Kara Listeden Çıkma Yöntemi 2023

featured
Kara Listeden Çıkma Yolları 2019
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kara listeden çıkmadan kredi çekmek neredeyse imkansız bir durum olduğu için, krediye ihtiyacı olanların ilk yapması gereken kara listeden çıkmaktır. Peki kara listeden nasıl çıkılır? Kara listeden çıkma yöntemini ekonomistr.com olarak açıkladık.

Kara listeden kurtulmak için yapılması gerekenlerin neler olduğunu bu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Kredi kartı almak, konut kredisi çekmek, ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için bankalar tarafından kredi sicilin temiz olması şartı arandığı için, banka kara listeden çıkış işlemlerine ağırlık verilip bir an önce bu durumdan kurtulmak gerekmektedir. Öncelikle kara liste nedir ve nasıl kurtulunur sorularına yanıt verelim.

Kara Liste Nedir?

Banka kara liste; banka müşterilerinin gerek bankaya olan borçları gerekse diğer mali ödemelerini zamanında yapmadığı için takibe takılması, avukatlık olması sonrası artık kredi verilmez kişi sınıfına alınması durumuna kara liste denilmektedir. Kara listenin tanımı kısaca, kredi çekemeyen kişiler için kullanılmaktadır. Kara listeye girme ifadesi bazı bankalarda kırmızı kalem yemek ya da çizik yemek olarak tanımlanmaktadır. Ama ne isimle anıldığı önemli değildir. Önemli olan bu sorunla karşı karşıya kalan kişilerin bu durumdan kurtulmasıdır. Biz de bunun en kolay yolunu gösteriyoruz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak mümkündür. Zaten bankalar ve Kredi Kayıt Bürosu sürekli irtibat halindedir. Banka müşterisinin her hareketi bankalar tarafından günlük olarak KKB’ye bildirilmektedir. Bunun tam tersi durumlar da söz konusu olsa da genelde müşterinin tüm ödemeleri ve olumlu bankacılık davranışları KKB’ye bildirilip kişinin kara listeden çıkması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Kara listeden çıkmak için hangi kurumun ne gibi faaliyetleri olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Çünkü, eğer dilekçe verilecekse nereye verileceği, hangi kuruma karşı ne gibi adımlar atılması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir. İşte kara liste sorunu yaşan, kredi notu düşük olan kişileri ilgilendiren kurumlar;

Kara Listeden Çıkma Yöntemleri 2023

Aşağıda belirttiğimiz kurumlara sırası ile yapılacak başvuru kanalları şu anda kara listeden çıkma yöntemleri arasında en çok kullanılanlarıdır. Siz de sicil affından yararlanmak ve kara listeden çıkış için çareler arıyorsanız bu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Kara listeden çıkma 2021 güncel yolları burada.

Kredi Kayıt Bürosu:

Kredi kayıt bürosu kısacasa KKB, bankaların ortak kurmuş oldukları bir özel kurumdur. Ve kişilerin kara listeye girmesinde en etkili yerdir. Bütün bankalar bütün müşteri bilgilerini buraya aktarır. Bu yer de kişilerin kara listeye girmesine ya da kara listeden çıkmasına karar verir. Yani sizin kara liste girip girmemenizde en etkili kurum KKB kurumudur. Burada Merkez Bankası son onayı verse asıl listeyi hazırlayan ve Merkez Bankasının onayına gönderen kurum KKB olduğu için asıl sorunlar burada başlamakta ya da çözüm de burada olmaktadır.

Findeks.com:

Findeks sitesinin kara liste temizleme ve kara listeden çıkma ile ilgili çok önemli bir etkisi yok. Sadece kkb’nin sizin için belirlediği kredi notunu bu site üzerinden sorgulayıp öğrenebiliyorsunuz.

Merkez Bankası:

Merkez Bankası kredi sicili temizleme için asıl onay mercidir. Aşağıda bir örneğini verdiğimiz kara listeden çıkma dilekçesi de zaten KKB ve Merkez Bankasına göndereceksiniz. Merkez Bankası her ne kadar kişilerin özel dilekçelerine cevap vermese de sizin sicilinizin temizlenmesi ve kara listeden kurtulmak için önemli bir adım olacaktır.

Türkiye Bankalar Birliği:

Türkiye Bankalar Birliği sizin kara liste durumunuzu inceleyen kurumların başında gelmektedir. Bankaları denetleme yetkisi olsa da bireysel bazda kara listeye sokma ya da kara listeden çıkarma yetkisi yoktur. Geçtiğimiz günlerde Bankalar Birliği ile e-devlet sistemi bir ortak çalışma yaparak e-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu ve kara liste sorgulama hizmeti vermeye başlamıştı. İlgili yazımız için; e-devlet kredi notu sorgulama sayfasına bakınız.

BDDK:

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu olan BDDK, müşteriler ile değil bankalar ile çalışmalar yapmaktadır. Onların izin belgelerini BDDK düzenler. Bankaları denetleyen bu kurumun tek önemli noktası şudur; kara listeye giren kişilere kredi veren bankaları denetlemesidir. Yani usulsüz kredi verilip verilmediğini incelemektedir.

Bankalar:

İşte ası önemli kurumlara geldik. Kara listeden çıkmak isteyenlerin ilk başta bankalar ile olan çalışmalarına dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü, kişilerin kara listeye girmesine neden olan da bankalardır yine kişilerin kara listeden çıkmasını sağlayacak olan da bankalardır. Bu yönü ile aşağıda verdiğimiz kara listeden çıkmak için neler yapmalıyız sorusunun yanıtını bankalara yönelik yapılacak çalışmalar göstermektedir.

Kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler vardır. Bunları alt başlık olarak da yazdık.

Screenshot 2
Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım?

Kara listeden çıkmak için yapılması gerekenler;

  • Kredi kartı borcunuz varsa temizleyin. Taksitleri gelmeyen borçları da taksit gününü geçirmeden ödeyin.
  • Bireysel kredi borçlarınız varsa zamanı geçmiş olanları toplu kapatın.
  • Banka nakit avans hesabınız varsa eksiye kesinlikle düşmeyin. Ekside iseniz hemen kapatın.
  • Kredi kartı kullanmıyorsanız düşük limitli bir kredi kartı isteyip, düzenli bir alışveriş ve düzenli ödemeler yapabilirsiniz.
  • Bankaya otomatik ödeme talimatları verin.
  • Bütün mali işlemlerinizi bankalar aracılığı ile yapın
  • Banka hesabınız çok hareketli olsun. Sürekli eft ve havale işlemlerini banka hesabı üzerinden yapınız
  • Sigortalı bir iş yerine çalışmanız önemlidir.
  • Banka hesabınıza her ay düzenli bir ödeme gelmesini sağlayın. Bunu da eş ya da akraba ve dostlarınız vasıtası ile yapabilirsiniz. Her hesabınıza 5 bin TL yatırılsın ama siz bu parayı birkaç gün içinde çekip geri elden verirsiniz ilgili kişiye. Bu çok faydalı olan bir tekniktir.

Yukarıda saydıklarımızı harfiyen yerine getiremezseniz de yine elinizden geleni yapmaya çalışın. Ancak bu şekilde kara listeden çıkmak mümkün olacaktır.

Merkez Bankası Kara Listeden Çıkma Dilekçesi 2023

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığına

123456789 T.C numaralı Garanti Bankası Müşterisiyim. Daha önceki banka sorunlarımı yüzünden 01.01.2017 tarihinde kara listeye girdim. Kara listede olduğum içim hiçbir banka konut kredisi ve ihtiyaç kredisi vermiyor. Bu durumda çok mağdur oldum. Son zamanlarda, hem kart hem deihtiyaç kredileri ödemelerime dikkat ettim ve kredi notum da yükseldi. Bu nedenle Merkez Bankasınca kara listeden çıkarılmayı istiyorum. 2021

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

Adres, Banka Hesap Numarası, Sahip Olunan Kredi Notu                                            Ad Soyad İmza Tarih

Kara Listeden Kurtulan Kişilerin Gerçek Hikayeleri

Daha önce birçok okuyucumuz sicilim bozuldu nasıl sicilimi temizleyebilirim diye bizlere sorular soruyordu. Biz de kendilerine yukarıda saydığımız şartların yerine getirilmesi gerektiğini ifade ettik. Bizi dinleyen kişilerin birçoğu kara listeden kurtulmayı başardı. Bunların birkaç örneği.

Kara Listeden Kurtulan Şener Bey’in Teşekkürü

“Daha önce uzun yıllar kara listeye girmiş ve kredi çekemiyordum. Taki ekonomistr.com sitesinde bu yazıyı buluncaya kadar. Yazıda belirtilen tavsiyeleri uyguladım. Ve gerçekten birkaç ay içinde kredi notumun yükseldiğini gördüm. Kredi notum belli bir seviyenin üstüne çıkınca hem merkez bankasına, hem bankaya hem de kkb’ye ayrı ayrı dilekçeler yazdım. En sonunda geçtiğimiz aylarda kara listeden kurtulduğumu ve geçmiş kredi sicilimin temizlendiğini gördüm. Bu fırsatı verdiği için ekonomistr.com sitesine ve değerli çalışanlarına teşekkür ederim.”

Kara Listen Çıkmayı Başaran Betül Hanımın Geri Dönüşü

“Ben de acil ihtiyaçlarım için 10 bin TL kredi çekmek istiyordum. Ama daha önce kredi kartı borçlarım yüzünden kara listeye girdiğim için hiçbir banka kredi vermek istemedi. Ben de sizin bana sunmuş olduğunuz tavsiyeleri harfiyen yerine getirmeye çalıştım. Özellikle her ay düzenli bir para girişi sağladım hesabıma. 8. Ayda yeni bir kara liste sorgulaması yaptığımda artık kırmızı kalem listesine olmadığımı ve sicilimin temizlendiğini gördüm. Bunda sizin etkiniz çok fazla. Çok sağ olun. “

Kırmızı listeden çıkan, sicilini temizleyen daha birçok kişi olmasına rağmen sadece 2 tane örnek verdik. Siz de hemen ilk adımı atmaya başlayabilirsiniz.

Kredi Sicil Affı İle Kara Liste Temizleme

Bankalar tarafından kara listeye alınan ve normal şartlarda hiçbir bankacılık işlemi yapmayan kişiler 5 sene içinde kendiliğinden kara listeden çıkmaktadır. Hatta kredi kartı kara listesinden çıkış süresi 4 senedir. Ama bu sürenin çok olması kişilerin de acil kredi çekme ihtiyaçları nedeni ile başka aalternetif yollar denenip en kısa sürede bu durumdan kurtulmak daha doğru olacaktır. Bunun da iki yolu vardır.

Birincisi; Kişilerin bankacılık işlemlerine çok dikkat edip en az 6 ay sonra kara listeden çıkmaları

İkincisi: Hükümetin ve Meclisin vereceği bir karar ile kara liste sicil affının çıkmasıdır. Bu en kestirme yol olacağı için birçok kişinin dikkati Hükmet ve TBMM üzerindedir. Peki sicil affı çıkacak mı?

Kara Liste Affı Son Dakika 2023

Herkes kara liste sicil affını beklemektedir. Bu konuda 2022 yılında bir sicil affı çıkması söz konusu olabilir. Son dakika kararı ile seçim öncesi bir af çıkabilir; ama kesin bir şey söylemek zordur. Banka sicil affı konulu yazımızda bu yasa teklifinin TBMM’den geçip geçmeyeceği ile ilgili çok detaylı bir yazı yazmıştık. Mutlaka onu da okuyun.

Kara Listeye Kredi Çıkar Mı?

Bankaların bazıları kara listeye kredi çıkartmıyor. Nedenini sorduğunuzda verdikleri yanıt şu oluyor; “BDDK bankaları denetliyor ve kara listeye kredi veren bankalara ceza veriyor.”

Ama geçtiğimiz senelerde bir kredi sicil affı daha çıkmıştı. Bu sicil affına göre, kişiler kara listede olsa bile bankalar tarafından kredi verilmesi durumunda hiçbir bankaya ceza kesilmeyecekti. Yani banka ister kredi verir ister vermez. Bu tamamen bankanın isteğine bırakılmıştı. Bu yasaya rağmen bankaların bazı çekinceleri nedeni ile birçok banka kara listeye kredi vermedi. Ama siz son aylarda ödemelerinize dikkat ettiyseniz, bir gelir belgesi sahibi iseniz ve iyi bir kefil bulabilirseniz size de kredi çıkma ihtimali yüksek olacaktır. Daha fazla detay için; kara listede olana kredi ve sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar yazılarımızı ayrı ayrı okuyabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

canlı bahis siteleri canlı casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu meritroyalbet meritking meritking trcasino giriş madridbet güncel giriş kingroyal giriş
İnstagram takipçi satın al
Uygulamayı Yükle

Bizi cihazınıza yükleyin ve tüm gelişmelere bir tık yakın olun.