arama

AF TASARISI ERDOĞAN’IN ÖNÜNDE

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ekonomi Uzmanı

Örtülü af şeklinde bilinen kanun tasarısı meclise gelmeden önce son şeklini alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, kamuoyunda örtülü af olarak bilinen düzenlemeye son şeklini vermek ve vekillerin bölgelerinden gelen istekleri değerlendirmek için 60 tane milletvekili ile özel bir toplantı yapacak.

Bu toplantının ana gündem maddesi af tasarısının genişletilip genişletilmeyeceği hususu olacağı ifade edildi. Bölge vekillerinin istekleri, görüşleri doğrultusunda bir ek düzenlemenin olması bekleniyor.

Terörün Tanımı Değişecek Mi?

Af tasarısında kadın cinayetleri, cinsel suçlar ve terör kapsam dışında tutuldu. Ama özellikle KHK ile ihraç edilen kişilerin de terör örgütü üyesi kabul edilmeleri hem iç kamuoyunda hem de AİHM nezdinde istenmeyen sonuçları doğmasına neden olacağı belirtildiği için terör tanımın değişmesi beklentisi oluştu.

AKP vekilleri içinde de bu yönde beklentinin çok yoğun olduğu ama ERDOĞAN’nın ikna edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Şimdilik somut bir adım atılmış değil. Yapılacak toplantı sonrasında net bir kararın verilmesi ve nihai onay için tasarının meclise sevk edilmesi beklenmektedir.

İlgili: TERÖR TANIMI DEĞİŞİYOR MU?

BABASI HAPİSTE OLAN ÖĞRENCİ İNTİHAR ETTİ

AF PAKETİNİN TASLAK METNİ BELLİ OLDU

 

Meclis’e sevk edilecek kanun teklifi hem muhalefet hem de iktidar cephesinde tartışılıp ek maddeler de konularak kanunlaşacak. Olası bir terör tanımının değişmesi durumunda ya da af paketine terör üyeliği suçunun da eklenmesi durumunda ilk etapta adi suçlular ile birlikte 50 binden fazla kişinin erken tahliye olması bekleniyor.

www.ekonomistr.com

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.