arama

Kara Liste Sorgulama 2021 (MERKEZ BANKASI SİCİL ÖĞRENME)

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Ekonomi Uzmanı

Banka kara liste; kişilerin ödeme düzensizlikleri yüzünden KKB tarafından alındıkları listedir. Kişiler kara listede olup olmadıklarını öğrenmek isteyebilirler. Peki kara liste sorgulama 2021 nasıl ve nerede yapılır? Banka kara liste sicil öğrenmenin yolları nelerdir? Kara listeye giren nasıl kredi çeker ve kara listeye kredi veren banka var mı? Kara listedeyim kredi çekemiyorum ne yapmalıyım diyenlere çözümler üreten, Merkez Bankası kara liste sorgulaması ve Tüm diğer soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kara Liste Nedir?

Kara listeye girmek; banka müşterilerinin kredi kartı ve banka kredilerini zamanında ödememeleri nedeni ile artık bir güvensizlik oluşturmaları yüzünden, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tüm bankalarca uygulanması zorunlu olan bir listeye alınmasının sonucudur.

Kara listeye giren kişiler normal şartlarda asla kredi çekemez. Ama yeni çıkan bazı yasal düzenlemeler ile sicili bozuk kişiler ve kara listede olanlara da bazı koşullar altında kredi verilmesi yönünde tavsiye kararlar alınmıştır. Ama öncelikle kara liste sorgulamasının yapılması ve mümkünse kara listeden çıkma adımlarının uygulanması gerekmektedir.

Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama 2021

Kredi başvurus yapmadan önce Merkez Bankası Kara Liste Sorgulama yapmak gerekmektedir. Çünkü, kişinin kara listede olduğunu bilmeden kredi başvurusu yapması demek kredi sicilinin daha da kötüye gitmesi anlamına gelecektir. Merkez Bankası kara liste sorgulama 2021 itibari ile nasıl yapılır? Merkez Bankası tarafından banka müşterilerine sunulmuş bir sorgulama ekranı olmadığı için kişiler bu kara liste öğrenme işlemini sadece ve sadece banka şubesinden öğrenebilir. Findeks kredi notu T.C ile sms ile öğrenilse de kredi kara liste sorgulaması sadece banka şubelerinden yapılabilmektedir.

Banka Kara Liste Sorgulama

Merkez Bankası kara liste sorgulaması aslında şu anda bireysel bazda müşterilere sunulmuş bir hizmet değildir. Bunun yerine KKB Findeks sitesi üzerinden kredi notu sorgulaması yapabilir ve kredi notunuzun durumuna göre kara listeye girip girmediğinizi hemen öğrenebilirsiniz.

Ama kara liste sorgulama direkt yapılmamaktadır. Findeks üzerinden, e-devlet üzerinden ya da bankaların internet bankacılığı kısmından bu işlemler yapılamaz. Kara listede olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim diyorsanız sizin için birkaç yöntem söyleyebiliriz. Bunlar;

 • Findeks Üzerinden Kredi Notu Sorgulayarak
 • Banka Müşteri Temsilcisi İle Direkt Görüşerek
 • Bankaların Kredi Takip Müşteri Departmanlarını Telefonla Arayarak

Not: SMS ile ya da İnternet bankacılığı yolu ile kara liste sorgulaması yapılmamaktadır.

Kara Liste Sorgulama İle İlgili Yazı: Banka sicili bozuk olanlara kredi

Kara Listedeyim Kredi Çekemiyorum!

Merkez Bankası kara liste sorgulaması yaptıktan sonra kişinin kredi çekip çekeceği az çok anlaşılabilir. Kredi çekemiyorum diyenler genelde kara listeye girmiş kişiler. Bunun haricinde; kredi notunun çok düşük olması, gelir belgesinin yeterli olmaması, birden fazla bankaya başvuru yapılması, kişinin yaşının çok büyük olması kişilerin kredi çekememesine neden olmaktadır. Ama kara listede olduğu için kredi çekemiyorum diyen kişiler ya sicil affını bekleyecek ya da 5 sene boyunca aşağıda verdiğimiz talimatları uygulayacaktır. Bu şekilde kredi çekebilmek mümkün olabilir.

Kara Liste Sorgulama

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara listeye giren kişi uygun yöntemler kullanırsa kısa sürede kara listeden kurtulabilir. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Bunun için yapılması gerekenler;

 1. Kredi Kartı Ödemelerinin Asla Geciktirilmemesi
 2. Banka Nakit Avans Hesabının Ekside Tutulmaması
 3. İhtiyaç ve Konut Kredilerinin zamanında Ödenmesi
 4. Bankaya Mutlaka Otomatik Ödeme Talimatlarının Verilmesi
 5. Mümkünse Her Ay Banka Hesabına Bir Para Girişi Sağlanması

Bu saydığımız 5 maddeyi zamanında yaparsanız kara listeden çıkmak mümkün olacaktır. Kara listeye girenler normal şartlarda 4 ve 5 sene arasında bu listeden kurtulabilmektedir.

Nasıl Kredi Çekebilirim?

Bazı banka müşterileri sürekli kırmızı kalem yedim nasıl kredi çekebilirim diye sormaktadır. Öncelikle şunu belirtelim; Kırmızı kalem yemek, kara listeye girmek ve sicili bozuk duruma düşmek hepsi aynı anlama gelmektedir. Yani kırmızı kalem yemekle kara listeye girmek aynı olduğu için ikisi için tüm şartlar da aynıdır. Bireysel krediler için kırmızı kalemden kurtulmak için 5 sene ve kredi kartları için 4 sene beklemek gerekmektedir. Yukarıdaki adımları uygulamanız durumunda bu süre daha da kısabilir. Bunun dışında kırmızı kalem yiyenlere kredi verilmesi pek mümkün olmaz.

Kara Listede Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Kara listede olanlar kredi çekebilir; ama bunun için sicil affını uygulayan bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Resmi Gazetede 2 sene evvel bir kredi sicil affı kanunu yayınladı. Buna göre kişilerin kara listede olup olmadığına bakılmaksızın onlara kredi imkanı sunulması yönünde bir adım atılmıştı; fakat her banka bu hemen uygulamadı.

Özellikle kamu bankaları sicili bozuk kişilere kredi vermekte daha cimri davrandı. Ama özel bankalar kara listeye girenlere daha kolay kredi vermeye başladı. Bu yönü ile; Yapı Kredi, Ak Bank, Garanti Bankaları kara listede olsanız bile size kredi veren bankalar arasında sayılabilmektedir.

Kara Liste Kayıt Sildirme

2021 yılında çıkması muhtemel bir sicil affı var. Bu sicil affı seçimlerden önce ya da sonra çıkması beklenmektedir. Bu da kara listeye girenleri direkt ilgilendirmektedir. Kara listeden kurtulmanın en kolay ve kestirme yolu Merkez Bankası kara liste temizliğidir. Birçok kişi çıkan kredi sicil affı (bakınız) ile kara liste temizliğinin olduğunu düşünmektedir. Ama bu kredi sicil temizliği değildir. Yani sicil affı kanunu çıksa bile bu sizin kara listeden temizleneceğiniz ve çıkacağınız anlamına gelmektedir. Kayıt devam etmekle birlikte bankalar size kredi onayı vermektedir. Yani sicil affını uygulayan bir bankaya başvuru yaparsanız kara listede olsanız bile size hemen kredi onayı verilecektir.

Kara Listeye Girenlere Kredi Veren Bankalar 2021

Merkez Bankası kara liste sorgulaması sonrası kara listeye girdiğini öğrenen kişilere de aslında kısmen de kredi verilebilir. Kara Listede olan kişilerin hemen kara listeden çıkmaları oldukça zordur. Bu nedenle her ne kadar kara liste sorgulaması yapılsa da bu bir anlam ifade etmez.

Nakit ihtiyaçlar, konut kredisi, araç kredisi için bankalara başvuru yapıp da kara listede bulunan kişilerin belli bankalara başvuru yapması gerekmektedir. Bu yönü ile daha önce kaleme aldığımız, kara listede olanlara kredi veren bankalar konulu yazımızı mutlaka okuyunuz. Orada hangi bankanın ne gibi şartlar istediğini bulabilirsiniz.

 • Cep telefonu Kredisi Veren Bankalar ve Mağazalar 2019 – Ekonomist Türkiye
  1 sene önce

  […] Kredi siciliniz bozuksa size telefon kredisi verilmeyebilir. Kredi sicilinizi öğrenmek için, kredi sicili sorgulama sayfasına giriş yapınız. Kredi notunuzun da en azından kabul edilebilir bir seviyede olmasına […]

  34
  yorum beğen
 • Senetle Araba Satan Galeriler Firmalar Şahıslar 2019 TAKSİTLİ ARAÇLAR – Ekonomi ve kredi
  2 sene önce

  […] sicil belgesinin temiz olması not: Kredi sicili sorgulaması için […]

  26
  yorum beğen
 • Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Kara Liste Temizleme Dilekçesi 2019 – Ekonomi ve kredi
  2 sene önce

  […] ile e-devlet sistemi bir ortak çalışma yaparak e-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu ve kara liste sorgulama hizmeti vermeye başlamıştı. İlgili yazımız için; e-devlet kredi notu sorgulama sayfasına […]

  27
  yorum beğen
 • E-devlet Üzerinden Kredi Notu ve Risk Raporu Sorgulama ve Öğrenme – Ekonomi ve kredi
  2 sene önce

  […] kara liste sorgulaması yapılmamaktadır. Kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için; kara liste sorgulama adlı yazımızı inceleyebilirsiniz. Siciliniz bozuksa o zaman bozuk sicile kredi yazımızı […]

  29
  yorum beğen