Tüm Yönleri İle Kefillik Nedir ve Kimler Kefil Olabilir 2020

Tüm Yönleri İle Kefillik Nedir ve Kimler Kefil Olabilir 2020

Ticaret hayatında en çok işlem kredi üzerinden yapılmaktadır. Kredi çekerek ev almak, araba almak ya da iş kurmak bunların bazılarıdır. Bankalar kendilerine gelen kredi başvurularında bazı durumlarda kefil isteyebilmektedir. Ama kredinin ödenmemesi kefili zor durumda bırakabilmektedir. Bu nedenle; kefillik nedir?

Kimler kefil olabilir, kefil olma şartı ve kefillikten vazgeçme gibi noktalar önemlidir. Bunların bilinmeden kişilere kefil olunması istenmeyen durumların ortaya çıkmasına, eşlerin boşanmasına ve maddi çıkmazlara neden olabilmektedir. En baştan “Kefillik nedir?” sorusu ile yazımıza başlamak doğru olacaktır.

Kefillik Nedir?

Kefillik nedir sorusunun 2019 güncel tanımı; Kredi sahibinin çekmiş olduğu krediyi ödeyememesi durumunda, kredinin çekildiği kuruma borcun ödeneceğine dair kişinin garanti vermesidir. Bu garanti verilirken iki şekilde kefalete rıza gösterilebilir.

Bunlar; adi kefalet ve müteselsil kefalet olarak belirlenir. Bunun dışında birlikte ödeme kefilliği de vardır; ama önemli olan adi ve müteselsil kefalettir.

Kime kefil olursanız olun atacağınız kefalet imzasına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü, krediyi çeken kişi borcunu ödemezse banka ilk sizin kapınızı çalabilir. Bu durumda asıl mağdur siz olursunuz. Bundan dolayı kefillik ayrımına dikkat etmelisiniz. Bunlara göz atalım.

Adi Kefalet

Adi kefalet basit kefalet olarak kabul edilir. Buna göre borçlar hukukunda açık bir şekilde belirtilen bir madde vardır. Adi kefalette; asıl borçlu borcunu ödemediğinde alacaklı kişi ya da kurum önce asıl borçluya gidecek.

Eğer asıl krediyi çeken kişi gerçekten borcunu ödeyemeyecek durumda ise o zaman kefil kişinin kapısı çalınır ve kredinin ödenmesi istenir. Bu borçlar hukukunda çok daha doğru kabul edilen bir uygulama olduğu için en çok bu şekilde kefillik yapılmakta ve ona göre imza atılmaktadır.

Müteselsil Kefalet

Bu kefillik çeşidi biraz daha sıkıntılı durumlara neden olabilmektedir. Sorumlu kefil olarak bilinir ki, banka asıl borçlunun kapısını çalmadan kefilin kapısını çalabilmektedir. Aslında bu müteselsil kefillikte de bazı şartların yerine gelmesi gerekiyor.

Yani banka hemen kefilin kapısına gitmemelidir. Özellikle, asıl borçlu kişi gerçekten mal mülk olarak krediyi ödeyemeyecek durumda ise kefile gidilir; ama bankalar esnek olan bu maddeyi kullanıp maddi durumu iyi olan kefilden krediyi kapatmasını isteyerek işin kolayına kaçabilmektedir. Bu nedenle kefil olacak kişilerin müteselsil kefil değil, adi kefilliği kabul etmeleri ve imzayı ona göre atmaları daha mantıklı olacaktır.

Kefillik Şartları Nelerdir?

Kredi çeken bir kişiye kefil olmak için banka ya da diğer kurumların bazı istedikleri şartlar vardır. Bunlar;

 • Kişinin krediyi ödeyebilecek bir maddi gücünün olması
 • Kefilin Sigortalı Bir İşte Çalışıyor Olması
 • Kefilin Kredi Borçlarının Limit Üstünde Olmaması
 • Kefilin 18 Yaş Üstünde Olması

Kefil olacak kişilerin evli ya da bekar olmaları ihtiyaç ve konut kredilerinde sorun teşkile etmez. Ama esnaf kredilerinde eş rızası da istendiği için bunda eş onayı da alınmalıdır.

Kimler Kefil Olabilir ve Kimler Kefil Olamaz?

Aşağıda her kesim için kimlerin kefil olabileceğini, kimlerin de olamayacağını yazdık. Öğrenciler, memurlar, çiftçiler, 18 yaş üstü ve altındakiler, sicili bozuk kişiler, emekliler, eşler, çocuklar, anne babalar yani akla gelebilecek herkes için kefil olabilir mi ya da kefil olamaz mı sorusunu sorduk ve en net cevapları verdik.

Sigortasız Kişi Kefil Olur Mu?

Kefillik şartları arasında en çok merak edilen şeylerine başında, sigortasız olan birinin kefil olup olamayacağıdır. Bazı kişiler gelir sahibi olmasına rağmen herhangi bir resmi gelir belgesi, maaş bordrosuna sahip değildir. Bu kişilerin, konut, araç ve ihtiyaç kredilerinde kefil olup olamayacakları merak edilir; ama kesin olarak kefil olamazlar diyebiliriz. Bankada parası olan ya da işsiz olsa da kanıtlanabilir çok iyi geliri olan kişiler bazı bankalar tarafından kabul edilebilmektedir.

Sigortasız Çalışanlara Kredi İmkanı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kredi Borcu Olan Kefil Olabilir Mi?

Kredi borcu olan biri duruma göre kefil olabilir ya da olamaz. Bunun nasıl anlaşılacağı ile ilgili bir kefillik sorgulama sayfası yoktur. Bunu ancak şu durumlara bakarak anlayabilirsiniz.

 1. Kefil olacak kişi ne kadar kredi ödüyor?
 2. Kefili aylık belgelenebilir geliri ne kadar?
 3. Kefil olunan kredi limiti ne kadar?
 4. Kefalet adi mi yoksa müteselsil mi?
 5. Kefil kişinin sicili bozuk mu?

Sonuç olarak, kefil olacak kişinin ödediği aylık kredi taksiti gelirine göre çok yüksek değilse; örneğin aylık gelirinin %30’unu geçmiyorsa o zaman banka onun kefilliğini kabul edebilir. Ama maaşına göre yüksek ödeme yapan kişilerin genelde başvuruları reddedilir. Kesin bir rakam ifade edemeyiz; ama bankaya giderek kefillik ile ilgili ek bilgi alabilirsiniz.

Sicili Bozuk Olanlar Kefil Olması

Kredi notu düşük olanlar ya da kredi sicili bozuk olanlar kefil olmak isteyebilir. Bu durumda banka önce hem asıl kredi başvurusu yapacak kişinin hem de kefil olacak kişinin kredi sicilini sorgular. Eğer kişinin kredi notu; 900 puan aşağısında ise, kırmızı kalem yemişse, sicili bozuk olup kara listeye girdi ise o zaman banka bu kişinin kefillik başvurusunu kabul etmeyecektir.

İlgili: Kredi Sicili Bozuklara Kredi

Çiftçi Kişi Kefil Olabilir Mi?

Çiftçiler Ziraat Bankası, Deniz Bankası aracılığı ile çekilen bireysel kredilerde birbirilerine kefil olabilirler. Çiftçinin her sene bir kanıtlanabilir geliri varsa ve ipotek olarak arsa, tarla sunabiliyorsa hemen kefillikleri kabul edilir. Ayrıca, ÇKS sahibi çiftçiler, tarım kredi kooperatifi aracılığı ile kredi başvurusu yaptıklarında kendilerinden 5 adet kefil istenebilmektedir. Kefil sayısı fazla olduğu için, bu kişilerin sicil durumlarına pek bakılmaz. Genelde hemen kabul edilir. Ziraat Bankası aracılığı ile devlet destekli çekilecek tarım kredilerinde ise istenen kefillerin de ÇKS sahibi olmaları gerekmektedir.

Emekliler Kefil Olabilir Mi?

Emekli kişiler kamu bankaları olan, Halk Bankası, Ziraat Bankası ev Vakıf Bank’tan çekilen kredilerde genelde kefil olamıyorlar. Çünkü, emeklilerin maaşlarına haciz konulamıyor. Banka da bu noktada risk almak istemediği için emeklilerin kefil olmalarını kabul etmiyor. Ama yaşı genç olan ve mal sahibi olan emeklilerin kefillik başvuruları, Garanti Bankası, İş Bankası, Ak Bank, Yapı Kredi, Deniz Bank, TEB Bankası aracılığı ile çekilen kredilerde kabul edilmektedir.

Kısacası bir emeklinin kefil olabilmesi için, ev, arsa, arazi, dükkan gibi bir taşınmazı ipotek ettirmesi gerekmektedir. Bunun dışında sadece maaşına güvenerek kimse emeklilerin kefilliğini kabul etmeyecektir.

Emeklilerin hem kefillik şartları hem de kredi avantajlarını öğrenmek için emeklilere kredi veren bankalar yazımızda, emekliye faizsiz kredi seçeneklerini okuyabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları

Esnaf kefalet odası, esnaf kişiler 200 bin TL’ye kadar kredi vermektedir. Kredilerin yıllık faiz oranları;  1 seneye kadar olanlar krediler için %4  ve 1 seneden 5 yıla kadar olan krediler için %5 olarak belirlenmiştir. Esnaf kefalet odası, kredi çekmek isteyen esnaflardan ev, dükkan ipoteğinin yanı sıra en az 5 adet esnaf kefil istemektedir. Bu kişilerden istenen şartlar;

 • Kefillik sınırının geçilmemesi (Kaç kişiye kefil olunduğuna bakılır)
 • Kredi sicilinin bozuk olmaması
 • Gelir beyanında bulunması
 • Vergi levhasının olması
 • Esnaf odasına kayıt olması
 • Kendisinin kredi ödemesi olsa da çok yüksek olmaması

Bu şartlardan özellikle, esnafın geçmiş yıllardaki çekmiş olduğu krediyi ödeme sıklığı ve icra takiplerine bakılır. İcra takibi gibi bir sorunu olmayan kişilere hemen kefillik şansı verilir. Esnaflar da esnaf kefalet kredisi için birbirlerine aynı anda kefil de olabilirler.

Memuru Esnaf Kefalete Kefil Olma Şartı

Esnaf kefalet odası normalde sadece esnafların birbirine kefil olmalarını ister. Ama memurların maaş garantilerinin olması, maaşlarına haciz konulabilmesi nedeni ile bu kişilerin de kefilliği kabul edilmektedir. Ama bunun için istenen önemli koşullar vardır. Bunlar;

 • Memurun esnaf odasının olduğu ilde ikamet ediyor olması
 • Memurun çok yüksek kredi ödemelerinin olmaması
 • Memurun kredi sicilinin iyi olması

Eş Kefil Olabilir Mi?

Eşler birbirlerine kefil olabilir. Bunun için ister konut kredisi ister ihtiyaç kredisi çekişmiş olsun. Eşler sigortalı olarak çalışıyorsa birbirlerine hemen kefil olabilirler. Karı Koca hangisi krediyi çekecekse banka diğerinin de sicil durumuna bakar. Eğer sorun yoksa hemen gerekli işlemleri başlatır. Ve kredi limiti belirlenirken karı kocanın toplam gelir durumlarına bakılarak limit belirlenir.

Anne Baba Çocuğa Kefil Olması

Anne babalar kredi çekecek olan çocuklarına kefil olabilir mi? Evet olabilirler. Banka anne babanın hangisi kefil olacaksa onun gelirine, malına, sicil durumuna ve mevcut ödemesi devam eden kredisi varsa ona bakar ve gerekli onayları verir. Kişinin anne babası yaşlı değilse banka hemen bunların başvurularını alır ve işlemleri başlatır. Yani anne baba kefilliğinde sorun yoktur.

Kardeşlerin Birbirine Kefil Olması

Kardeşler ister evli ya da bekar olsunlar ya da aynı ev ya da farklı evde ikamet ediyor olsunlar bu durum onların birbirine kefil olmalarına mani değildir. Kardeş kişiler yine, sicil ve gelir durumuna göre kardeşlere kefil olabilmektedir. Bu kişilerin evli olması da engel teşkil etmez.

Konut Kredisi İçin Kefil İstenir Mi?

Konut kredisi çekecek kişilerin aylık gelirleri ödenecek olan aylık taksitlerden daha düşükse banka sağlam bir kefil isteyecektir. Örneğin, konut kredisinin aylık ödemesi 2200 TL iken kefilin aylık kazancı 2000 TL İse banka sağlam ve garantili bir kefil isteyecektir. Bu kişinin maaşlarının toplamı konut kredisinin %20 fazla ise o zaman kredi onayı hemen verilir.

Banka Kredisinde Kefillik Nasıl İptal Edilir Kefillikten Vazgeçme

Arkadaş arasında kefillikler yaygındır. Özellikle bir anda verilmiş kefillik sözleri sonrası geri dönüşler çoğu zaman zor olmaktadır. Özellikle eşlere haber verilmeden yabancı bir kişiye kefil olunması çoğu kez yuvaları yıkmaktadır.

Yanlış yaptığını fark eden ya da pişman olan kişiler kefilliklerini iptal ettirmek isteyebilir. Bu durumda, krediyi çeken kişi ikna olursa o zaman bankaya ile konuşulur. Banka onay verirse ilgili masraflar ödenerek kefillik iptal edilir ve yeni bir kefil bulunur.

Yeni kefil bulunmadan eskisinin imzası iptal edilmez. Ayrıca en önemli noktalardan biri de krediyi asıl çeken kişinin bu süreçte her şeyi kabul etmesi gerekmektedir. O kabul etmezse kefil ne yaparsa yapsın bankadan bunu kendi başına iptal edemez.

Kefillikte Eş Rızası Zorunlu Mu?

Dediğimiz gibi eşe haber verilmeden kefalete imza atan kişiler eşlere bunu haber vermeden yapmaları yüzünden boşanma ile karşı karşıya kalabilir. Yargıtay’ın vermiş olduğu emsal karara göre, eşten habersiz yapılan kefillik bir geçerli boşanma sebebidir. Bu da aslında kefillikte eş rızası ve onayının alınması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Eş rızası alınmadan yapılacak işlemler ileride hem hukuki hem de aile boyutunda sorunlara neden olabilecektir.

Banka Kefillik Sorgulama

Kişinin unutmuş olduğu bir kefillik olması durumunda, geçmişe dönük olarak kimlere kefillik yaptığını bankaya giderek öğrenebilir. Bunun haricinde internet üzerinden ya da farklı bir yerde kefillik sorgulaması yapılmamaktadır. Esnaf kefilliği ise esnaf kefalet odasına gidilebilir. Bunun haricinde diğer bankalar tek tek dolaşılıp kefillik sorgulaması yapılabilir. Bunun dışında başka yerde ya da sayfada kefillik sorgulaması yapılamaz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz