arama

Kredi notum yok nasıl kredi çekebilirim?

  • Ekonomi Uzmanı

Bankalar ile hiçbir şekilde Kredi çekmeyen ve para alışverişinde bulunmayan kişilerin genellikle kredi notu oluşturulmaz. Kredi notu bankaların müşterilerin banka ile olan ilişkilerine rapor halinde Kredi kayıt bürosuna vermesiyle oluşturulduğu için Türkiye’de banka ile çalışmaya birçok kişinin kredi notu yoktur.

Kredi notu olmayan kişilerin genellikle Kredi çekmesi biraz problem oluşturabilmektedir. Bu yönüyle bankalar kredi olmayanlara genellikle kredi  ret cevabı verir.

Ama konut kredisi olsun ya da ihtiyaç kredisi olsun Kredi çekmek isteyip de kredi notu olmayanlar bu noktada yine bazı çalışmalar yaparak birkaç ay içerisinde kredi çekebilir duruma gelebilir.

En kısa sürede kredi notunuzu nasıl oluşturabilirsiniz?

Kredi çekmek için öncelikle Kredi notuna sahip olmanız gerekmektedir. Kredi notuna sahip olabilmek için banka ile ilişkilerinizi arttırmamız gerekiyor. Otomatik ödeme faturalarınızı banka aracılığı ile ödemeniz ve dışarıdan ödediğiniz faturaların tamamını bankaya taşımanız gerekmektedir.

Banka hesabı açtırıp banka ile birçok konuda alışveriş yapmanız gerekmektedir örneğin banka hesabınıza para yatırım ve bazı durumlarda paranızı çekip tekrar para yatırın ya da banka hesabınıza ayrıca döviz hesabı 16 hesabı açtırarak bu noktada banka ile olan alışveriş limitinizi ve trafiğinizi arttırmanız gerekmektedir.

Bir kaç ayın sonunda banka hesaplarınızın artması ve işlem hacminin artması ile banka sizin için olumlu sinyalleri göndermeye başlayacaktır. Kredi kayıt bürosu ilk sinyalleri geldiği vakitte itibaren size bir kredi notu oluşturmaya başlayacaktır.

Kredi başvurusu için kredi notu uzun oluşmasını bekleyin

kredi çekebilmek için dediğimiz gibi bir kredi notuna sahip olmanız gerektiği için kredi notunuz tam oluşmadan yeni bir kredi başvurusu yapmayınız. findeks üzerinden yapacağınız sorgulamalar sonrası 3 ayın sonunda bir kredi notunu olduğunu göreceksiniz.

Kredi notunuz eğer 800 puanın üstünde belirlendiyse Bu anlamda küçük bir kredi başvurusu yapabilirsiniz. Hatta eğer garantili iş yapmak istiyorsanız kredi başvurusu öncesinde bir kredi kartı çıkartıp yine 2-3 ay boyunca Kredi kartınızı düzenli bir şekilde kullanıp yine düzenli bir şekilde ödemelerinizi Yapı Kredi notunuzu yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Kredi unuttunuz belli bir seviyeye geldikten sonra zaten artık bankalardan kredi çekme şansı elde edeceksiniz. bu şekilde banka kredisi başvurusu yapabilirsiniz.