Damping Nedir? Ekonomide Anti-Damping Ne Anlama Gelir?

Damping Nedir? Ekonomide Anti-Damping Ne Anlama Gelir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Damping nedir?

Damping, kendi ülkesindeki ürün fiyatlarını yapay olarak düşürerek dış rekabeti ortadan kaldıran bir haksız rekabet şeklidir. Çoğu ülke, ithal mallara tarifeler ve kotalar uygulayarak dampinge karşı koyar. Yerli üretimi engellediği ve ulusal sanayiyi baltaladığı için damping çoğu ülkede yasaktır.

Ekonomide Anti-Damping Nedir?

Ekonomide Damping ve anti-damping yasalarında yer alan çeşitli faktörler vardır. Çoğu ülke, uluslararası ticaretin serbest ve adil olmasını sağlamak için çalışan Dünya Ticaret Örgütü’nün üyesidir. Bunun karşılığında ülkeler, kuralları ihlal eden ülkelere karşı uygulanabilecek bağlayıcı anlaşmalar imzalar. DTÖ, anti-damping anlaşmasını Tarifeler ve Ticaret Genel Anlaşmasında özetlemektedir. Bu belge dampingi açıkça yasaklamasa da, ülkelerin kendi iç pazarlarına damping yapmasını yasadışı kılıyor.

Bir ülke damping yaptığında, mallarını düşük fiyata satarak dış pazardaki pazar payını artırmaya çalışır. Bu, daha yüksek fiyatlar ve daha az yenilikle sonuçlanabilecek rakiplerden pazar payını çalmanın bir yoludur. Rakipleri de işin dışına çıkmaya zorlayabilir. Damping ayrıca önemli riskler içerir. Bir ülke, bir şirketin ürünlerini damping yaptığını öğrendiğinde, ithalat kotaları ve tarifeleri uygulayabilir veya Dünya Ticaret Örgütü’ne şikayette bulunabilir.

Damping Nedir? Ekonomide Anti-Damping Ne Anlama Gelir?

Damping ayrıca fazla malların ihracatını da içerebilir. Bu sürece, bir ülkenin mallarını dış pazarda kendi iç pazarından çok daha düşük bir fiyata sattığı sürece yırtıcı damping denir. Bunun amacı, dış pazardaki rekabeti ortadan kaldırmak ve gelirleri artırmaktır. Sporadik dampingde, şirketler fazla stokları temizlemek için satılmayan stokları kendi ülkeleri dışındaki ülkelere ihraç eder. Ama bu karmaşık bir süreçtir.

instagram izlenme hilesi

Bazı durumlarda, dampingli ithalat bölgesel endüstrinin hizmet verdiği bir pazarda yoğunlaşırsa, bölgesel bir endüstriye zarar verdiği tespit edilebilir. Bu nedenle yetkili makamlar dampingin engellenmesi veya telafi edilmesi hedefiyle anti- damping önlemi alabilmektedirler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

deneme bonusu selimpasaspor.org
izmir profilo servisiBursa Haberelf bar vozol
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.