Kredi Sicil Affı 2022’de Çıkacak Mı? Sicil Affı Dilekçe Form Örneği

featured
Sicil affı 2019
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi sicil affı 2022’de çıkacak mı diye merak edenlere müjdeli haber niteliğinde bazı önemli bilgiler veriyoruz. Bu yazımızın devamında sicil affı ile ilgili tüm gelişmeleri ve yine banka kredisi çekebilmek için örnek hazırlanmış sicil affı dilekçe örneğini bulacaksınız.

Bilindiği gibi hükümet birçok konuda seçim öncesi af tasarısını konuşuyor. Bunlardan biri de kredi sicil affıdır. Kredi sicil affı seçim öncesi müjdesi verilerek en azından seçim öncesi ilan edilmesi ve çıkarılması beklenmektedir. Peki kredi sicil affı kanunu ne zaman çıkacak?

Sicil affı kimleri kapsayacak, esnafa sicil affı gelecek mi 2022 ve sicil affını uygulayan bankalar hangileridir? TBMM tarafından çıkmasına kesin gözü ile bakılan bu kanun tasarısı ile tüm merak edilenleri kara listeye giren kişiler için tek tek yazdık. Kara listeye girenlere sicil affı müjdesi hakkında son dakika güncel bilgiler burada.

Kredi Sicil Affı Tam Olarak Nedir Neleri Kapsıyor?

Kredi sicil affının çıkması ile birlikte birçok kişi sahip olduğu konum itibari ile sicil affının kapsamını merak etmektedir. Banka sicil affının kapsamı şu şekilde olacaktır;

 1. Konut kredisi çekmek isteyenler için
 2. Banka ihtiyaç kredisi çekmek isteyenlere
 3. Taşıt Kredisi Kullanmak isteyenlere
 4. Kredi kartı kullanıcılarına
 5. Çiftçi kredisi kullananlara tarımsal kredi desteklemelerinde
 6. Esnaflar için de kredi sicil affı getirilecektir
 7. Esnaf kefalet kredisi kullanmak isteyenler için Halk Bank sicil affı uygulanacaktır

Bankada kredi çekmek isteyip de daha önce bankaların kara listesine girenlere, kredi notu düşük kişilere ve Findeks kredi sicili iyi olmayan kişiler için bu kanun tasarısı beklenmektedir.

kredi sicil affi
Kredi Sicil Affı 2022

Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kredi çekemeyen kişiler genelde kara listeye girenler, icralık olan kişiler olup bankalara borcu olan kişilerdir. Borcunu bitirmesine rağmen halen kredi çekemeyenler bankalara ve merkez bankasına kredi sicil temizleme dilekçesi verebilirler.

Kredi sicil kanunu çıkması sonrası birçok kişi acil ihtiyaçları için yeniden kredi başvurusu yapmak istemektedir. Ama bunun için kendisinin de sicil affından yararlanabilmek için bir yerlere başvuru yapma ihtiyacı duyabilir; ama geçtiğimiz senelerde çıkan sicil affı kanunu tasarısı maddeleri gereği herhangi bir bankaya ya da kuruma başvuru yapılmasına gerek yoktur. Bankalar bütün kara listeye girenlere, takibe takılanlara otomatik olarak sicil affını tanımlamışlar ve kredi çekmek isteyenlere bu imkanı tanımışlardır.

Özetle; Yani ilgili sicil affı kanun tasarısı TBMM’den geçip resmi gazetede yayımlandıktan sonra siz hiçbir yere yeni bir başvuru yapmadan kredi çekebilirsiniz. Bankaya giderek istediğiniz konularda ek bilgi de alabilirsiniz. 

Sadece işlemleri hızlandırma için iadeli taahhütlü posta ile kredi sicili temizleme dilekçesi yazıp gönderebilirsiniz.

 

Kredi Sicili Temizleme Dilekçesi Örneği 2022 Ücretsiz Forum

Ziraat Bankası Fatih şubesi müdürlüğüne;

Banka şubenizin 21384784 hesap numaralı müşterisiyim. Daha önceki bankacılık işlemlerimdeki olumsuz durumlar nedeniyle kredi sicilimde bazı sorunlar yaşamış ve buna bağlı olarak da bana bankanızca kredi verilmiyordu. Şu ana kadar olan borçlarımı ödemeye yönelik olarak düzenli taksitlerimi ödedim ya da ödemeye devam ediyorum.

Yasal dayanak olarak da “GEÇİCİ MADDE 2 – (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 24/3/2020 tarihinden önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2022 tarihine kadar tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz.” maddesince talebimin kabul edilmesini istiyorum.

Hem yasal haklarım gereği hem de borçlarıma sadakat beyanım nedeniyle artık bankanız nezdinde kara listeden çıkmak, kredi sicilimin düzeltilmesi işlemlerinin ivedilikle yapılmasını istiyorum.

Gerekli işlemlerin yapılıp tarafıma geri dönüş yapılmasını arz ederim.

Dilekçenin sol altına adres ve iletişim bilgileri ve sağ altına da ad-soyad tarih imza atılır.

Bu dilekçesi; Örnek olsun diye Ziraat Bankası olarak hazırladık. Ama kredi sicil affı formunu doldururken Halk Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıf Bank, Yapı Kredi, Deniz Bank vb tüm bankalar için ayrı ayrı yazılabilir. Ücret ödemeden bedava SİCİL AFFI DİLEKÇESİ 2022 indirebilirsiniz.

Kredi Sicili Temizleme Başvurusu ve Temizlenme Süresi?

Şu anda gündemi meşgul eden ve kredi mağduru vatandaşların kredi çekmesine olanak tanıyacak olan kredi kara liste sicil affı sonrası istediğiniz bir bankaya giderek kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bazı bankalar 5 yıl boyunca kara listeye girenlere kredi verilemeyeceğini beyan etseler de sicil affı herkesi kapsadığı için bu tür bir beklemeye gerek yoktur. Sadece gelir belgesi olmayanlar ya da başka bankada eskiden kalmış olan kredi taksidi devam eden kişilere birçok banka yeniden kredi vermek istemez. Bu durum sicil affı ile ilgili olmayıp kişinin ödeme gücünün yetersiz olması ile ilgilidir.

Normal şartlarda sicil affı çıkmasa bile bir banka müşterisinin Kredi Kayıt Bürosu Tarafından tutulan kredi sicil kaydı şu sürede temizlenir;

 • Kredi kartı sicil temizleme süresi 4 yıl
 • Kredi için sicil temizleme süresi 5 yıl

Ama ilgili kanun maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçer geçme bu tarihlerin bir önemi kalmayacaktır. Ama tasarı meclisten geçmesine rağmen halen bankalar kredi vermiyorsa o zaman, Türkiye Bankalar Birliği, Kredi Kayıt Bürosu, Tüketici Hakem Heyeti nezdinden ayrı ayrı başvurular yaparak itiraz sürecini başlatabilirsiniz.

İlk yapmanız gereken ise ilgili banka şubesinin bağlı olduğu banka genel merkezini telefonla aramak ve müşteri hizmetlerine durumu bildirmektir. Yine kredi verilmiyorsa bu sefer banka genel merkezine faks ve email atarak duruma itiraz edip; İlgili mağduriyetinizi giderilmemesi durumunda tüketici hakem heyetine başvuru yapacağınızı belirtiniz.

Bu işlemleri yaparken Türkiye Bankalar Birliği, BDDK, kkb Findek gibi kurumlara da email atabilir ve etkili bir itiraz mekanizması kurabilirsiniz.

Sicil Affından Kimler Yararlanacak Kimleri Kapsayacak?

Kredi sicil affı çıkması gözü kulağında. Yani her an meclisten müjdeli haber gelmesi bekleniyor. Ak Parti hükümeti banka sicil affı kanun teklifi vererek süreci başlatabilir. Kanun teklifi meclisten geçer geçmez aşağıda sıralanan kişiler bu aftan yararlanmaya başlayacaktır. Bunlar;

 • Kredi borcunu aksatan kişiler
 • Kredi kartı taksitlerini ödeyemeyen kişiler
 • Bank icra takibi yapılan kişiler
 • Avukatlık olan kişiler
 • Kara listeye girenler
 • Sicili bozulmuş olan banka müşterileri
 • Konut ya da ihtiyaç kredisi çekmiş ama takibe takılanlar
 • Esnaf kredisini ödeyemediği için sicili bozuk esnaflar
 • Tarım kredisini ödeyemeyen sicili bozuk çiftçiler

Yukarıda saydığımız kişiler kredi sicil affı teklifi meclisten geçtiği anda hemen bankalardan kredi çekmeye başlayabilir. Sicili bozuk olanların kredi için acelesi varsa o zaman sicil affının meclisten geçmesini beklemeden, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar yazımızdan yararlanarak hızlı bir şekilde kredi çekebilirler.

Sicil Affını Uygulayan Bankalar

Kredi sicil affı çıkar çıkmaz birçok kişi banka kapısına koşacaktır; ama bazı özel bankalar hemen kredi vermek istemeyecektir. Bunun da geçerli bazı sebepleri olacaktır. Örneğin, daha önceki kredi borçları olanlar, kefil bulamayanlar, ipotek göstermeyenler ve gelir belgesi olmayan kişilere bankalar kredi vermeyecektir. SGK lı olarak çalışmayan sigortasızlar, maaş bordrosu olmayanlar zaten yardımcı olunmaz. Ama hem gelir belgesi olanlar hem de kredi limiti yeterli olan kişilere birçok banka banka sicil affı sonrası yardımcı olacaktır. Bunlar;

 • Halk Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Vakıf Bankası
 • Ak Bank
 • ICBC Bank
 • Garanti Bankası

Bu bankalar içinde özellikle Halk Bankası esnaflara özel olarak esnaf kefalet kredilerinde sicil affı uygulamasına giderek kredi çekmek isteyen esnaflara yardımcı olmaktadır. Kefil bulamayan kişilere bankalar yardımcı olmadığı durumda kefilsiz kredi veren bankalar aracılığı ile yeni bir kredi başvurusu şansı elde edebilirsiniz. (Bakınız)

Not: Gerekli af düzenlemesi çıkmasına rağmen halen kredi kullanamayan kişiler için bazı firmalar komisyonla kredi (Bakınız) imkanı tanıyarak vatandaşların nakit sorunlarınız çözüm bulmaktadır.

Halkbank Sicil Affı Başvurusu

Halkbank genelde esnaflara parasal destek olan onlara faizsiz krediler noktasında yardımcı olan bankalar arasındadır. Bundan dolayı şu anda sicili bozulmuş olan birçok esnaf Halk Bankasının kara listeye kredi çıkartmasına ve onay vermesini beklemektedir. Devletin bankası olduğu için tasarı yasalaşmasından sonra ilk sicil affını uygulayacak olan banka kesinlikle Halk Bankası olacaktır. Erkenden ödeme almak isteyenler de Halk Bankasına başvuru yapabilirler.

Ziraat Bankası’dan Sicil Affına Yeşil Işık

Devletin diğer bir bankası olan Ziraat de ilgili kanun maddesinin Resmi gazete de ilan edilmesi ile hemen gerekli çalışmalara başlayacaktır. Diğer özel kurumlara göre kamu kurumları daha etkili çalışacağı için birçok kişi Ziraat Bankasına başvuru yapmayı düşünmektedir. Özellikle sicili bozuk olan çiftçilere kredi veren Ziraat Bankası bu tasarı sonrası binlerce kara listeye giren çiftçiye çözüm bulmuş olacaktır.

İlgili kanun maddesi:

MADDE 33 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce olup da; kullandığı nakdî ve gayrı nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 19/10/2005 tarihli ve 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ek 1 inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tamamının ödenmesi veya yeniden yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmayabilir.”

Sicil Affı  Müjdesi Bekleniyor

Seçim iyice yaklaştı ve her geçen gün kara liste mağdurları ilgili çalışma için Twittre’den ve Facebook’tan yetkili kişilere çağrıda bulunuyor. Emeklilikte yaşa takılanlar, mahkumlara af ve birçok konuda af konuşulan bir ortamda ekonomik krizin etkilerini azaltmak için en etkili yol kesinlikle kara liste sicil affının çıkartılması olacaktır. 2022 yılı bitmeden bunun çıkartılması ve müjdenin tüm halka verilmesi beklenmektedir.

Kara Listede Olanlar İçin Sicil Affı Getirilecek

Kara listeye giren kişilere özel olarak 2 sene önce bir af getirilmiş olup milyonlarca mağdur bu sayede para ve nakit sorununa çözüm bulmuş oldular. Aradan geçe sürece yeniden kredi çekmek isteyenlere ve sicili henüz yeni bozulanlara bir çözüm bulunması adına yine yeni bir teklif sunulması gerekmektedir. Bunun da birkaç aya kadar meclis genel komisyonuna getirilmesi beklenmektedir.

Birçok noktada size destek olmaya çalışıyoruz. Sizin için alternatif olabilecek çok hızlı para bulma yollarını da sunuyoruz. Bunlar;

Senetle kredi veren yerler

Banka dışında kredi verenler

Esnafa Sicil Affı Gelecek Mi 2022

Kredi sicil affını dör gözle bekleyen mağdurlardan biri de esnaflardır. Kredi kartı ve bireysek krediler sorunuyle normal vatandaşa getirilecek olan sicil affı esnaflara da gelecek mi? Esnaflara kredi sicil affı geliyor mu? Bu konuda şunu net söyleyelim; meclisten sicil affı çıkarsa bu esnaflar başta olmak üzere herkesi kapsayacaktır. Bu nedenle daha önce, Esnaf Kefalet kredi çeken esnaflar, Halk Bankasından kredi kullananlar, KOBİ kredisi kullanan işletme sahipleri ve özellikle KOSGEB faizsiz kredilerini kullanıp da bu kredileri ödeyemeyen esnaflara özel olarak yeniden bir af gündeme gelmektedir. Bu arada esnaf kefalet kredisi de açılmış olup seçim öncesi binlerce esnafa kredi muslukları açılmış oldu. İlgili yazımıza bakabilirsiniz; Esnaf Kefalet kredisi

Esnaflara sicil affı müjdesi

Düşük faizli kredilerden yararlanmak isteyen esnaflarımıza özel olarak bir kanun teklifi çıkmayacak olup genel olarak tüm müşteriler için çıkacak olan tasarı esnafları da kapsayacaktır. Bu tasarı sonrası esnafa sicil affı müjdesi verilecek olup, aynı zamanda gerek kosgeb nezdinde gerekse esnaf kefalet nezdinde hem düşük faizli hem de geri ödeme kolaylığı olan krediler verilmeye başlanacaktır. Bunların limitleri 200 bin TL kadar olup gelir beyanına göre azalıp artabilmektedir.

İlgili yazımız: Kredi notu düşük olanlara kredi 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleri canlı casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu meritroyalbet meritking meritking trcasino giriş madridbet güncel giriş kingroyal giriş
İnstagram takipçi satın al
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.