arama

Senetle Kredi Veren Bankalar

 • Ekonomi Uzmanı

Başta Ziraat Bankası olmak üzere birçok banka şu anda senetle kredi vermektedir. Senetle kredi veren bankalar genelde günü gelmeyen senetler karşılığında anında kredi imkanı tanımaktadır. Spot kredi de kullandıran bu kurumlar, uygun faiz oranları ile acil para ihtiyacı olan bireysel müşterilerine ve özellikle de ticari müşterilerine kredi desteği vermektedir.

Peki senetle kredi nasıl çekilir ve senetle kredi veren bankalar hangileridir? Senetle kredi 2020 Türkiye’sinde var olan daralma sonrası çokça kullanılmaya başlandı ve artık birçok kişi nakit yerine bu gibi değerli evraklar ile iş yapmaktadır. Bankalar da buna uyarak senet karşılığında kredi çıkartmaya ve anında para vermeye başladı.

Senetle Kredi Nasıl Çekilir?

Dediğimiz gibi bu kredileri en çok Ziraat Bankası vermektedir. Bu hizmetten yararlanabilmeniz için öncelikle sahip olmanız gereken bir senet olması gerekmektedir. Bu senetlerin de günü gelmemiş olmalı ve banka sizin için nakit imkan tanısın. Bankaya elden vereceğiniz bu değerli evrak karşılığında banka da size kredi çıkartacaktır. Buna genelde nakit avans kredisi denilmesine rağmen birçok kişi ihtiyaç kredisi ismini vermiştir.

Eğer ticaret ile uğraşıyorsanız ve elinizde bu gibi bir kağıt varsa ödeme beklemeden hemen ilgili banka şubesine giderek erken ödeme alır gibi senedinizi paraya çevirebilirsiniz. Bu işlem her ne kadar senet bozdurma işlemi olarak da kabul edilse de yine de tam olarak senet bozma işlemi olmayıp, senetle kredi çektirme işlemi olarak kabul edilmektedir.  Henüz ödemesi gelmeyen senetlerinizi Ziraat Bankasına temlik ederek üzerinde yazan miktar oranınca paranızı alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Senetle Kredi İmkanı 2020

Ziraat Bankası’ndan Senetle Kredi İmkanı

Ziraat Bankası kamu bankası olarak daha ödeme emri verilmeyen bazı kağıtlar için müşterilerine erken ödeme şansı verebilmektedir. Bunun nasıl olduğunu, komisyon alınıp alınmadığını ve kredi faizi hakkında birkaç bilgi vermek istedik.

Ziraat Bankası senetli kredilerde en önemli detay bankanın sizden alacağı komisyon yani senet üzerinde  yazan miktara göre alacağı faiz oranıdır.  Üzerinde 40 bin TL yazan bir senet için siz bankadan 40 bin TL yerine en fazla 35 bin TL gibi bir kredi çekebilirsiniz. Diğer kalan 5 bin TL de bankanın alacağı ya da keseceği komisyon tutarıdır. Bu rakam değişkenlik gösterebilir. Komisyon tutarları genelde;

 • Bankanın mevcut faiz oranları
 • Senedin tahsilat gününün uzaklığı
 • Senet sahibinin risk durumu
 • Evrak üzerinde yazan miktar

Gibi daha birçok unsur bankanın keseceği komisyonu etkilemektedir. Bu hizmetten yararlanabilmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilir ve isterseniz yüz yüze de bilgi alabilirsiniz.

Senetle Kredi Veren Bankalar

Elden Senetle Para Veren Bankalar Var Mıdır?

Birçok kişi senetle kredi çekme ifadesini yanlış bilmektedir. Bu hatalı bilginin düzeltilmesi adına bazı önemli açıklamalar yapma gereği duyduk. Paraya sıkışan kişiler bankaya giderek elden senetle para almak istediklerini ve kendilerine verilen para karşılığında da bankanın senet düzenlemesini isteyebilmektedir. Ama bu hiçbir kurumun kabul etmeyeceği bir istek olacaktır. Çünkü, mevcut sistemde hiçbir finansal şirket senetle para vermez.

Bazı faktöringler bu hizmeti belli şartlarda verse de şu anda yani 2020 bankacılık kurallarına göre hiçbir kurum bu şekilde nakit ihtiyacınıza çözüm üretmez. Yukarıda senet karşılığında kredi nasıl çekilir sorusunun yanıtını verdik zaten. Bunun haricinde ayrıca bankaların senetle nakit para vermeyeceğini tekrar ifade etmekte fayda vardır.

Kredi Çekemeyenler İçin Senetle Kredi Çıkartan Faktöring Kurumlar

Faktöring kurumlar aynen Ziraat Bankası gibi senetle kredi çıkartmaktadır; ama bu avans gibi küçük miktarlar değil daha çok şirketleri ilgilendiren büyük limitlerde nakit imkanı sağlanmaktadır. Tabi yine faktöring firmaların da senetle kredi çıkartmaları için bazı koşulların tam olarak sağlanması gerekmektedir. Faktöring kurumlar aşağıdaki değerli evraklar karşılığında nakit imkanı sağlamaktadır. Bunlar;

 1. Günü gelmeyen senetlerin bozdurulması
 2. Günü gelmeyen çeklerin paraya çevrilmesi
 3. Kesilen ama ödemesi alınmamış olan faturalar
 4. Mal karşılığı alınmış değerli evraklar
 5. Mal karşılığı alınmış ama henüz nakde çevrilmeyen her türlü evrak

Bu saydığımız durumlarda faktöring kurumlar kişi ve şirketlere anında aynı gün içinde para imkanı sağlayabilmektedir. Ama dediğimiz gibi bunların da olabilmesi için bir şirket olmanız gerekmektedir.

İlgili yazı: Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili Bozuklar İçin Elden Para Bulma Yolları

Daha önceki içeriklerimizde sicili bozuk kişiler için elden para bulma yollarını yazdık. Kişiler bankalardan kredi çekemeyecek durumda ise ya kara listeye girmişlerdir; ya da gelir durumları krediyi karşılamayacak kadar kötü durumdadır. Bu kişiler için senetle kredi verenler konulu yazımızda özelikle İstanbul ve Marmara bölgesinde olan okuyucularımız için güzel önerilerde bulunduk.

Bunun yanı sıra banklardan kredi çekemeyenler için banka dışında kredi çekme konulu yazımızda banka dışında para bulma yollarını yazdık. Size uygun olanları seçerek acil nakit sorununuza çözüm üretebilirsiniz. Ama konuyu hızlı şekilde özetleyecek olursak; Başta Ziraat Bankası olmak üzere bazı bankalar senetle kredi imkanı sağlamaktadır ve bunun nasıl olduğunu yazdık.

Banka dışında senetle kredi çekmek istiyorum diyorsanız faktöringlerin de nasıl kredi ve para verdiğini de yazdık. Birçok okuyucumuz bizim sayemizde genelde en fazla birkaç hafta içinde nakit sorununa çözüm buldu; umarım siz de aynı şekilde hızlı çözüm bulabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
 • İstanbulda Senet İmzalatıp Kredi Veren Yerler SENETLE KREDİ İSTANBUL 2020 – Ekonomist Türkiye
  6 ay önce

  […] paraya çevirebilirsiniz. Şu anda Ziraat Bankası bu işlemi yapmaktadır. Daha fazla bilgi için senetle kredi veren bankalar yazımıza göz atmanızı tavsiye […]

  2
  yorum beğen
 • Borç Nedeniyle Eve Haciz Gelir Mi? (BANKA BORCUNA HACİZ 2020) – Ekonomist Türkiye
  6 ay önce

  […] takibe ve işleme sokan avukat ayrıca sizden avukatlık parası da isteyecektir. Şu aralar senetle kredi veren bankalar aynen kredi başvurusunda olduğu gibi size bir sözleşme imzalatmaktadır. Zamanında ödenmeyen […]

  2
  yorum beğen
 • Boş Senet Nasıl Doldurulur? DOLU SENET ÖRNEĞİ 2020 – Ekonomist Türkiye
  6 ay önce

  […] yapmaktadır. Senetle telefon satışı, senetle kredi çekmek, senetle borç para bulmak, senetle kredi veren bankalar bunlar hep senet sayesinde yapılan […]

  1
  yorum beğen
 • Selçuk
  12 ay önce

  İhtiyaç var

  2
  yorum beğen
 • Senetle Para Veren Yerler 2019 GÜNCEL BORÇ VERENLER – Ekonomi ve kredi
  1 sene önce

  […] için birçok banka mini kredi adı altınsa senetle kredi vermektedir. Daha önceki yazımızda; senetle kredi veren bankalar hakkında bilgi vermiştik.  Yine burada ek bilgi olarak Ziraat Bankası’nın senet […]

  2
  yorum beğen