arama

2. Yargı Paketi Taslak Metni Ortaya Çıktı

  • Ekonomi Uzmanı

Yüz binlerce kişinin umutla beklediği af paketinin detayları nihayet ortaya çıktı. Şubat ayının ilk haftası Meclis gündemine gelmesine kesin gözüyle bakılan af tasarı ile ilgili 17 maddeden oluşan bazı detaylar şimdiden ortaya çıktı. İşte umutla beklenen af paketi tasarısı

Son dakika infaz düzenlemesi haberi! 17 maddelik taslak metin ortaya çıktı

Son zamanlarda en fazla konuşulan hususlardan ve yüz binlerce kişiyi ilgilendiren infaz düzenlemesi ile ilgili son dakika güncel haberler gelmeye devam ediyor. Hükümet yetkililerinin uzun zamandır  çalıştığı infaz düzenlemesinin taslak metni belli oldu.

 

Ak Kurmayları tarafından son hali verilen af düzenlemesi ile ilgili son dakika güncel bilgiler aşağıda yer almaktadır. Birçok kişinin beklentisini karşılamayacağı şeklinde yorumlanan paketle ilgili taslak maddeler aşağıda sıralandı.

Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı ve AK Partinin  aylar süren çalışmaları sonrası infaz düzenlemesini taslak metin ortaya çıktı.

Henüz teklif halini almayan düzenleme ile çok sayıda suç infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak.

Af Paketinde  Kapsam dışı tutulan suçlar

“Terör suçları, örgütlü terör suçları, kasten adam öldürme, cinsel istismar, kadına ve çocuğa şiddet, soykırım suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, insan üzerinde deney suçu, organ ve doku ticareti, reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu, devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs, TCK’nın 76’ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu’na aykırı suçlar.”

Taslak metinde sayılan bu suçlar dışındaki suçlar infaz düzenlemesi kapsamına alınacak. İnfaz düzenlemesi, soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki dosyaları kapsamayacak. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında tutuklu yargılananların tutukluluk hali devam edecek.

Yüz binlerce tutuklu ve tutuklu yakını beklenileni vermeyen af paketi ile hayal kırıklığına uğradı. AİHM’nin süreci yakından takip etmesine rağmen böylesine beklentileri boşa çıkaran bir paket sonrası hükmetin 3. ve 4. yargı paketinde beler vaaddeceği merakla bekleniyor.

Son dakika: HAKIMLER GÖRÜLEN DAVALARDA  AİHM KRİTERLERİNE UYMAK ZORUNDA. TIKLA OKU

ekonomistr.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.