Çek Kıran Bankalar Faktöring Firmalar

featured
çek bozan yerler 2019
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çek kırdırmak ya da çek bozdurma isteyenler için komisyonsuz çek kıran yerler ve bozan yerleri araştırdık. Çek bozdurma işlemi; elinizde bulunan ve henüz tahsilat günü gelmemiş olan çeklerinizi bir bankaya ya da faktöring kuruma vererek nakit paraya çevirme yani kırdırma işlemidir. Bu işlemin yapılmasındaki temel amaç çekin ödeme günü gelmeden erkenden parayı kullanmak imkanı elde etmektedir. Bunun için de belli bir komisyon ödemesinin yapılması gerekmektedir. Aşağıda bankaların çek kırdırma oranları 2021 güncel hali ile verilmiştir.

Kişilerin ellerinde bulunan ve henüz günü gelmeyen bu evraklar içinde faturalı çekler olduğu gibi faturasız çekler de olabilir. Her iki tür için komisyonsuz çek bozdurma işlemleri hakkında tüm bilgileri ve komisyon oranlarını hatta en uygun çek bozan yerleri yazdık.

Çek Kırdırma Oranları 2022

Her bankanın çek kırdırma oranları farklı olduğu gibi, çeklerin durumu ve çeki düzenleyen kişinin sicil durumu da çek kırdırma oranlarını belirleyebilmektedir. Çek kırdırma oranları 2020 güncel hali aşağıdaki gibidir.

 • Ziraat Bankası çek kırdırma oranı %10
 • Yapı Kredi Bankası çek bozma oranı %10
 • Denizbank Çek kırma işlem oranı % 10
 • ICBC Bank çek tahsilat oranı 2019 özel indirim %5’tir.
 • İş Bankası çek kırma oranı %9’dur

 

Çek Kırdırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Çekler hazırlanırken genelde 3 ay, 6 ay ya da 12 aylık olarak düzenlenir. Çek kesilen kişiler ne kadar geç parasını alırsa ödeme yapacak olan kişi için daha iyi olacaktır. Bu nedenle bu tür değerli evraklar genelde çok fazla ileri tarihli düzenlenir. Ama elinde bu tür ileri tarihli çek bulunan kişiler gerek parasal ihtiyaçlar gerekse ticari faaliyetlerine devam edebilmek için bunları erkenden nakit paraya çevirmek isteyebilir. Bu işlemler genelde;

 • Bankalar
 • Faktöring firmalar
 • Kuyumcular
 • Galericiler
 • İkrazat Firmaları
 • Zengin esnaflar

Tarafından yapılmakta ve belli bir ücret ya da komisyon alınmaktadır. Sizin de elinizde ödemesi gelmemiş böyle bir kağıt varsa bunu ilk olarak en az komisyon alan bir bankaya vermeniz ve paranızı bankadan almanız daha doğru olacaktır. Çünkü yasal olarak bu işlemi öncelikli olarak bankalar yapmaktadır. Aşağıda hangi bankanın en uygun olarak bu hizmeti verdiğini de detaylı olarak yazdık.

Çek bozdurma işlemi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bunun için elinizde geçerli bir çek olması yeterli olacaktır. Kimlik belgeniz ile bankaya ya da diğer kurumlarda kırdırma işlemi yapacaksanız o kurumlara giderek kimlik belgesi ile çek bozdurma başvurusu yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur çekin asla karşılıksız çıkmaması gerektiğidir. Kuyumcular ya da diğer esnaflara verilen bu evraklar karşılıksız çıkarsa o zaman hem siz hem de esnaf mağdur olacaktır.

cek kirdırmak nedir cek nasil Kirilir
Çek Bozdurma 2022 İşlemleri

Çek Bozdurma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemi yapmak durumunda iseniz büyük ihtimal parasal olarak zor durumdasınızdır. Ama çek tahsilat gününe çok az zaman kaldıysa kesinlikle beklemeniz daha uygun olacaktır. Acil para lazım diyorsanız sizin için para lazım konulu bir yazı yazdık. Onu inceleyip kredi ihtiyacınızı giderebilir ve çekinizi de erken kırdırma yapmak zorunda kalmayabilirsiniz.

Yine sizin adınıza olsun ya da başka birisinin adına olsun eğer çeki düzenleyen kişi çok sorunlu biriyse karşılıksız çıkma riskine karşı dikkatli olmalısınız. Bankalar ve faktöring kurumlar şu anda bu hizmeti uygun bir şekilde e komisyonla yapmaktadır. Daha az komisyon vermek istiyorum ya da komisyon vermeden bozdurma yollarını arıyorum diyorsanız bu noktada da çok iyi düşünmeniz ve iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. Çünkü daha az masraf vereceğim derken tamamen bütün paranızı kaybedebilirsiniz.

Çek Bozma Komisyonu Nasıl Belirlenir?

Çek bozma komisyonları belirlenirken bazı önemli değişkenlere yani kriterlere bakılmaktadır. Bu önemli etkenler bankalara ve diğer kurumlara göre tabi ki de değişmektedir. Ama biz genel olarak bankaların bakmış oldukları çek bozma komisyonlarının belirlenmesinde dikkat edilen noktaları yazacağız. İşte çek kırma komisyonları belirlenirken bakılan unsurlar;

 1. Çekin tahsilat tarihi ne kadar uzak
 2. Evrakı hazırlayan kişin daha önce karşılıksız bir işlemi var mı yok mu?
 3. Tahsil edilecek para miktarı
 4. Çek risk endeksi puanı

Komisyon Almadan Çek Kıran Yerler

Zamanında tahsil edilen hiçbir değerli evrak için ne bankalar ne de başka kurumlar komisyon talep etmez; ama erken tahsilat başvurusu yapılan her türlü evrak için bazı ek ödemeler, masraflar ya da genel ibare olarak komisyonlar alınmaktadır. Özellikle bankalar çek bozdurma komisyonlarını genelde istemektedir; ama bazı bankalar maaş müşterilerine ve bazı ayrıcalıklı müşterilerine düşük rakamlı evraklar için yardımcı olabilmektedir.

Ücret istemeden yani tamamen ücretsiz çek bozma işlemleri yapılabilmektedir. Ziraat Bankası ve Vakıf Bank gibi büyük bankalar, hesabında sürekli büyük rakamlar olan müşterilerine bu gibi hizmetleri komisyon almadan vermektedir. Ama rakam çok büyük ise o zaman ister istemez bazı düşük komisyonlar istenebilmektedir.

En Az Masrafla Çek Tahsilatı Yapan Firmalar

Aynı gün içinde acil olarak bu işlemi yapmak istiyorsanız hemen banka şubesine gidebilirsiniz. Ama İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük bir ilde iseniz o zaman ismini vereceğimiz bazı faktöring kurumlara giderek daha az masraf ödeyerek çek kırdırabilirsiniz. Tam Faktöring, Yaşar Faktöring firmaları çoğu zaman diğer kurumlardan daha az komisyon alarak bu işlemler için müşterilerine yardımcı olmaktadır. Eğer bankanızla aranız iyi ise o zaman banka müdürü ile de konuşarak çok az bir komisyon karşılığında çeklerinizi tahsil edebilirsiniz.

Bunun haricinde Kapalıçarşılarda faaliyetlerine devam eden ve izin belgeleri olan kuyumculardan da yardım isteyebilir ve çok az bir para karşılığında çek bozdurma yapabilirsiniz.

Kuyumcular Çek Bozar Mı?

Öncelikle bu düzenlenen evrakların önemli bir özelliğini yazmak istiyorum. Çek kimin adına düzenlendiği önemli değildir. Önemli olan çekin kimin elinde olduğudur. Bu nedenle bu evrak ile bankaya kim giderse banka asıl parayı bu kişiye verecektir. Yani çekin kendisi aslında henüz günü gelmeyen bir nakit paradır. Bu nedenle çek değişimlerinde bankalar gibi kuyumcular da bozma işlemi yapabilir. Eğer kuyumcunun nakit sorunu yoksa siz de elinizdekiler ile kuyumculardan bunun bozdurulmasını isteyebilirsiniz.

Sonuçta kesin kazançlı bir işlemi bütün kuyumcular isteyecektir. Söz gelimi çekin üzerinde 50 bin TL yazıyorsa; ama %10 komisyonla anlaşma yapılırsa o zaman kuyumcu birkaç ay içinde 5 bin TL gibi bir para kazanmış olacaktır. Bu rakam ön yüzde yazan ödeme emri rakamının yüzde onudur.  Sarraflar da genelde maddi sorunu olmayan kişiler olduğu için bu kazançlı işi yapmak isteyecektir.

İstanbul’da Mecidiyeköy kuyumcular çarşısı, Denizli Kaleiçi sarrafları, İzmir Kemeraltı kuyumcuları, Bursa Uzunçarşı, Antalya Murat Paşa Kapalıçarşısı gibi birçok noktada kuyumcular gerekli tahsilat işlemlerini yapabilmektedir. Senetle altın satan kuyumcular aynı zamanda en kolay yoldan çek bozan kuyumcular olarak da bilinirler. Bunlara göz atabilirsiniz. Bakınız; Senetle altın satan kuyumcular

Çek Bozan Kuyumcuların Olduğu İller

Aşağıda genelde olarak iletişim, telefon numarası vermesek de değerli evrak bozan kuyumcuların bulunduğu illeri yazdık.

 • İstanbul- Avrupa Yakası ve Anadolu Yakası
 • İzmir
 • Ankara
 • Adana
 • Konya
 • Bursa
 • Erzurum
 • Kocaeli
 • Antalya
 • Manisa
 • Mersin
 • Aydın
 • Eskişehir
 • Sivas
 • Kayseri
 • Gaziantep
 • Diyarbakır
 • Mardin
 • Samsun

Bankaların Çek Kırdırma Komisyon Oranları 2022

Çekinizi bankaya vererek paraya çevirmeye karar verdiyseniz o zaman 2022 yılı çek kırma komisyon masraflarını bankalar nezdinde açıklamak istedim.

 • Ziraat Bankası çek kırdırma oranı %10
 • Yapı Kredi Bankası çek bozma oranı %10
 • Denizbank Çek kırma işlem oranı % 10
 • ICBC Bank çek tahsilat oranı 2019 özel indirim %5’tir.
 • İş Bankası çek kırma oranı %9’dur

Aynı Gün Çek Bozan Bankalar

Bütün bankalar sizin elden vereceğiniz çeklerinizi bozmak isteyecektir. Ama birçok banka şubesi merkeze genelde e-mail atarak onay istemektedir. Ama şube yetkisinde bozma işlemi yapan banka şubeleri ana merkeze e-mail atmadan da hızlı bir şekilde gerekli işlemleri bitirebilmektedir. Bu bankaların hangilerini olduğunu merak edenler için Ziraat Bankası seçeneği mevcuttur. Ziraat Bankası şubeleri aynı gün çek bozan banka şubeleri olarak çalışmaya devam etmektedir.

Faktöring Firmalar Çek Tahsilatı Komisyon Oranları

Türkiye’de Bankacılık Denetleme ve Düzenleme kurumu tarafından elliden fazla kurum ve kuruluşa çek bozma ve erken ödeme yapma izni vermektedir. Bu izinler çerçevesinde faktöring firmalar da belli komisyonlar ile gerekli tahsilat işlemlerini yapmaktadır. Şu aralar Tam Faktöring ve Yaşar Faktöring kurumları %12 oranı ile gerekli bozdurma işlemlerini yapmaktadır. Tahsilat rakamı değiştikçe de komisyonlarda da farklılıklar oluşabilmektedir.

Faturasız Çek Kıran Kurumlar Yerler

Çek kıran yerler ikiye ayrılır; birincisi faturalı çek kıran yerler iken diğer yerler ise faturasız çek kırma işlemi yapmaktadır. Bankalar, faktöring firmalar ve BDDK izni ile çalışan diğer kurumlar fatura kesmektedir. Yani vergiye tabi olma durumunuz olabilmektedir. Ama kuyumcular, galericiler ve diğer esnaflarda elden çek bozma yaptığınızda herhangi bir fatura kesilmez. Faturasız çek kesmek ve tahsilat istiyorsanız kuyumculara başvuru yapabilirsiniz.

Sitemizdeki yazıların www.ekonomistr.com adresi kaynak gösterilmeden alınması kesinlikle yasaktır. Kaynak göstermeden alınan yazılar için gerekli hukuki süreç başlatılacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 Yorum

 1. 5 sene önce

  30 bin liralık çekim var vadesine 2 ay var sağlam kare kodlu sorgulama yapılabilir bozdurmak istiyorum yardımcı olan maileme msj atsın. evrenizde06

 2. 5 sene önce

  50 bin TL lik faturalı çekim var 12 31 19 tarihli kırdirmak istiyorum

 3. 8000 tl elimde çek var bozdurma istiyorum 053217132

 4. 4 sene önce

  8000 tlik çek var faturasız bozdurmak istiyorum normal Faktorink e sordum çok geldi dönerseniz sevinirim

 5. 3 sene önce

  24/02/2021 ödemeli 72.500 tutarında Garanti bbva çekim var acil bozdurmak istiyorum eskişehir’den
  Email e dönüş yapabilirsiniz
  Gmail

  needmor

ataşehir escort pendik escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu deneme bonusu veren siteler
instagram takipçi satın al instagram takipçi hilesi promosyon çakmak İnstagram takipçi satın al
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.

error code: 523