Kredi Kartıyla Altın Alınır Mı? Kaç Taksit Yapılır 2020

Kredi Kartıyla Altın Alınır Mı? Kaç Taksit Yapılır 2020

Kuyumculardan kredi kartıyla altın almak artık serbest bırakıldığı için birçok taksitle altın satan kuyumcu faaliyetlerine hız verdi. Kredi kartı ile taksitle altın almak isteyen kişiler, taksitle altın komisyon oranlarının ne kadar olduğunu merak etmektedir.  Bu yazımızda taksitle altın satışı hakkında bilgi almadan, bilezik, burma altın, cumhuriyet altını almayınız. İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Gaziantep, Maraş, Antalya, Adana, Ankara, Diyarbakır gibi birçok şehirde şu anda en az komisyonla taksitli altın satışı yapan kuyumcular bulunmaktadır. 2020 yılı itibari ile güncel satış oranları.

Kredi Kartı İle Altın Komisyon Oranları 2020

Kredi kartıyla altın almak istediğinizde ödeyeceğiniz komisyon oranı kuyumculardan kuyumculara değişkenlik göstermektedir. Yani kuyumcular odasının belirlemiş olduğu sabit bir oran yoktur. Bazı kuyumcular %4 oranında komisyon kesintisi yaparken, bazıları ile %10’a kadar komisyon isteyebilmektedir.  Ortalama altın komisyon oranları 2020 yılı için şu anda tüm Türkiye’de %4 – %10 arasında değişmektedir. Bu oranlar, Güneydoğu Anadolu bölgesinde düşük olup, ege ve Marmara bölgelerinde daha yüksek olmaktadır.

Taksitle Altın Satışı Yapılıyor Mu?

Şu anda bütün her yerde taksitle altın satışı yapılmaktadır. Hangi kuyumcuya giderseniz gidin kredi kartı ile taksitli şekilde altın alımı yapabilirsiniz. Pos cihazı olan sarraflar 4 taksite kadar bilezik, cumhuriyet altını, yarım altın, çeyrek altın satabilmektedir. Şu anda 400 TL civarı olan bir çeyrek altını kredi kartına 4 taksitle aldığınızda, bunun fiyatı 420-460 TL arasında değişecektir. Alım yapacağınız altın miktarı da kesintinin ne kadar olacağını belirlemektedir. Yapacağınız pazarlığa göre komisyon oranını düşürebilirsiniz.

Senetle Altın Satılıyor Mu? Satan Kuyumcular

Kredi kartı olmayan ya da çok yüksek meblağlarda düğün altını almak isteyenler için Anadolu’da bazı bölgelerde elden taksitle altın satışı yapılabilmektedir. Ama İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir gibi büyükşehirlerde sizi tanımayan kuyumcular senetle altın satışı yapmazlar. Senetle altın almak sanıldığı kadar kolay değildir. Kefil burada en önemli şarttır. Size kefil olacak olan kişi, kefilli senetlere de imza atıp ödeme garantisi vermesi gerekmektedir. Bu şartları kabul eden kuyumculardan senetle altın satın alabilirsiniz. Senetle altın satan kuyumcuların iletişim bilgileri, telefon ve açık adresleri genelde bulundukları illerin kapalı çarşılarında olmaktadır.

  • İstanbul Kapalıçarşı kuyumcuları
  • Bursa Kapalı çarşı Kuyumcuları
  • İzmir Kemeraltı Kuyumcuları
  • Ankara Kuyumcuları
  • Antalya Muratpaşa Çarşısı Kuyumcuları
  • Denizli Kaleiçi Kuyumcuları

Gibi önemli kapalı çarşılarda bulunan birçok sarraf senetle elden taksitle altın satabilmektedir. Gelir belgesi, ikametgah belgesi ve kefilinizin olması gerektiğini de unutmayın.

Taksitle altın alım komisyon oranları 2020

İlgili: Borç Para Veren Kuyumcular

Doğudan Altın Alıp Batıda Satmak

Doğu illerimizde bulunan kuyumcular ortalama olarak %2 oranında deha ucuz altın satmaktadır. Yani batıda 400 TL olan bir çeyrek altın, batı illerinde 408 TL’den başlamaktadır. Aynı ons kalitesine sahip olmasına rağmen fiyatlardaki bu değişkenlik altın ticareti yapmak isteyenler için fırsat doğurmaktadır. Günlük olarak yüzlerce çeyrek altını doğuda bulunan, Mardin, Diyarbakır, Şırnak gibi illerden satın alıp bunları İzmir, Manisa, Afyon, Uşak, Eskişehir, Kocaeli gibi illerde 8 TL farkla karlı şekilde satabilirsiniz. Bunun için alım miktarının yüksek olması ve anlaşmalı kuyumcularınızın olması gerekmektedir. Sürekli olarak bu işi yapıp güzel paralar kazanan kişi sayısı çok fazladır.

İlgili: Senetle Kredi ve Borç Para Veren Yerler

Altın Alıp Satmak Karlı Mıdır?

Altın alıp satarak para kazanabilirsiniz. Bunun için en hesaplı yöntem banka hesabı olarak bir altın hesabı açmaktır. Altın hesabı açan kişiler, anlık olarak gram altın fiyatlarını takip edip kar edecekleri noktadan altın alıp daha sonra yüksek fiyattan satabilir. Burada alım satım arasındaki makas fiyat aralığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Makas aralığı az olan bankaların tercih edilmesi yerinde olacaktır.

İstanbul’da Senetle Kredi İmkanı

Kredi Kartı İle Altın Alıp Satmak

Nakit parası olmayan kişiler, altın fiyatlarının yükseleceğini ön görerek kredi kartı ile altın alıp bunu birkaç gün ya da hafta sonra daha yüksek fiyattan yine kuyumculara satabilir. Ama bu ticaret çok riskli olacaktır. Çünkü, zaten belli oranda komisyon ödendiği için altın yükselişi çok olmazsa büyük oranda zarar da edilebilir. Bunun için bu işlemler öncesi piyasanın iyi okunması ve doğru zamanda alımların yapılması gerekmektedir.

İlgili: Banka Dışında Kredi

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz