Borç Nedeniyle Eve İş Yerine Haciz Gelir Mi?

featured
banka borcuna haciz gelmesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalardan ya da şahıslardan aldığınız borçlarınızı zamanında ödenmemesi dolayısı ile yasal olarak haciz ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Birçok yerde, eve haciz kalktı ve eşyalara haciz konulamaz diye yazılar yazılsa da böyle bir durum söz konusu değildir.  İşin doğrusu kanunen halen haciz devam etmektedir. Yani haciz uygulaması kalkmadı. Kısacası borç nedeniyle iş yerine ve eve haciz gelir. Sadece aynı üründen sadece bir tane varsa o ürüne haciz konulamaz.

Bu nedenle eğer herhangi bir borç nedeni ile evinize, iş yerinize eşyalarınıza, arabanıza haciz konulması riski ile karşı karşıyasanız mutlaka bu konuyu ciddiye alıp önceden bazı tedbirleri almalısınız. Biz de en doğru bilgileri buradan size aktarıp, hangi durumlarda bankanın haciz getireceğini ve hacizden kurtulma yollarınız yazacağız.

Haciz Nedir ve Ne Zaman Haciz Başlatılır?

Haciz; şahısların ve kurumların ödemekle yükümlü oldukları borçlarını yasal süreç içerisinde ödememeleri durumunda, sahip oldukları mallarına el konulması sureti ile karşı karşıya kaldıkları maddi bir yaptırımdır. Bu yaptırım, alacaklı şahsın bağlı olunan icra dairesine başvurusu ile başlar. Yasal süreç, borcun vadesinin geçmesini takip eden 3. Aydan itibaren başlatılır. Bu süreç anlaşmaya bağlı olarak 30 gün ya da 60 gün olarak erkene çekilebilir.

Vatandaşların en çok karşı karşıya kaldıkları haciz işlemleri;

  • Kredi Kartı Borçları
  • Banka İhtiyaç Kredisi Borçları
  • Ödenemeyen Senet Çek Borçları
  • Havale ve EFT İle Alınan Borçlar
  • Devlete Olan Vergi Borçları (Trafik ve diğer cezalar dahil)

Bu borçlar sonrası haciz süreci ve yasal haklarınızın neler olduğunu tek tek yazalım.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Haciz Gelir Mi?

Türkiye’de en çok haciz ödenmeyen ve geciktirilen kredi kartı borçları nedeni ile gelmektedir. Bankalar vatandaşlara 3 ay kadar süre tanımaktadır. Bu süreçte faiz yansıdığı gibi avukata işlemler geçebilmektedir. Avukat sizi arayıp borcu tahsil etmeye çalışır ve borç tahsil edilemezse bu sefer sizin bağlı olduğunuz icra müdürlüğüne yazı yazılıp evinize, iş yerinize haciz işlemleri başlatılır. Kredi kartı borcu ödenmezse eve haciz kesinlikle gelir. Ama evdeki eşyaların haczedilmesinde bazı kurallara uyulması gerekmektedir. Siz de bu konuda uyanık olmalısınız.

kredi karti borclarina haciz
Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi?

Kredi Kartı Borcu Nedeni İle Eve Haciz Gelmesi

İcra müdürlüğünden icra memurları kapınızı çaldı ve mal tespiti yapmak istediler. Hemen eve almak zorunda değilsiniz. Zaman isteyip evdeki haczedilmesini istemediğiniz mallarınızı başka bir yere taşıyabilirsiniz. Çünkü, mal tespiti sonrası o malın artık teslim edilmesi gerekmektedir. Şu önemli detayı bilmelisiniz. Evde temel yaşam malzemesi olan eşyalara haciz konulamaz. Yani koltuklara haciz konulamaz. Beyaz eşyalara haciz konulamaz. TV’ye haciz konulamaz. Bu eşyalardan 2 tane varsa o da memurun inisiyatifinde bu eşyaların bir tanesine haciz konulabilir. Vergi Borcuna Haciz Gelmesi

Devlet  vergi alacakları konusunda bankalar kadar hızlı ve sert değildir. ÖTV, MTV, HGS, trafik cezası, ikametgah cezası, nafaka ödemeleri vb tüm ödemelerde belli bir mühlet verilir. Bu mühlet geçince borç takibe girer; ama eve hemen haciz gelmez. Vergi borcu yüzünden eve haciz gelmesi çoğu zaman 5 seneyi geçebilmektedir. Örneğin, üniversite öğrencilerinin mezun olduktan sonra katkı kredisi ve öğrenim kredi borçlarını ödememeleri yüzünden 5. Senede eve icra kağıdı gelir. Ödenmezse banka hesaplarına bloke konulur. Ama bu süreç genelde 5 seneyi geçmektedir.

Banka Evdeki Hangi Eşyalara Haciz Getirebilir?

Bulaşık makinesi, buzdolabı, tv, çamaşır makinesi, halı, koltuk takımı, yatak odası gibi eşyalara el konulamaz. Bunlardan aynısından 2 tane varsa belki onlara haciz konulur. Örneğin, evde 2 adet aynı türden buzdolabı varsa devlet bunlardan bir tanesine el koyabilir. Ve icradan satılmak üzere ihaleye çıkartılır ki yok pahasına satılır. Bu duruma engel olmak için evde fazla eşya bulundurmayınız.

Anne Baba ve Ailenin Evine Haciz Gelmesi

Sabit ikametgahı olmayan ya da anne babası ile yaşayan kişilerin şahsi borçları nedeni ile kimi zaman anne babanın evine haciz gelebilmektedir. Ama anne baba, çocuklarının borçlarından mesul değildir. Borcun şahsi bir borç olduğu kanıtlanırsa haciz iptal edilir. Bu süreçte itirazlar icra dairesine yapılır. Çocuğun Borcundan Dolayı Haciz Gelmesi sık sık karşılaşılan bir durum olması nedeni ile borçlu kişilerin ailelerini zor durumda bırakmamak için farklı bir adreste oturmaları gerekmektedir.

Anne Baba ve Kardeş Borcu Yüzünden Haciz Gelmesi

Kişilerin kardeşlerinin borçları nedeni ile haciz ile karşı karşıya kalmaları da söz konusu olabilir. Bu durumlar genelde karışıklık ya da yanlış adres beyanı yüzünden olmaktadır. Asıl borçlu kişi, sabit bir adres belirtmediği zaman, banka avukatı kişilerin diğer akraba ve kardeşlerine ulaşıp onlardan tahsilat yapmak isteyebilir. Bu durum yasal değildir. Kardeş bile olsa kimse kimsenin borcunu ödemek zorunda değildir.

Kredi kartı banka kredi borçları nedeni ile mülkiyeti size ait olan eve haciz gelebileceği gibi, Kiralık Eve Haciz ve İpotekli Eve Haciz gelebilmektedir. Bunları da dikkate alınız.

Banka Kredi Borcu Yüzünden Eve Haciz

Bankadan çekilen ihtiyaç kredilerinde 3. Taksitin ödenmemesi sonrası banka sizin aleyhinize bir takip başlatır. Bu çoğu zaman banka avukatı tarafından yapılmaktadır. Banka avukatı da ihtiyaç kredisi ödemelerini yapmadığınız için, icraya başvuru yaparak eşyalarınızın haczedilmesini talep edebilir. Eşyalara haciz geldikten sonra eksper tarafından eşyanın değer tespiti yapılır ve daha sonra ihale usulü satılır. Elde edilen gelir ile banka borcu ödenir. Bankaya daha fazla borç varsa, icra işlemi diğer eşya ve mallar için devam eder.

Hem Maaşa Hem de Eve Haciz Gelmesi

Özellikle banka borçları yüzünden haciz sorunu yaşayanlar hem eve hem de maaşa haciz gelir mi diye endişe duymaktadırlar. Borçların tahsilatı için eve de maaşa da haciz gelir; ama asıl soru şu olmalıdır: Önce Maaşa Mı Yoksa Eve Mi Haciz Gelir? Banka olsun devlet olsun öncelikle maaşa el koyar ve maaşın belli bir oranına kadar haciz uygulanır.

Bu oran şu anda 1/3 yani maaşın üçte biri kadar olarak hesaplanır. Borcun tamamı yasal faizle ödeninceye kadar bu haciz maaş üzerinde durmaya devam eder. Maaşın haczedilmesine rağmen halen borçlar devam ediyorsa, ayrıca eve de ek bir icra işlemi başlatılabilir.

 Banka Borcu Dolayısı İle İş Yerine Haciz Gelir Mi?

İş yeri sahiplerinin merak ettiği nokta, ev ve maaşın yanı sıra iş yerine de haciz gelmesi riskidir. Devletin, özel sektörün burada temel amacı şudur; alınan borçlara karşılık nerede ne bulursa buna el koyup bunları nakit paraya çevirmektir.  Bu nedenle belge ile size ait olduğu kanıtlanan iş yerine da çok kolay bir şekilde haciz uygulanabilir.

Ödenmeyen Senet Yüzünden Eve Haciz Gelir Mi?

Diğer bir borçlanma türü senet imzalamaktır. Beyaz eşya, telefon satın alırken genelde elden senetle eşya alınır. Senetle telefon almak, ya da senetle borç para almak da belgelenebilir finansal borçlanmalardır. Bu borçların ödenmemesi sonrası banka, şahıslar sizi icraya verir. Senetleri takibe ve işleme sokan avukat ayrıca sizden avukatlık parası da isteyecektir. Şu aralar senetle kredi veren bankalar aynen kredi başvurusunda olduğu gibi size bir sözleşme imzalatmaktadır. Zamanında ödenmeyen senet borçları nedeni ile eve haciz gelmesini de kabul etmiş oluyorsunuz.

EFT-Havale Borçlarında Haciz-İcra İşlemleri

Arkadaşınızdan ya da farklı bir kişiden banka eft ve havale işlemi ile borç para aldınız. Ya da sürekli bu işi el altından yapan senetle borç para veren şahıslardan para aldınız. Eğer bu ödemeleri zamanında yapmazsanız hakkınızda şikayet başlatılır ve banka hesaplarınız kontrol edilerek borç para tespit edilir. Açıklama kısmında, borç yazıyorsa zaten bu kanıtlanacağı için en yakın zamanda gerekli icrai yaptırımlar başlatılır.

Kefillik Yüzünden İcra Gelmesi

Kefil olan kişiler, bazı durumlarda asıl borçlu kişinin borçlarını ödememesi yüzünden haciz ile karşı karşıya kalmaktadır. Kefil olurken, şahsın borçlarını ödememesi durumunda borçları ödeyeceğinizi taahhüt ettiğiniz için, kefil olarak size da haciz gelebilir. Haciz işleminde öncelikle asıl borçludan para tahsil edilmek istenebilir. Ama asıl borçlunun maddi durumu iyi değilse bu sefer kefilin kapısı çalınır.  Kefillik nedir yazımızda bu konuda tüm detayları yazdık.

İcra İflas Konunu ve Haciz – El Koyma İşlemleri

İcra iflas yasası her geçen sene borçlular lehine değiştirilmektedir. İcra kanunu resmi gazete ekinde görüldüğü üzere uzun yıllar önce kabul edilmesine rağmen sürekli yenilenmektedir. Önceden evdeki tüm eşyalara el konulabilirken şimdi sadece belli eşyalara el konulabilmektedir. Borçlar kanunu Avrupa’dan alınmış ve Türkiye toplumuna entegre edilmeye çalışıldığı için sürekli yeni maddeler eklenip eskiler çıkartılmaktadır. Ama her geçen gün bankalar aleyhine maddeler eklenip vatandaşı koruyucu düzenlemeler yapılmaktadır.

Hacizden Kesin Kurtulma Yolları 2020

Haciz bir aile babasının karşılaşabileceği en kötü durumdur. Çok pahalıya alınan eşyaların yok pahasına satılmasına, banka hesabına bloke konulması ve içerideki paranın çekilememesi haciz işlemlerinin en kötü tarafları arasında yer almaktadır. Peki ne yapılabilir. Bunun için yapılabilecekleri yazalım.

Eğer eve haciz gelmesi kesinse o zaman ikametgahınızı değiştirin. Eşyalarınızı farklı bir eve taşıyabilirsiniz. Kimi zaman çok acımasız durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun için önlem alıp eşyalarınızı koruma altına almalısınız. Bu eve gelecek hacizden kurtulmanın en etkili ve kesin sonuç veren yoludur. Banka hesaplarına bloke konulmasına engel olamazsanız da en azından bankacılık işlemlerini tanıdıklarınızın üzerine yaparak zaman kazanabilirsiniz. Bu da hesaba haciz gelmesini engelleyen bir tekniktir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleri canlı casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu meritroyalbet meritking meritking trcasino giriş madridbet güncel giriş kingroyal giriş
İnstagram takipçi satın al
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.