arama

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

  • Ekonomi Uzmanı

Kredi notu, kredi başvurusu yapanların başvurularının olumlu sonuçlanması için çok önemli bir konudur. Özellikle kredi notu düşük olanlar kredi çekemedikleri için kredi notu ne zaman güncellenir sorusunu sürekli sormaktadır. Kredi notunun yenilenme tarihi, her ay güncellendiği tarihi merak edenler için, kredi kayıt bürosu tarafından belirlenen bu bankacılık kredi skoru ile ilgili tüm merak edilenleri yazdık. Öncelikle kredi notu nedir ve kim tarafından belirlenir sorularına yanıt vermek daha doğru olacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların kendi müşterilerinin bilgilerini KKB’ye aktarması sonrası KKB’nin kişiye özel oluşturmuş olduğu bir sicil notudur. Detaylı bilgi için bakınız: kredi notu nedir? Kredi notuna göre kişilerin kredi çekip çekemeyecekleri belirlenip ona göre bankalar karar vermektedir. Kredi notunda 4 adet önemli faktör vardır. Bunlar;

  1. Bankalar
  2. Müşteriler
  3. Kredi Kayıt Bürosu (KKB)
  4. Findeks

Bu dört ana faktör kredi notunun belirlenmesinde ve hesaplanmasında baz alınmaktadır. Peki nasıl? İşte hem banka müşterilerinin hem de diğer kurumların kredi notu üzerinde etkilerini yazıyoruz. Bunu kredi notunu kimler ya da hangi kurum belirler başlığı altında sizin için ele aldık.

Banka Kredi Notunu Kim ve Hangi Kurum Belirler?

Kredi notunu belirleyen etmelerin, müşteriler, bankalar, KKB ve Findeks olduğunu belirttik. Bunlar içinde en önemli kurum tabiki de KKB kurumudur. Kredi Kayıt Bürosu kredi puanının yenilenmesine, yükseltilmesinde ya da düşürülmesinde karar verici kurumdur.

Kredi Kayıt Bürosu (KKB)

Kredi Kayıt Bürosu, 9 adet özel ve kamu bankasının bir araya gelerek, banka müşterilerinin kredi notunu belirlemek ve standart kararlar almak için oluşturulmuş bir kurumdur. Özel ve bağımsız olan KKB en doğru kararı vererek kişilerin sahip oldukları Findeks notlarını, bankalardan gelen bilgilere göre yeniden belirlemektedir. Sanal olarak kurulan bu kuruma şahsen başvuru yapılmamaktadır.

Findeks

Findeks, kredi notunu belirleyen bir kurum olmaktan öte, KKB tarafından belirlenen kredi notunun vatandaşlara bilgi amaçlı duyuran bir internet sitesidir. www.findeks.com uzantısı ile kredi notu sorgulama hizmeti vermektedir. Kredi notunu belirleyen bir site değil ancak kredi notunun öğrenilebildiği bir site olarak hizmet vermektedir.

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Kredi notu ne zaman güncellenir ya da ne zaman yenilenir sorusu sürekli sorulmaktadır. Kredi notu 12 ay boyunca her ay yenilenir. Bunun dışında ayrıca, kredi notu bankaların KKB’ye özel olarak yaptıkları kredi sicili bildirimleri ile güncellenmektedir. Yani siz hiçbir şey yapmasanız bile her ay düzenli olarak kredi notunuz yenilenmektedir. Ama kredi kartı ya da kredi ödemelerinizi yapmadığınızda, banka takibinde maruz kaldığınızda banka tarafından anında KKB’ye olumsuz bildirim yapılır ve kredi notunuz olumsuz olarak yenilenir. Ama var olan borçlarınızı zamanında öderseniz, icralık dosyanız varsa ve kapattıysanız o zaman kredi notunuz olumlu olarak güncellenir.

Özet olarak, kredi notu her ay yenilenmektedir. Bu yıl içinde 12 kez yapılır ve çok durgun olmayan bir banka hesabınız yoksa bu sürekli devam etmektedir.

Kredi Notu Güncellenme Tarihi 2020

Kredi Notu Her Ayın Kaçında Yenilenir?

Kredi notu ayın kaçında güncellenir sorusunun şu anda kesin bir yanıtı olmasa da tahminen her ayın sonuna doğru yenilendiğini tahmin ediyoruz. Çünkü, bankalar sürekli bildirim yapmaktadır. Otomatik yapılan standart bilgilendirmeler KKB sistemine düştükçe kredi notu yenilenmektedir. Bu da her ayın sonuna doğru olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Notunu Yükseltme Yöntemleri 2020

Kredi notu güncelleme tarihini merak eden kişilerin bu sorgulamayı yapmasının en önemli nedeni, kredi notunun kredi çekmek için yeterli olmamasıdır. Kredi notu düşük kişiler bu nedenler kredi notunun yükselmesini beklemekte ve kredi notunun yenilenme tarihini merak etmektedirler. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Biz bunu kredi notu yükselme 2020 konulu yazımızda detaylı yazmıştık. Orada, en etkili ve kesin sonuçlar sunan Findeks yükselme adımlarının hangileri olduğunu, ne yapılırsa Findeks yukarı çıkar ya da aşağı iner sorularını yanıtladık. İlgili yazımızı okuyarak tüm merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz.

İlgili;

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı

E devlet kredi notu öğrenme

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ve Sorgulama