağmen genç çiftçi kredilerinde bu oran %5’lere kadar düşmektedir. Bu yazımızda, Ziraat Bankası aracılığı ile kredi çekmek isteyenlere, kredi başvurusunun nasıl yapılacağını, faiz oranlarını, geri ödeme hesaplama ve Ziraat Bankası çiftçi kredisi için gerekli evrak ve şartların neler olduğunu detaylı yazdık.

Bitkisel Üretimler İçin Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi 2020

Ziraat Bankası kurulduğundan bu yana 100 yılı aşkın bir süredir çiftçilere kredi ve finansman sağlamaktadır. Bunu yaparken diğer bankalara göre en düşük kredi faizi imkanı sunmaktadır. Bitkisel üretim yapmak isteyen genç ve girişimci çiftçi üreticiler Ziraat Bankası aracılığı ile 2020 yılında %5 faiz oranları ile kredi çekebilmektedir. Bunun için aşağıda da detayını vereceğimiz ÇKS belgesinin olması yetmektedir. Ziraat bitkisel üretim alanı olarak tüm tarımsal ürünler kabul edilmektedir. Buğday, arpa, üzüm, pamuk, yağ, ceviz, incir, portakal, seracılık vb tüm sebze ve meyve üretimleri için başvuru alınmaktadır.

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası isminden de anlaşılacağı üzere tarımsal krediler konusunda ön plana çıkmaktadır. Ama diğer vatandaşlarımıza bir devlet bankası olarak, ihtiyaç kredisi ve konut kredisi vermektedir. Fakat devlet destekli olarak özel tarım kredileri veren bu bankadan tarım kredisi çekmek için bazı koşulların sağlanması gerekmektedir. Bunların başında ÇKS belgesi gelmektedir. Çiftçi kayıt belgesi anlamına gelen bu belge sahibi olan herkes Ziraat Bankasından tarım kredisi çekebilir. Bu belge olmadan tarım kredisi çekmek mümkün değildir. Çünkü, ÇKS sizin çiftçi olduğunuzu bankaya kanıtlayan bir belgedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Tarım Kredisi 2019

ÇSK Belgesi İle Ziraat Kredisi Çekmek

Çiftçi kayıt belgesi aracılığı ile düşük faizli tarımsal krediler çekilebilmektedir. Devlet destekli tarımsal hibeler, geri ödemesiz tarım kredileri, düşük faizli ve %50 devlet destekli ziraat kredileri için bu belge olmazsa olmaz bir şarttır. ÇKS olmadan ancak yüksek faizli krediler çekilebilir ki buna da tarım kredisi denilmez. Üretici olarak Ziraat Bankası’ndan tarım kredisi kullanmak ve çekmek isterseniz ÇKS sahibi olmanız gerekmektedir. Bunu da tarım müdürlüğünden çıkartabilirsiniz. Bunun için üzerinde bir tapulu arazinizin olması ya da hayvancılık yaptığınıza dair belgelerinizin olması gerekmektedir.

ÇKS belgesi ile tarımsal anlamada bütün alanlarda kredi çekebilirsiniz. Bunlar arasında, tarla dikimi ve alımı, meyve bahçesi yapma, sera yapma, bağ dikme, toprak alımları için kredi çekilebilmektedir.

Faiz İndirimli Tarımsal Krediler

Her yıl kredi kullandırılmasına ilişkin usul ve esaslar ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı ve tebliği Resmi Gazete ‘de yayınlanmaktadır.

Bu krediden faydalanmak için çiftçiler İyi Tarım Uygulamaları yaptıklarına dair Yetkilendirilmiş Kuruluştan aldıkları belgelerle T.C. Ziraat Bankasının en yakın şubesine başvurmaları gerekmektedir.

16.12.2015 tarih ve 29564 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan (2015/8299) T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Bakanlar Kurulu Kararıyla İyi Tarım Uygulamaları faaliyetinde bulunan üreticilere 2016 yılı için de cari faiz oranından % 50 indirimle 5.000.000 TL kredi üst limitinde kredi kullandırılması imkanı sağlanmıştır.

Ziraat Tarımsal destek kanuni dayanak: Ziraat Bankası destek kredileri 

Ziraat Bankası Tarım Arazisi Kredisi (Tarla, Sera,  Bağ, Bahçe ve Toprak Alımı)

Bağ, bahçe, sera, çiftlik ya da arazi almak isteyenlere Ziraat Bankası tarafından uygun faizli tarımsal finansman sağlanmaktadır. Üretim odaklı olmayan ve mülk edinme üzerine çekilen kredilerde geri ödemelerde uzun vadeler sunulurken bunun Kalkınma Ajansları ve İPARD projesi olmaması durumunda ancak bankanın kendi bünyesinde sunmuş olduğu faiz oranları ile çekebilirsiniz. Yani genç çiftçi kredisi gibi devlet desteği olmamaktadır. Faiz oranı ne ise ona göre kredi çekilebilmektedir. Bu krediler içinde hazır sera almak yerine sera yapma kredisi çekilmesi durumunda burada, 5 seneye kadar geri ödemesiz ve sıfır faiz seçeneği sunulabilmektedir. Belli kalkınma bölgelerinde bulunan sera yapımları için Ziraat Bankası tarafından sera yapım kredisi verilmektedir. İşte detaylar.

Ziraat Bankası Sera Kredisi 2020

Ziraat Bankası tarafından kapalı örtü tarımın gelişmesi için 5 sene geri ödemesiz ve sıfır faizli sera kredisi verilmektedir. Sera yapmak isteyenlere belli bir dekara kadar teşvik kredisi verilip en az 5 sene de geri ödeme talep edilmez. Tabi her başvuru hemen kabul edilmez. Faizsiz sera kredisi için sera kulumu için gerekli şartların tamamlanması gerekmektedir. 2020 yılı için Afyon, Manisa, Aydın, Kütahya, Antalya, Muğla, Mersin illerinde yapılacak seralar için devlet teşvikleri verilecektir. Bunun yanı sıra, sıcak su kaynaklarının olduğu bölgelerde enerji kimlik şartını tamamlayan çiftçilere de sera kurulum hibe ve teşvik destekleri verilecektir.

Başvuru adresi: Ziraat Taksitli Tarım Kredisi Başvurusu

Ziraat Bankası sera kredisi 2019 limitleri 500 bin TL’ye kadar çıkmaktadır. Vade olarak 60 aya kadar geri ödeme ve sıfır faiz uygulaması vardır. Sıfır faizli sera kredilerinde ayrıca ilk 5 sene geri ödeme de istenmez.

Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Ziraat Bankası aracılığı ile traktör de alabilirsiniz. Traktör yenileme kredisi çekmek isteyen kişiler, Ziraat Bankası ile anlaşmalı olan kooperatifler aracılığı ile yine anlaşmalı olan traktör bayilerinden sıfır traktör satın alabilir. Geri ödeme seçeneklerinde mahsulden mahsule ödeme seçeneği de bulunmaktadır. Ziraat Bankası traktör kredisi çekmek için yine ÇKS belgesinin olması şartı aranmaktadır.

Ziraat Traktör Kredisi Nasıl Çekilir?

Ziraat Bankası traktör alma ya da traktör yenileme kredisi için öncelikle bir çiftçi kayıt belgesi sahibi olunması gerekmektedir. Çekilecek traktör kredisinde devlet teşvikinden yararlanmak isteyenler, Tarım Kredi Kooperatifi ile Ziraat Bankası ortak kampanyasına öncelikle katılmaları ve sıra beklemeleri gerekmektedir. Son yıllarda bu kura ile yapılmaktadır. Kurada ismi çıkan kişiler %50 devlet destekli olarak traktör kredisi çekebilir. Diğer yarısı da sıfır faiz olacağı için geri ödeme seçenekleri de oldukça uygun olmaktadır.

Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi 2020

Ziraat Bankasının çiftçilere sunmuş olduğu en büyük tarımsal kredi avantajlarından biri de genç çitçi kredisidir. Ziraat Bankası genç çiftçi kredisi 2019 yılında da devam etmektedir. Geri ödemesiz 30 bin TL, 50 Bin TL ve 100 Bin TL çiftçi hibeleri için aranan şartlar ve gerekli belgeleri yazdık.

Ziraat Bankası tarafından çiftçilerin korunması ve genç girişimcilerin tarımsal üretime yönlendirilmesi amacı ile her sene 30 bin TL alt limit olma koşulu ile çiftçilere geri ödemesiz devlet destekli kredi verilmektedir.

Ziraat Genç Çiftçi Kredisi

2020 Genç Çiftçi Kredisi Kime Verilecek ve Şartları

 • Köyünde sıfırdan tarım yapacak olanlar
 • Yeni besihane kuracak olanlar
 • Köye taşınan genç çiftçiler
 • Köyde ikamet etme garantisi verecek gençlere
 • Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyup köye yerleşenlere

Genç çiftçi kredisi verilmektedir.

Genç çiftçi kredisi için daha önce 27 yaş sınırı varken şimdilerde bu yaş sınırının 40’a kadar çıktığı ifade edilmektedir. ÇKS sahibi olup da şehirden köye taşınacak olan genç çiftçilere yönelik olarak 30 bin TL geri ödemesiz hibe verilmektedir. Bu da Ziraat Bankası aracılığı ile yapılmaktadır.

Genç çiftçi kredilerinin yanı sıra ayrıca; Ziraat Bankası IPARD Destek Kredileri, Ziraat TKDK Kredileri, Ziraat KOSGEB Tarımsal Kredileri, Ziraat Bankası Ahır, Besihane, İşletme Kurma, Çiftlik ve Sera Kredileri de kolay geri ödeme seçenekleri ile verilmektedir.

Ziraat Bankası Hayvan Alım Kredileri

Ziraat Bankası aracılığı ile hayvan kredisi çekmek isteyenler çiftçilerimize devlet teşvikleri verilmektedir. KOSGEB besihane kredilerinde 500 bin TL geri ödemesiz ve 1 milyon TL’ye kadar sıfır faizli besihane kredileri verilmektedir. Bunun yanında 300 koyun kredisi desteği de verilmektedir. Bu da son yılların popüler desteği olmasına rağmen bazı hibelerde torpilin döndüğü yönünde tartışmalar da devam etmektedir. Diğer yandan köye yerleşip küçük ve büyük baş hayvan almak isteyenlere kredi imkanı da verilmektedir.  Kuzu, İnek, Besi Hayvanları, Angut, Koyun, Keçi, Gezen Organik Köy Tavuğu gibi üretime endeksli hayvan alımlarında %50 devlet desteği sağlanmaktadır. ÇKS belgesi ile başvuru yapılması yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası tarafından verilen diğer krediler arasında; Hasat Zamanı Mahsulde Ödemeli Tarım Kredisi yani mahsulde ödemeli yıllık ödemeli ve 6 aylık ödemeli krediler seçenekleri de vardır. Bunun yanında damlama su teşkilatı kurmak isteyenlere Ziraat Bankası tarafından Basınçlı Sulama Sistemi Kredileri verilmektedir. Düşük faizli ve geri ödemede esneklik tanınmaktadır.

Son zamanlarda organik tarımın artması sayesinde birçok genç çiftçi organik tarım üretimine geçiş yaptı. Ziraat Bankası Organik Tarım Kredisi 2019 yılında diğer yıllara göre daha çok ilgi çekmektedir. Köyde organik tarım yapmak isteyen 40 yaş altı çiftçilere 50 bin TL’ye kadar Ziraat Organik tarım kredisi verilmektedir.

Ziraat Tarım Kredisi Hesaplama 2020

Ziraat Bankası çiftçi kredisi 2019 hesaplaması için üç ayrı kredi limiti belirledik. Bunlar; 50 bin, 100 bin ve 30 TL çiftçi kredisi hesaplama tablosu şeklindedir.

50 Bin TL Kredi Hesaplama

 • Kredi Türü: Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi
 • Kredi Tutarı: 5000,00 TL
 • Faiz Oranı: %0,5
 • Taksit Sayısı: 60 ay
 • Taksit Tutarı: 994,78 TL
 • Geri Ödenecek Toplam Tutar: 59.687,20 TL
 • Aylık Maliyet Oranı: %0,6000
 • Yıllık Maliyet Oranı: %7,4425

100 Bin TL Kredi Hesaplama

Kredi Türü: Çiftçi Kredisi Hesaplama

Kredi Tutarı: 100.000,00 TL

Faiz Oranı: %0,5

Taksit Sayısı: 60 ay

Taksit Tutarı: 1.989,57 TL

Geri Ödenecek Toplam Tutar: 119.374,20 TL

Aylık Maliyet Oranı: %0,6000

Yıllık Maliyet Oranı: %7,4425

Ziraat Bankası 30 Bin TL Çiftçi Kredisi Hesaplama

Kredi Türü: Çiftçi Kredisi

Kredi Tutarı: 30.000,00 TL

Faiz Oranı: %0,5

Taksit Sayısı: 60 ay

Taksit Tutarı: 596,87 TL

Geri Ödenecek Toplam Tutar: 35.812,44 TL

Aylık Maliyet Oranı: %0,6000

Yıllık Maliyet Oranı: %7,4425

Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi İçin Gerekli Belgeler 2020

Ziraat Bankasından çiftçi kredisi çekmek isteyenlerin sahip olması gereken belgeler aşağıda 2019 güncel şekilde sıralandı.  Bunlar;

 • ÇKS Belgesi
 • Çiftçinin Kimlik Belgesi
 • İpotekli araziler için tapular ve fotokopileri
 • Kefil istenmesi durumunda kefiller ve kimlik belgeleri
 • İkametgah belgesi (Bu köye taşınanlar için istenecektir.)

Ziraat Bankası çiftçi kredisi çekmek ve devlet teşviklerinden yararlanmak için gerekli tüm detayları ele aldık. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefonunu arayarak ek bilgi isteyebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz