arama

Bankadan İcralık İkinci El Araç Satış İhaleleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ekonomi Uzmanı

Banka kredisi kullanılarak satın alınan sıfır arabalar ya da ikinci el arabaların Kredi taksitlerinin zamanında ödenmemesi sonrası bankalar bu araçlara el koyup icra yöntemi ile satışa koymaktadır. Kredi çıkartılan bu araçlar banka rehini ile tutulduktan sonra bankaya olan borcun ödenmemesi durumunda icra kanalı ile ihale yöntemi ile satılmaktadır.

Bankaların satmış olduğu icralık araçların nerede satılacağı kaç paraya satılacağı ihaleye katılım şartları ihale için istenen ön ödeme ve diğer tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

2021 banka icralık araç ihale ilanları

Sıfır araba alıp araçların parasını, Kredi taksitlerini ödeyemeyen kişilerin araçlarına 3 kredi taksidinin de ödenmemesi takip eden 4. ay itibariyle el konulur. El konulan bu araç hemen bağlı bulunan icra müdürlüğü’ne liste halinde sunulur. Listeler icra müdürlüğünde belirlendikten sonra bir ihale tarihi belirlenir.

ihale tarihi genellikle 30 gün öncesinden liste halinde icra müdürlüğünde ya da bankanın internet sitesinde ilanı çıkılır. İlana çıkan araç ihalesine girmek isteyenler aracın muhayyer bedelinin en az yüzde beşini önceden bankaya yatırılması gerekmektedir.
2021 yılı Mart Nisan Mayıs aylarını kapsayan bankadan icralık araç fiyatları genellikle araç piyasalarının %100 70’ine tekabül etmektedir. Yani bir araç piyasada 100.000 TL’ye satılırken banka kanalı ile satılan icralık araçların fiyatı ise 70 bin TL’den alıcı bulabilmektedir.

Ziraat Bankası İcralık Araç İhaleleri 2021

Ziraat Bankası tarafından haciz yolu ile el konulan araçlar her ayın 21’inde icra yolu ile online satılmaktadır. Ziraat Bankası icralık araba ihalelerine katılım bedelleri Ziraat Bankasının ilgili şubesine elden ya da hesap numarasına yatırılmaktadır.

İhale bedelini yatırdıktan sonra Ziraat icralık otomobil ihalesine katılım hakkı elde etmiş olursunuz. Ziraat Bankası 2020 icralık araç ihale ilan listesinde;

Polo, golf, opel corsa, astra, BMW, Mercedes, Ford, Focus, fiesta, Toyota corolla, Hundaı, Kıa, Renault, Clio, Doblo, Cıtroen, Pegaute, Fıat, Honda ve diğer tüm marka otomobiller bulunmaktadır.

Ziraat Bankası gibi, Vakıf Bank, Halk Bankası, Yapı Kredi TEB Bankası, Garanti Bankası, Şeker Bank, Ak Bank, Denizbank ve diğer bütün bankaların icralık araç ihale ilanlarına katılabilir ve teklif verebilirsiniz.

Bankaların icralık araç ihaleleri ne katılım şartları

Bankanın vermiş olduğu hacizli araç satış ihalelerine katılabilmeniz için özel bir şart istenmemektedir. Sadece kimlik bilgileriniz ve yapacağınız ön ödeme ile araç ihalesine şahsen ya da online internet üzerinden katılım sağlayabilirsiniz.
Son zamanlarda araç ihale mafyalarından diğer vatandaşlarımızın rahatsız etmesi nedeniyle birebir teklif usulü ile ihale vermek yerine internet üzerinden online teklif verme usulü getirilmiştir.
Birçok banka şu an online internet üzerinden araç satışı yapan firmalar ile anlaşmalı çalışmalar yapıp firmalar üzerinden icralık araçlarına ihale yöntemiyle satmaktadır.

Bu araçlara teknik verebilmeniz için banka ile görüşe bileceğiniz gibi aynı zamanda bu internet sitelerine üye olup belli bir katılım ücreti ödedikten sonra teklif vermeye başlayabilirsiniz.

Katılım belirlediğimiz bir güvence bedeli dir yani herkes ihaleye katılması her önüne gelen ihalede bir teklif vermesin diye gerçekten ciddi alıcılar için sunulmuş bir şarttır bu. Bu genellikle 10.000 TL ile 30 Bin TL arasında değişmektedir. Bu bedeli aracı satın aldıktan sonra eksiksiz bir şekilde internet sitesinden geri isteyebilirsiniz ama diğer ihalelere katılmak istemeniz durumunda bunlara devam edebilirsiniz yani üyeliğinizi devam ettirdik ki o para orada duracak ama üyeliğinize bildirdiğiniz an o güvence bedeli sizin banka hesabınıza yatacaktır.

Siz de sürekli olarak bu işi yapmak istiyorsanız yani bankalara satmış olduğu icralık araçları alıp daha yüksek fiyata diğer kişilere satmak istiyorsanız o zaman bir internet sitesi ile anlaşıp onlara güvence bedeli yatırıp sürekli olarak güncel banka icralık araç ihaleleri 2020 yıl boyunca takip edebilirsiniz.

Bankalar icralık araçlar için kredi verir mi?

Bankanın kendisi eğer aracı ihale yöntemiyle icra kanalı satıyorsa banka şubesi ile yapacağınız görüşme sonrasında bankadan satılık icralık araç için ikinci el taşıt kredisi kullanabilirsiniz.
Satışa sunulan aracın türü değeri cinsiyeti ve yaşı bu kredinin çıkıp çıkmayacağını etkilenmektedir. Aracın genç yaşlı olması kazasız olması ve değerli olması onlara daha rahat Kredi çıkmasını sağlayacaktır.

Başka bankadan icra kanalıyla satılan bir araç için farklı bir bankadan da Kredi çekebilirsiniz bunun için bankalar arasında bazı prosedürleri yazışmaların olması gerekiyor. Bunun istemeniz durumunda hemen Kredi çekmek istediğiniz banka ile görüşüp gerekli evrakları teslim edip araç hakkında bilgileri de verip bankadan kredi başvurusu gerekmektedir.

İcra kanalıyla satılan araçlar için ihtiyaç kredisi

İcra yöntemi ile satılan araçlar için en kolay yöntemlerden bir tanesi ihtiyaç kredisi çekmekten nokta ihtiyaç kredilerinde Kredi karşılığında herhangi bir ipotek istememesi durumunda Kredi karşılığında hiçbir beyanat verilmeden direkt kredi çekilir ve ihaleye katılımı sağlanır.

Çekmiş olduğunuz ihtiyaç kredisini araç için kullanmak istemenize rağmen eğer ihale yöntemi ile satın alamazsınız verdiniz tekliften daha yüksek teknik verilerek aracı başkası alırsa o zaman bu krediyi hiçbir kesintiye uğramadan 14 gün içerisinde bankaya geri iade edebilirsiniz.

İlgili: Sıfır araba kampanyaları

Yani araç için kredi çektiniz ama aracı alamadınız o zaman bu kredinin faizi ne borcu ödememek ve Kredi ile farklı bir evde kullanmak istemeniz durumunda bu krediyi 14 gün içerisinde hiç bir gerekçe sunmadan bankaya iade edebilirsiniz yani kredi den vaz geçmeye bu cayma hakkım kullanmış oluyorsunuz bu durumda.
Tabii araç kredi faizleri ile ihtiyaç kredisi faizlerini karşılaştırarak en doğru olanı tercih ederek bu yöntemlerden bir tanesine başvuru yapabilirsiniz.

Kazalı araç ihalelerine katılım (kasko şirketleri vasıtasıyla)

Kaza yapmış kaskolu ve sigortalı araçların bedelleri sürücülere teslim edildikten sonra sürücüler eğer bu araçları kaskodan geri satın almazlarsa bu sefer kasko şirketi bu kazalı araçları ihale yöntemiyle satışa sunmaktadır. Bankaların satmış olduğu icralık araç satışları ile kasko şirketleri ne satmış olduğu kazalı araç ihaleleri anılan farklı durumlardır. Bunları karıştırmayınız.

Kasko şirketi kaza yapan bir aracın sahibine aracın kasko bedeli kadar bir ödeme teklifi sunar nokta kişi bunu kabul ederse şirket aracı işte alıyor ve parasını araç sürücüsüne teslim ediyor. İkinci bir daha sunuyor burada da aracın tekrar kazağı haliyle sürücünün satın alınması yönünde bir teklif sunuyor.

Sürücü bu teklifi kabul ederse hem kaskoda parasını almış oluyor hem de bu parayı bir kısmıyla kazalı aracını geri kasko şirketinden satın almış oluyor. Ama sürücü bu teklifi kabul etmezse kasko şirketi bu aracı kaza ve haliyle alıp yediemin deposuna koymadan kendi depolandığı tutarak bu araçları ihale yöntemi ile internet üzerinden online teklif usulü ile satışa koymaktadır.

Birçok internet sitesi şu an kaskolu araç satış ihalelerinde teklif usulü ile satış platformları kurulmuş olup organize bir şekilde ihale teklifleri almaya devam etmedi noktan her haftanın pazartesi günleri cuma günleri belli internet sitelerinde ihale teklifleri yapılmaktadır bu internet sitelerine üye olarak kazalı araçlar için ihale teklifi verebilirsiniz. Alacağınız kazalı aracın çok uygun ve cazip bir fiyattan herhangi bir servisten eve tamirciler tamir ettirerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Genellikle kasko kasko şirketlerinden satmış olduğu bu araçların hasar düşük olur.

ilgili:  peşinatsız araba satan yerler 

Pert diyebileceğimiz çok ağır kazalı çok ağır hasarlı araçların satışı genellikle yapılmaktadır bu yönüyle araç alıp satmak ve kar elde etmek için kazalı araç ilanlarını takip edip bu araçlarla ilgili teklif usulü ile teklif verip araçlar satan olduktan sonra yaptırıp satmanın size çok güzel paralar kazandıracaktır. Bu iş yaparak çok büyük paralar kazanan bir çok insan vardır.

Genel olarak özetleyecek olursak bankaların icralık araç satışları 2020 yılında mart nisan mayıs ayları ve daha sonraki aylarda devam edecektir bu banka icralık araç ilanlarını teklif vermek için bankalarda görüşe bileceğiniz gibi aynı zamanda banka ile anlaşmalı olarak onunlayım ihale teklifi alana açık artırım teklifi alan internet sitelerine üye olarak da bu teklifleri verebilirsiniz. Aynı zamanda bankalar internet sitelerine girerek o aya ait en güncel en son satışa sunulmuş olan icralık araç listelerinde görebilirsiniz.

Bu yazımlarımızı da okuyun.

Senetle araba satışı

Araba fiyatları ne zaman düşer